İncirin faydaları nelerdir?

Mucizevî bir meyve olan incirin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Birçok hastalığa bir çok derde deva olan incir mucizesinin faydaları nelerdir? Sizlerle paylaşıyoruz.

İncirin faydaları nelerdir?

İncirin faydaları

Latince adı ficus carica olan incir,4-10 metre boyunda parçalı yapraklı, yaz sonunda meyve veren bir ağaçtır. Özellikle Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Ülkemizde başlıca şekillerde ege bölgelerinde yetişir ve aynı zamanda yurt dışına da ihracatı yapılır. İncirin yağrağını suda kaynatılarak veya haricen lapa yapılarak kullanılır. İçerisinde şeker, organik asitler, sabit yağ ve A, B, C gibi vitaminleri bulundurmaktadır. İncirin yaprağı dâhilen yatıştırıcı ve dışkı yumuşatıcıdır. Haricen ise özellikle lapası basur memeleri ve çıbanların üzerine konur, amaç basuru küçültmek, çıbanda ise cerahati toplamaktır. Kuru incir suyu ve şurubu tehlikesizce kullanılabilen müshildir. Ayrıca göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olduğu da bilinmektedir.İncirin faydaları2

Hemoroit basur

İçerdiği alaşımlar sayesinde basur memelerini ve oluşan çıbanları yok eder. Uzun süreli kullanımlarda etkili biçimde koruma sağlar ve hemoroiti yok eder.

Çıban

Çıban oluşan bölgede oluşan iltihabı kurutmada ve o bölgenin kısa süre de düzelme göstermesine oldukça büyük katkısı bulunmaktadır. Bu sayede çıban oluşumuna neden olan mikropları yok edeceğinden çıbanın önüne geçecektir.

İncirin faydaları3Kolesterol

Kış aylarında koruyucu özelliğe sahip olan incir, içerdiği yüksek orandaki protein, vitamin ve minerallerle hücreleri yeniden yenileyerek kötü yağları akabinde ortadan kaldırarak kolesterol oluşumunu engeller.

Sindirim sistemi bozuklukları

Mideyi rahatlattığı gibi metabolizmanızın da düzenli ve hızlı çalışmasını sağlayarak sindiriminizi kolaylaştırır. Midenizdeki bakteri oluşumlarını yok ederek kötü gaz oluşumunu engeller. Aynı zamanda sindirim sisteminizi de düzene koyar.

İncirin diğer faydaları

 • Balgam söktürücüdür
 • Hücrelerin tekrardan yenilenmesini sağlarİncirin faydaları1
 • Kansere karşı önemli bir antioksidandır.
 • Tam bir mide dostudur ve hazımsızlığı önler.
 • Siğilleri zamanla küçülterek ortadan kaldırır

İncirin zararları

Diğer meyveler gibi karbonhidrat ve şeker oranı da yüksektir. Bundan ötürü diyabeti olan hastaların tüketmemesi gerekir. Aşırı kullanımlarda ise bağırsak hareketlerini arttıracağından ishal yapabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Neslişah Ç. dedi ki:

  Anemi olduğum için annem incir ye dedi faydalı mıdır gerçekten?

 2. Aysun dedi ki:

  İncir kansızlığa iyi gelir mi ? cvp lütfen

 3. Naz B. dedi ki:

  Masabaşı çalıştığım için haliyle bağırsaklarımda tembellik oluşmuştu. İlaçlar kullanmaktansa doğal yollarla kendime bir çözüm aradım. İncir kurusu yaşı farketmez hergün 7-8 tane kuru incir yiyorum hem kendimi enerjik hissediyorum hemde bağırsak sorunlarımdan kurtuldum.

BİR YORUM YAZ