İlişkiden Sonra Vajinada Yanma Neden Olur?

Bir çok kadının korkulu rüyası cinsel ilişki sonrasında vajina yanması oldukça rahatsız edici bir durumdur. Cinsel ilişkiden hemen sonra oluşan yanmaların tüm nedenlerini ve tedavi yöntemlerini sizler için hazırladık.

İlişkiden Sonra Vajinada Yanma Neden Olur?

Cinsel ilişki sonrasında vajinada görülen yanma hissinin pek çok farklı nedeni olabilir. Ancak bu durum çoğu zaman genital bölge veya idrar yolu problemleri nedeniyle görülmektedir. İlk olarak vajinada yanmaya neden olan durumu teşhis etmeli daha sonra nedene yönelik tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.

Cinsel İlişki Sonrasında Vajinada Yanma Neden Olur?

Pek çok kadın cinsel ilişki sonrasında vajina yanması nedeniyle şikayet etmektedir. Ancak bu yanmanın sebebini tam olarak bulamamışlardır. Birazda sizlerle paylaşacağımız yazıda ilişki sonrası vajina yanmasının nedenlerini maddeledik. Sizlerde problemin üzerine giderek vajina yanmasına neyin sebep olduğunu çözebilirsiniz.

Cinsel İliişki Sırasında Fazla Sürtünme

Eğer cinsel ilişkinin hızı ve sertliği yüksek bir konumda devam ediyorsa kadınlarda yanma hissinin oluşması normal olmaktadır. Eğer yanma çok şiddetli görülüyorsa vajina da kuruluk probleminden de kaynaklanıyor olabilir. Böyle durumda kayganlaştırıcı kullanılarak vajinada yanma hissi giderilebilir.

Vajina İltihabı

Maya enfeksiyonu olarak da adlandırılan bu durum vajinanın iltihap kapma durumundan kaynaklanmaktadır. Cinsel ilişki sırasında ciddi yanmalara sebebiyet vermektedir. Ayrıca korunmasız ilişkilerde erkeğe de bulaşma gösterebilir.

Vajina Kuruluğu

Cinsel ilişki sırasında kadın hormonal dengeler gereği vajina bölgesinde ıslaklık ve kayganlık yaratan bir sıvı salgılamaktadır. Bu sıvının salgılanmaması ya da az salgılanması durumunda vajina kuruluğu meydana gelebilir ve bu durumda vajina yanmasına neden olabilir.

Vajinismus

Bu problem vajina çevresini kaplayan tüm kasların cinsel birleşme esnasında bilinç dışında kasılmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bu durum genel olarak çocukluk döneminde yaşanılan olaylara ve psikolojik problemlere bağlı olarak gelişmektedir. Cinsel ilişki esnasında aşırı ağrı ve yanma yaratmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Sistit olarak da isimlendirilen idrar yolu enfeksiyonları pek çok kadının hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Sistit problemi olan kadınlar da cinsel ilişki sonrasında yanma problemi gerçekleşebilmektedir.

Cinsel Yol ile Bulaşıcı Hastalıklar

Klamidya ve uçuk tarzı cinsel yol ile birlikte bulaşıcı olan hastalıklar cinsel ilişki yaşanırken yanma hissine sebebiyet verebilir. Vajina içerisinde yara oluşmuşsa cinsel ilişki sonrasın da yanmayı tetiklemektedir.

Vajinada Yanmanın Diğer Nedenleri

Cinsel ilişkide aşırı sürtünme, yumurtalık kısmında kist oluşması, rahimde ur, endometriyozis hastalığı ve dış genital bölge ağrıları yanmaya sebebiyet verebilir.

Cinsel İlişkide Oluşan Yanma Nasıl Geçer?

Cinsel ilişkiden sonra yanma problemi oluşuyorsa birazdan sizlerle paylaşacağımız çözüm yöntemlerini kullanarak rahat bir nefes alabilirsiniz.

Kayganlığı Artırın

Genital bölgenize uygulayabileceğiniz kayganlaştırıcı jel ile birlikte sürtünmeyi azaltabilir ve yanma hissinden kurtulabilirsiniz.

Acele Bir Şekilde Cinsel İlişkiye Girmeyin

Ön sevişme süresini uzun tutmak vajina bölgesinin daha çok ıslanmasını sağlayarak kayganlığı artırıcı etkiler yaratacaktır. Yeteri kadar ıslanan vajina ilişkide yanma yapmayacaktır.

Aloe Vera Jeli Kullanın

Bu jeli vajina dış bölgesine sürmeniz genital bölgenizi rahatlatacak ve daha rahat bir cinsel ilişki yaşayacaksınız. Aleo vera jelini kuru parmaklarınız ile sürmeyi unutmayın.

Karbonat Kullanın

Cinsel ilişki sonrasında yanmayı hafifletmek ya da yanmadan kurtulmak için karbonat oldukça etkili bir yöntemdir. 2 çorba kaşığı karbonatı 1 bardak su içerisinde iyice karıştırdıktan sonra vajina bölgesine sürebilirsiniz.

Terapi Uygulayın

Cinsel ilişki sonrasında vajina yanması probleminin bir diğer çözümü terapilerdir. Bu terapiler arasında yaygın olarak kullanılan terapi yöntemi duyarsızlaştırmadır. Bu terapi de ana tema cinsel ilişkinin hiç bir ağrıya neden olmayacağının kadına öğretilmesidir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı ya da yanmaya neden olan iki ana neden vardır. İlki cinsel ilişki sırasında yeteri kadar uyarılamamak ve seks hormonlarının salgılanmaması nedenidir. İkincisi ise cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyecek çocukluktaki psikolojik travmalardır.

Uygulanan terapiler sonrasında her iki nedene de yönelik tedavi uygulanarak vajinada yanma ve ağrı gibi problemlerin önüne geçilebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sevilay dedi ki:

    Arkadaşlar vajinada yanma problemi çeken varsa kesinlikle aleo vera jeli kullansın sonuç mükemmel vajina yanması için ilaç aramaya hiç gerek yok gerçekten…

BİR YORUM YAZ