İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

Gebe kalmak isteyen pek çok kadın ilişkiden sonra kaç gün içerisinde hamileliğin belli olduğunu merak etmektedir. İlişkiden kaç gün sonra gebelik belli olur, hamileliğin ilk belirtileri nelerdir hepsi hastaniye’com.da

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

Hamileliğin oluşabilmesi için hangi zamanda cinsel ilişkiye girilmesini gerektiğini iyi bilmek gerekmektedir. Uyumlu zamanlarda ilişkiye girerseniz gebelik şansınız çok daha yüksek olmaktadır. Siklus dönemi adetin başlangıç noktasından diğer başlangıç noktasına kadar olan tarih birimini kaplamaktadır.

Siklus dönemi normal olan bayanlar her 28 günde bir adet görmektedir. Yine adet dönemini düzenli olarak geçiren bayanların yumurtlama dönemi hiç şaşmadan 14.günde gerçekleşmektedir. Anlayacağınız üzere düzenli bir şekilde adet görmeye devam eden kadınlarda siklusun tam orta döneminde yumurtlama gerçekleşmektedir.

Peki sizler yumurtlama gününü nasıl hesaplayacaksınız? Az önce belirttiğimiz gibi adet döngüsü her 28 günde bir yenilenen bayanlarda yumurtlama 14. günde gerçekleşmektedir. Bu durum, adet kanamalarının başladıktan sonraki 14. günü tarif etmektedir.

Bazı kadınlar ise 28 gün değil, 30 günde bir adet görmektedir. Bu bayanlarda ise yumurtlama gününü bulmak için 30 sayısından 14 gün geri sayılır ve 16. gün yumurtlama günü olarak bulunur. Yumurtlama döneminin az öncesi ve az sonrasında gebelik şansı oldukça yükselmektedir. Gebelik yaşamak isteyen bayanlar bu dönemleri iyi takip etmeli ve ilişkiye o sıralarda girmelidirler.

Gebelik İlişkiden Kaç Gün Sonra Anlaşılır?

Eğer adet düzeninizde bir aksama yoksa ve her 28-30 günde bir adet görmeye devam ediyorsanız, cinsel ilişki sonrasındaki ilk adet döneminde adet görmemişseniz gebelik oluşma şansı oldukça yüksektir. Hamilelik durumu varsa kesin tespit için kan testi yaptırmak en iyi yoldur.

Kan testi ile hamileliği anlamak için adet dönemini beklemek gerekmemektedir. Çünkü kan testi ile birlikte adet dönemine 5-6 gün kala gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kan içerisinde HCG ölçümleri yapılarak gebe olup olmadığınız anlaşılmaktadır.

Hamilelik testi için bir diğer yol idrar testleridir. İdrar testi için adet döneminizin üzerinden 10 gün geçmeli ve o süreç içerisinde adet görmüş olmamalısınız. Adet dönemi üzerinden 1 hafta kadar sonra test yapmak uygun olacaktır.

İlişkiden Sonra Gebelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri gebeliğin gerçekleşmesinden yaklaşık olarak 7 gün sonra başlayabilmektedir. Fakat gebelikler arasında farklı belirtiler ortaya çıktığından her kadında aynı belirtiler aynı süre içerisinde görülmeyebilir.

Adette gecikme durumu hamileliğin en kesin belirtileri arasında yer almaktadır. Adet dönemi gecikmesinden 7 gün sonra yapacağınız idrar testi ya da yine gecikmeden hemen sonra yapacağınız kan testi ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Gebeliğin genel belirtlileri

 • Başta dönme, yorgunluk ve iştah eksikliği
 • Göğüs hassasiyeti ve midede bulantı
 • Sıklıkla tuvalet isteği ve koku hassasiyeti
 • Midede ekşime ve bazı gıdalardan iğrenme
 • Ruh hali değişimi ve vücut ısısının yüksekliği

Cinsel İlişkiden Sonra Hamilelik Oluşma Süreci

Siklus döneminin 14. gününde yani yumurtlama döneminde ilişkiye girdikten sonra gebe kalınması halinde bazı süreçler oluşmaktadır. Şimdi hep birlikte erkekten gelen spermin yumurtayla döllenme sürecine göz atalım.

İlk olarak kan içerisindeki ostrojen ve progestin seviyesinde ani artışlar oluşmaya başlayarak sperm ile döllenmeye hazırlanan yumurtaya gerekli alt yapı hazırlanıyor. Yumurtalardan bir tanesi folikülünden dışarıya çıkarak rahimdeki fallop tüpüne yerleşti.

Önümüzdeki 24 saat içerisinde eşiniz tarafından rahminize bırakılan yaklaşık olarak 255 milyon spermden bir tanesi vajina devamınca ilerleyecek, serviks kısmından geçerek rahime giriş yapacak ve fallop tüpüne ulaştıktan sonra yumurtanın zarını delmeyi deneyerek içeri girmeye çalışacak. Eğer bu azim başarılı olursa gerekli döllenme gerçekleşecek.

Bu yolculuktaki tüm süre boyunca yaklaşık olarak 450 sperm hayatta kalıp yumurtaya ulaşmaya çalışacak ancak sadece bir tanesi başarı olacak. Döllenmeden sonraki 30 saat içerisinde ise kromozomlar birleşerek gerekli genetik yapıyı oluşturacaklar. Eğer sperm X kromozomu ile gelirse kız, Y kromozumu ile gelirse erkek sahibi olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Kübra dedi ki:

  Merhabalar erkek arkadaşımla adet dönemime 1 hafta kala ilişkiye girdim çıkarıp vajinamın üzerine boşaldı ama hemen sildim acaba hamile kalır mıyım ilişkiden kaç gün sonra test yapılır?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Kübra Hanım, hamilelik testi için adet gününüzden sonraki 5. günü beklemelisiniz. Hamilelik için en doğru sonuç o gün çıkacaktır.

  2. Sibel dedi ki:

   Ben 1 aydir edet olmuyorum acaba hamilemiyim

BİR YORUM YAZ