İdrar yolu enfeksiyonun belirtileri nelerdir?

Hemen hemen her yaşta sıkça görülebilen bir hastalık olan idrar yolu enfeksiyonun bilmeyenler için en yaygın belirtileri nelerdir şeklinde derlediğimiz bu yazımızı sizlerle buluşturuyoruz.

İdrar yolu enfeksiyonun belirtileri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonlarında en yayın görülmekte olan belirtisi, idrar esnasında ve de sonrasında oluşmakta olan şiddetli yanma hissiyatıdırİdrar yolu enfeksiyonun belirtileri nelerdir1. Kimi zaman bu yanmalar yanma hissiyatı hafif olabilir ya da ağrıyla birlikte görülebilir. İdrar yolu enfeksiyonunun yaygın diğer belirtileri ise belirtileri; sıkça idrara çıkma (veya idrara çıkma isteği), karnın alt kısmında rahatsızlık ve şişlik hissi, bulanık ve ağır kokulu idrardır. Bunlara ilave olarak kadınlarda özellikle de pelvik bölgede, erkeklerde ise rektum bölgesinde ara ara görülen ağrılar gelmektedir. Genellikle her yaş sınıfında karşılaşılan bir problem olan idrar yolu enfeksiyonu ilerleyen safalarda oldukça rahatsız edici durumlara yol açabileceğinden en kısa sürede önlem alınıp ilaç tedavisine İdrar yolu enfeksiyonun belirtileri nelerdirbaşlanmalıdır. Bu gibi belirtilerde en yakın doktora ve acil servise başvurarak enfeksiyonun nedeni saptanıp ona göre ilaç tedavisi yapılmalıdır.Şimdi bu kadar kısa kısa anlattık yazımızın devamında maddler halinde bu denli büyük problemlere yol açabilecek olan idrar yolu enfeksiyonun nedenlerini tek tek sizlerle paylaşıcağız.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Aşağıdaka sıralamış olduğumuz maddeler idrar yolu enfeksiyonun yaygın olarak görülen belirtileridir. Ancak bu belirtiler enfeksiyonu bulunan herkes için geçerli olmayacağı unutulmamalıdır.

 • Sıklıkla idrara çıkma isteği
 • İdrarın hemen sonrasın da bile tekrar idrara çıkma isteğiİdrar yolu enfeksiyonun belirtileri nelerdir3
 • İdrara çıktığınızda ağrılı yanma hissi
 • Karnın alt bölgesinde aşırı şişlik, baskı ve rahatsızlık hissi
 • Pelvik bölgede ya da bel bölgesinde ağrılar
 • Bulanık idrar (bazı durumlarda kanlı idrar)
 • İdrar kokusunun ağır kokması
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Suzan ALA dedi ki:

  İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen şifalı bitki çayları; Rezene, nane, ıhlamur ve karahindiba gibi bitki ve bitki çayları idrar yolu enfeksiyonuna bire birdir arkadaşlar.

 2. Ahmet dedi ki:

  en büyük belirtisi dona düşen son damlanın olmaması 🙂 ve birde mide bulantısı, cişinizi yaparken oluşan yanma, idrar renginin koyu hal alması… doktor şart başka zor geçer…

BİR YORUM YAZ