Hindistan Cevizinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kökeni Güney Asya’ya dayanan ve Dünya’da en çok Hindistan’da yetiştirilen hindistan cevizinin şifaları saymakla bitmiyor. Hindistan cevizinin vücuda olan tüm faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hindistan Cevizinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ülkemizde genel bir tüketimi bulunmayan hindistan cevizinin, sağlık açısından insan vücuduna faydaları oldukça fazladır. Hint kültüründe şifa kaynağı olarak kullanılan hindistan cevizi, eski çağlardan günümüze dek tüketilmeye devam etmektedir.

Dünya üzerinde en çok Hindistan ve Güney Asya bölgesinde yetişen hindistan cevizi, bir çok çeşide ayrılmaktadır ve her toprağın yapısına göre görünüş ve tatta değişiklikler göstermektedir. Hindistan cevizi, dışında kahverengimsi bir kabuk ve içinde beyaz parçalardan oluşan yenilebilir katmanları vardır. Beyaz katmanları oluşturan su tabakası sağlık açısından çok yararlı besin ögelerine sahiptir.

Yapılan araştırmalara göre hindistan cevizini her yaş grubunun tüketilebilir olduğu belirtilmiştir. Ayrıca hindistan cevizinin bir diğer avantajı da hamilelik döneminde de tüketilebilir olmasıdır.Besin ögeleri bakımından yüksek kalite bir meyve olan hindistan cevizi lif bakımından oldukça zengin, karbonhidrat ve doymamış yağ asitleri ile de vücuda bir çok fayda sağlayan bir yapıdadır.

Hindistan Cevizinin Faydaları

Hindistan cevizi içerisinde doymamış yağlar kadar doymuş yağ asitleri de bulunmaktadır. Fakat bu doymuş yağlar zararsız yapıdadırlar. Vücut tarafından emilimleri değişik olduğu için doymuş yağ asitlerinin vücuda verebileceği zararları kesinlikle vermezler. Bunun yanı sıra hindistan cevizinde bulunan doymuş yağ asitlerinin ilerleyen yaşlarla birlikte gelişen Alzheimer gibi beyin problemlerine iyi geldiği düşünülmektedir. Şimi hep birlikte hindistan cevizinin vücuda faydalarına bakalım.

Lif bakımından zengin: İçerisinde yüksek oran diyet lif bulunduran hindistan cevizi tüketildiğinde, vücuttaki glikoz dengesini sağlayarak metabolizmanın daha verimli enerji ile çalışmasını sağlamaktadır. Bu nedenle görülebilecek şeker hastalığı problemlerine karşı da hindistan cevizi faydalıdır.

Kan şekerini düzenler: Glikoz dengesini ayarlan hindistan cevizi insülin miktarını da olması gereken nokta da tutmaktadır. Bu şekilde vücuttaki kan şekerinin de sürekli kontrolü ve düzeni sağlanmış olmaktadır.

Sindirim sistemini düzenler: Lif bakımından zengin olduğundan dolayı mide de kolayca sindirilebilen hindistan cevizi, bağırsaklar tarafından da kolayca emilir ve bağırsakları harekete geçirerek tüketilen diğer besinlerinde zamanına emilmesini sağlamaktadır. Ayrıca mide de bulanma ve kusma gibi problemlere karşı hindistan cevizi fayda sağlar.

Genç kalmanızı sağlar: Trans zeatin ve kinetin maddelerini içinde bulunduran hindistan cevizi, kansere karşı mücadele etmesinin yanı sıra hücrelerin daha geç yaşlanmasını sağlayarak dinç bir yapıda olmanızı sağlamaktadır.

Güçlü bağışıklık sistemi: İçerisinde virüs, bakteri ve parazitlere karşı antioksidanlar bulunduran hindistan cevizi, bir çok enfeksiyona, solunum yolu hastalıklarına ve cilt hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir ve metabolizmayı destekler.

Göbek yağlarını eritir: Metabolizmanın hızlanmasını sağlarken aynı zamanda kan şekerini dengeleyerek tokluk hissi yaratacağından düzenli kullanımda yağları eritmek için hindistan cevizi faydaları olacaktır.

Enerji verir: Troid bezlerinin fonksiyonlarının daha düzenli çalışmasını sağladığından dolayı kısa sürede oluşan yorgunluğa karşı vücudu korur ve metabolizmaya enerji katmaktadır. Açlık hissiyatını bastıran ve uzun süre tokluk hissi veren bir meyve olduğundan dolayı enerji harcamak konusundaki tembelliğe karşı hindistan cevizi vücuda faydalı olur.

Epilepsi ile mücadele eder: Özellikle de çocuk yaşta görülen epilepsi vakalarına karşı hindistan cevizi tedavisi kullanılmaktadır. İçerisinde ketonejik diyet madde bulunduran hindistan cevizi çok uzun yıllardır epilepsi hastalıklarında iyileştirmek ve kriz anlarında sakinleştirmek için kullanılmaktadır.

Kansere iyi gelir: Düzenli olarak tüketildiğinde kanser riskini epey azalttığı yapılan tüm bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış olan hindistan cevizinin faydaları kanser bakımından çok önemlidir.

Oldukça besleyicidir: İçerdiği besin ögeleri ve doymamış yağ asitlerinin, normal süt ürünlerinde bulunan maddeler kadar vücuda faydalı olduğu belirtilmiştir. Anne sütünde bulunan laurik asit hindistan cevizinde de bulunmaktadır.

Mesane enfeksiyonunu önler: Metabolizmayı hızlandırarak böbreklerin daha düzenli çalışmasını ve vücutta enfeksiyonlara sebep olabilecek tüm toksinlerin daha çabuk atılmasını sağlayarak mesane ya da idrar yollarında görülebilecek enfeksiyonları engellemektedir.

Hamilelikte faydalıdır: Hindistan cevizi faydalı besin ögeleri ile birlikte özellikle de hamile bayanların bağışıklık sistemini güçlendirerek, aynı zamanda bebeklerinin de bu dönem içerisinde daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Gebelikte görülebilecek enfeksiyon türü hastalıklara karşı da koruma sağlar. Bunun yanı sıra hindistan cevizi bebek için gerekli olan sıvı miktarını ve kalitesini de artırmaktadır.

Bakterilere karşı mücadele eder: Hindistan cevizi her türlü enfeksiyona sebep olabilecek bakteri, mantar ve virüslere karşı içerisindeki zengin antioksidan yapısı ile mücadele eder ve bağışıklık sistemini güçlendirerek kötü bakterilerin zararlarından vücudu korur.

Hijyenik bir ağız: Ağız içerisinde zamanla bir çok bakteri ürer ve zamanla diş ve diş etine zararlar vermeye başlar. Hindistan cevizi suyu içerisindeki antibakteriyel takviyelerle ağız içerisindeki kötü bakterileri öldürerek ağız sağlığının korunması için fayda sağlar.

Kemik gelişimini destekler: Küçük yaşlardan itibaren çocuklarınızın dengeli ve düzenli beslenme programlarına ekleyeceğiniz hindistan cevizi ile çocuklarınıza daha hızlı gelişen, büyüyen ve sağlam bir kemik yapısı sağlayabilirsiniz. Magnezyum ve kalsiyum yönünden zengin olan hindistan cevizi kemiklere çok faydalıdır. Ayrıca düzenli tüketildiğinde ileri yaşlarda görülebilecek kemik erimesi riskini de azaltmaktadır.

Saç ve cildi sağlıklı kılar: Hindistan cevizi içerisindeki sağlıklı yağlar ile cilt üzerindeki ölü derilerin hızlı bir şekilde atılmasını ve yeni hücrelerin daha çabuk bir şekilde üremesini sağlamaktadır. Ayrıca sağlıklı bir saç ve saç derisi için hindistan cevizi yağı da kullanılabilir.

Hindistan Cevizinin Zararları

Gereğinden fazla tüketilmediği süre içerisinde genel olarak hindistan cevizi her hangi bir zarar göstermemektedir. Ancak hindistan cevizi tüketen kişinin, hindistan cevizi içerisinde bulunan vitamin ya da minerallere karşı her hangi bir alerjisi varsa, bu durum zarar bakımından risk oluşturabilir. Hindistan cevizini ölçülü şekilde ve herhangi bir hastalığınız bulunuyorsa doktor kontrolünde tüketmenizi önermekteyiz.

Hindistan cevizinin olası zararları şunlardır;

  • Bilimsel olarak kanıtlanmamış olduğunu belirterek; aşırı tüketim sonucu kolesterol yükselttiğine dair belirtiler vardır
  • Bu nedenle kolesterol hastalığı olanlar doktor kontrolünde tüketmelidirler
  • Hamilelik döneminde olması gerekenden çok fazla tüketilirse bazı yan etkilere sebebiyet verebilir
  • Hindistan cevizinin suyu fazla tüketilirse kan basıncında düşüklük yaşatabilir
  • Bir ameliyat programı var ise en az bir hafta öncesine kadar hindistan cevizi tüketimi bitmiş olmalıdır. Çünkü kan basıncındaki düşüklük ameliyat anında sıkıntılara yol açabilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ