Hıçkırık Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Her yaştan insanda görülebilen hıçkırık durumu nedenini merak ettiğimiz ve kimi zaman bizleri rahatsız edebilen bir problemdir. Hıçkırığı geçirmek için uygulayabileceğiniz tüm yöntemleri yazımızda bulabilirsiniz.

Hıçkırık Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Hıçkırık, göğüs ve karın boşluğu arasındaki sınırı belirleyen ve diyafram ismini alan organın bilinç dışı bir şekilde kasılıp çözülmesi sonucu ses tellerini ve gırtlak bölgesini bütünüyle etkisi altına almasıyla oluşur ve tam o esnada hıçkırık sesini duyarız. Bu kasılmalar ortalama olarak 3-6 saniye arası devam ederken diyafram dışındaki organlardaki kas yapılarında da kasılmalar görülebilir. Hıçkırık, frenik sinir ismi verilen diyafram içerisindeki sinirlerin sıkıştırılması ile ortaya çıkmaktadır. Hıçkırık her yaştan insanda görülebilir.

Hıçkırık durumu genel olarak kısa sürer ve her hangi bir hastalık belirtisi değildir. Örnek olarak bebeklerin hıçkırması veya hızlı yenilen yemek sonrası hıçkırmak, çok fazla gülmek, aç karnına sigara içmek, alkol kullanmak ve fazla stres gibi durumlar geçici hıçkırıklar yaratabilir. Bazı kişilerde hıçkırık problemi uzun süreli olabilir. Eğer bu hıçkırıklar 2 ile 30 gün arası devam ederse inatçı, 30 günden daha fazla süre devam ederse dirençli hıçkırık şeklinde tabir edilir.

Hıçkırık Nedenleri Nelerdir?

İnatçı yada nadir olarak görülen dirençli hıçkırık problemleri erkeklerde diyafram kaslarının daha büyük olması nedeniyle daha sık görülmektedir. İnatçı ve çok uzun süreler boyunca devam eden hıçkırıkların altında farklı hastalıklarda yatıyor olabilir. Bu nedenle en az  2 gün süre kesilmeyen hıçkırık vakası gibi bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka uzman bir doktordan randevu almalısınız.

  • Reflü hastalığı sırasında ağır ve baharatlı yemekler tüketmek hıçkırık nedenidir.
  • Tansiyon, romatizma ve bağırsak ilaçları kullanımı
  • Böbrek yetmezlikleri gibi durumlar
  • Kalp büyümesi veya yetmezliği gibi kalp hastalıkları
  • Akciğerdeki zatürre oluşumları
  • Yemek borusunda tıkanmalar
  • Karaciğerde tümör oluşumu
  • Pankreatit gibi bağırsak hastalıkları hıçkırık nedenleri arasındadır.

Bu durumların yanı sıra karın bölgesi ameliyatlarından sonra hıçkırık durumu meydana gelebilir. Fazlasıyla doldurulmuş bir mide veya mideye aniden soğuk ve sıcak besinlerin girmesi hıçkırığın diğer nedenleri arasındadır. Ayrıca göz tansiyonu ve kulak içerisindeki yabancı cisim varlığı da sinirleri tetikleyerek hıçkırağa neden olur.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Kese kağıdı ile hıçkırık geçer

Hıçkırık problemi ile karşılaştığınızda bir kese kağıdı içerisinde soluk alıp verirseniz, hıçkırığın geçtiğini görecekseniz. Çünkü kese kağıdı içerisindeki kısıtlı oksijen alanı diyafram dengesini düzenleyeceğinden kasılmaları ortadan kaldıracak ve hıçkırık tutmasına iyi gelir.

Nefes tutmak hıçkırığı geçirir

Nefes tutmak hıçkırığı gidermek için uygulanan en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Nefes alıp tuttuktan sonra diyafram kasılmaları duracağından, diyaframın üzerindeki yük azalacak ve sadece kasılmış halde bir süre bekleyecektir. Daha sonra gerekli kasılmak için gerekli ortamı bulamayan diyafram kendiliğinden gevşeyecek ve hıçkırık tamamen ortadan kalkacaktır.

Ayrıca, nefes tuttuğumuz anda kan içerisindeki karbondioksit birikimi çoğalacağından hıçkırık için elverişli şartları ortadan kaldıracak ve hıçkırığı geçirecektir.

Dikkat: Burada dikkat etmeniz gereken nokta kesinlikle nefesinizi uzun süreler boyunca tutmamak olacaktır. Nefesinizi en fazla 10-15 saniye aralıklarla tutup bırakmalısınız. Eğer bu yöntem işe yaramıyorsa bir acil sağlık kuruluşuna gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Karanfil, kesme şeker ya da tuz hıçkırığa iyi gelir

Gırtlak bölgesini uyararak  diyaframın kasılmasını gidermek için bir kaç adet karanfil de çiğneyebilirsiniz. Ayrıca diyaframa uyarı yaparak hıçkırıktan kurtulmak istiyorsanız 3-4 adet kesme şeker ve ya az bir miktar tuz emebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ