İdrar renginiz sağlığınız hakkında hangi ip uçlarını veriyor?

İdrar rengi birçok ciddi sağlık probleminin habercisidir. Sizler için idrar renginizin hangi hastalıklara davetiye çıkardığını sizlerle buluşturuyoruz.

İdrar renginiz sağlığınız hakkında hangi ip uçlarını veriyor?

İdrar rengi nasıl olmalıdır?

Sağlıklı ve normal idrarın rengi açık sarıdan koyu renge kadar çeşitlilik gösteren renklerde görülebilmektedir. İdrarınızın rengi tüketmiş olduğunu gıdalardan tutunda geçirmiş olduğunuz hastalıklara göre de değişmeler göstermektedir. İdrar çıktısına rengini idrar rengi 4veren ürokom diye adlandırdığımız renk pigmentleridir. Eğer idrarının koyu renkte ise bu çoğunlukla kişinin yeterli sıvıyı almadığının işaretidir. Bu durum endişe edilecek bir durum değildir vücut için yeterli sıvının alınmayı ile normal rengine dönecektir idrarınız.

İdrarımın rengi neden su gibi?

Aslına bakılırsa idrarınız ne kadar renksiz ve saydamsa o kadar sağlıklısınız demektedir. Açık sarı ya da renksiz ise vücudun yeterli suya sahip olduğunu gösterir ve çok su içenlerin idrar rengi de bu şekildir. Şayet aşırı derece su tüketiyorsanız, bu durum su zehirlenmesinin de habercisi olabilmektedir. Çok fazla su tüketilmediği halde açık renkli idrarınız var ise diyabetinde habercisi de olabilir.

 İdrar rengi hangi hastalıkların habercisidir?

Kiidrar rengi 2mi zaman açık sarı ve koyu renk olarak idrarımızın dışarı çıkmaktadır. Böyle bir durum var ise görebileceğiniz farklı idrar renkleri ve hangi hastalıkların habercisi olduğu görülür.

Bulanık idrar: Bu idrar yolları enfeksiyonun ve böbrek taşlarının habercisi olmaktadır. Erkekler için, idrar yollarında sperm kalıntılarının da kalması buna neden olabilir.

Turuncu idrar: Yaban mersini, pancar ya da uzun süreli kullanılan boya içeren ilaçlar buna neden olmaktadır. Turuncu renkli idrar sarılık ve susuz kalmanın habercisidir.

Kırmızı ve borda idrar: Doğal olarak kırmızı renkte olan bazı yiyecekler idrarımızın bu dengi almasına neden idrar rengi 5olmaktadır. Kabızlık giderici ya da laksatif etkiye sahip olan kullandığımız ilaçlar buna neden olabilir. Genelde idrarımın bu renk olması prostat, taş ve hatta böbrek kanserinin habercisidir.

Yeşil veya mavi idrar: Bu renk türü genelde tüketmiş olduğumuz besinlerden dolayı meydana gelmektedir. Bazı yiyecek ve içecekler, hatta ilaçlarımız bu renge çevirme ihtimali vardır. Bu durum genelde mide problemlerinin habercisi olmaktadır.

Köpüklü idrar: Bazen idrarınızın köpüklü olması ciddi bir durumun habercisi olabilir. İdrarınızda aşrı köpük olması fazla protein tükettiğinizin habercisidir.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalı?

idrar rengi 3Çoğu zaman, idrar rengimizde ki ani değişmeler yediğimiz şeylerden kaynaklanmaktadır. Renk değişikliklerini ve ne zaman ortaya çıktığını öncelikle bir not ediniz. Eğer ilaç kullanıyor iseniz ve bu değişimlerin ilaçlardan kaynaklandığını düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Ve doktorunuzla birlikte idrarınızda ki bu ani değişmelerin nedenlerini saptayınız, çünkü bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ