İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İncir Dünya literatüründe tüketimi sevimli meyveler arasında yer almaktadır. Özellikle de sindirim sistemi için pek çok faydası bulunan incir meyvesinin vücuda sağladığı tüm faydaları sizler için araştırdık.

İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İncir, Türk toplumunda oldukça fazla tüketilen ve sevilen meyvelerinden biri konumundadır. Hem görünüş hem de vücuda sağladığı faydalar bakımından dikkat çeken meyvelerden biri olan incir, içerisinde yüksek miktarda antioksidan, mineral-vitamin ve lifler bulundurduğu için şifalı besinler arasında yer almaktadır.

Anavatanı Doğu Akdeniz olan incir Dünya’da en çok Türkiye’de yetiştirilmektedir. Ancak incirin sağlığa büyük faydaları keşfedilmeye başlandıkça tüm dünyada yetiştirilmeye başlanan bir meyve haline gelmiştir. Hatta incir kültürü o kadar yayılmıştır ki, örneğin Amerika’da hemen hemen bir çok müstakil evin bahçelerinde incir ağacına rastlayabilirsiniz.

İçerisindeki yüksek besin ögeleri ile birlikte incirin vücuda pek çok faydası bulunmaktadır. Magnezyum, sodyum ve potasyum miktarı ile diğer besinleri kıskandıran incir aynı zamanda yüksek miktarda C vitaminine de ev sahipliği yapmaktadır. İncirin en büyük faydaları arasında kalp ve mide sağlığı da yer almaktadır.

İncirin İnsan Sağlığına Faydaları

İnciri incir yapan özelliklerden bir tanesi de içerisindeki yüksek lif miktarıdır. Zengin lif oranı kalp sağlığını korumamıza çok yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra lif içeriği ile birlikte sindirim sistemini düzenler ve mide içi sağlığı da üst seviyelere çıkarır.

İncir tüketildiğinde kemik sağlığı içinde olumlu etkiler yaratmaktadır. İçerisinde yüksek miktarda bulunan potasyum ve kalsiyum miktarı ile sağlam bir kemik-iskelet yapısı ve omurgalara sahip olmak için çok önemli bir besin olan incir, mevsiminde düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Diyet yapan ve zayıflamak isteyen kişiler içinde düşük kalori miktarı ile bulunmaz yiyecekler arasında yer alan incirin diğer faydalarına birlikte göz atalım.

Kemik sağlığı için faydaları: K vitamini ve kalsiyum oranı yüksek incir düzenli olarak tüketildiğinde kemik yapısını güçlendirerek ilerleyen yaşlardaki kemik erimesi riskini oldukça azaltmaktadır. Ayrıca küçük çocuklarda incir tüketimi kemik gelişiminin daha hızlı bir şekilde olmasını sağlamaktadır.

Kalbe faydaları: İçerisindeki zengin potasyum içeriği ile kalp sağlığının önemli koruyucularından bir tanesidir. Ayrıca kan basıncı seviyesini de dengeleyerek tansiyon hastalıklarının önlenmesini sağlamaktadır.

Sindirim sistemini temizler: Taze ya da kuru incir doğa da yüksek antioksidan içerikli ender yiyeceklerdendir. Bu nedenle tüketildiğinde tüm sindirim sindirim sistemindeki kötü bakterilerin ya da viral enfeksiyonların yok olmasını sağlayarak vücuda büyük fayda sağlar. Bu şekilde ilerleyen yaşlar ile birlikte görülebilecek sindirim ve boşaltım sistemi hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olur.

Kabızlığı önler: Daha öncede bahsettiğimiz gibi incir içerisindeki yüksek lif miktarı ile birlikte, sindirim sisteminin en çok sevdiği besinler arasında yer almaktadır. Tüketildiğinde sindirim sistemindeki problemleri gidererek kabızlık gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlayan incir yüksek lif miktarı ile de mide sağlığının takipçisi konumundadır.

İncir bağırsak tembelliğini önler: İncir tüketildiğinde vücutta en büyük faydayı sindirim sistemi üzerinde göstermektedir. Eğer hareketsiz ve durağan bir yaşam tarzı ile dengesiz bir beslenme gibi bir durumunuz varsa bağırsak tembelliği gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Taze olarak tüketeceğiniz incir içerisindeki enzimlerle birlikte bağırsakları harekete geçirir ve vücut için gerekli olan maddelerin emilimini yaptırır.

Tansiyona faydalıdır: Kalp sağlığına iyi gelmesinin altında yatan nedeninin incirin içerisindeki zengin potasyum miktarı olduğundan bahsetmiştik. Potasyumun en önemli faydalarından bir tanesi de kalpten pompalanan kanın basıncını dengelemesidir. Bu sayede incir tansiyon hastalığına oldukça faydalıdır.

Cilde faydaları: İncir yüksek antioksidan miktarı ile cilt sağlığının da takipçisi konumunda bulunmaktadır. Eski zamanlardan günümüze Anadolu kadınları güzelliğini ve bakımlarını sürdürebilmek için cilde zarar veren toksinleri uzaklaştırıcı incir maskesi kullanmışlardır.

Püre haline getirilen taze incir yüze masaj yapılarak uygulandıktan sonra 15 dakika beklenir ve soğuk su ile durulanır. Haftada 2 kez bu uygulama tekrar edilir.

Ağrı azaltıcı: Soğuk havaların başlaması ile ortaya çıkan bakteriyel ya da viral enfeksiyonların tedavisinde kuru incir oldukça etkilidir. Enfeksiyonlar sonucunda görülen boğaz ağrısını geçirmek için kuru incir ve ballı ılık su içebilirsiniz.

Kuru inciri su içerisinde püre haline getirdikten sonra 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Saç sağlığına faydaları: İncir içerisindeki bazı enzimler günümüz şampuan teknolojisinde etkin olarak kullanılmaktadır. İçerisindeki etken maddeler ile birlikte kuru incir düzenli olarak tüketildiğinde saç köklerini güçlendirir ve kafa derisindeki kepeklenmeleri önler.

İncirin Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre incir tüketiminin insan sağlığına her hangi bir zararı olduğu tespit edilememiştir. Ancak şeker hastalığı bulunan kişilerin incir tüketmesi konusunda uzman görüşüne ihtiyaç duyulmaktadır.

İncirin doğal bir insülin etkisi bulunmaktadır. Fazla tüketilen incir ani kan şekeri düşüşü yaratabileceğinden bu konuda dikkatli olmalı ve incir tüketimi yapacaklar ise uzman kontrolünde yapılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Naz B. dedi ki:

    Masabaşı çalıştığım için haliyle bağırsaklarımda tembellik oluşmuştu. İlaçlar kullanmaktansa doğal yollarla kendime bir çözüm aradım. İncir kurusu yaşı farketmez hergün 7-8 tane kuru incir yiyorum hem kendimi enerjik hissediyorum hemde bağırsak sorunlarımdan kurtuldum.

BİR YORUM YAZ