(HGB) Hemoglobin Düşüklüğü Neden Olur ve Tedavisi?

Hemoglobin düşüklüğü sonucunda vücuttaki hücrelere yeteri kadar oksijen gitmez ve organlar iflasa sürüklenir. Bu nedenle hemoglobin düşüklüğü hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için hazırladık.

(HGB) Hemoglobin Düşüklüğü Neden Olur ve Tedavisi?

(HGB) Hemoglobin düşüklüğü, ciddi hastalıklar sonucu tedavi olmanıza neden olacak bir çok rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Eğer hemoglobin miktarınız olması gerekenden çok daha düşük olursa vücuttaki bir çok organınıza yeteri miktarda oksijen taşınamayacağı için hayati tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Alyuvarlar (kırmızı kan hücreleri), hemoglobin olarak adlandırılan protein taşımaktadırlar. Bu proteinler, akciğerlerden solunum yapılan oksijeni vücudun her bölgesine iletmektedir. Erkeklerde 13.9 – 17.3 gm/dL, kadınlarda 12.2 – 15.2 gm/dL arası normal miktarlar olarak görülen hemoglobin seviyesi bu değerlerin altına indiğinde hayati fonksiyonların zedelenmesine yol açabilmektedir.

Yapılan kan testleri ile birlikte hemoglobin düşüklüğü tespit edilebilir. Az önce belirttiğimiz değerlerin altında bulunan hemoglobin seviyesi düşük hemoglobin demektir. Pek çok kan testinde bu değerlerin sadece çok az bir miktarda düşük çıktığı görülmüştür. Ancak bu değerlerde herhangi bir hastalığa yol açmadığından normal olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra eğer kişide hemoglobin seviyesi oldukça düşük seviyelerde seyrediyorsa, bazı hastalıklara sebep verebilir. Hemoglobin seviyesinin fazla düşüş göstermesine anemi hastalığı denmektedir.

Hemoglobin Seviyesi Neden Düşer?

Hemoglobin değerlerinin kimi zaman düşük olduğu gözlenebilmektedir. Fakat her düşük hemoglobin seviyesi her hangi bir rahatsızlık teşkil etmemektedir. Adet dönemi gören kadınlarda ve gebe olanlarda hemoglobin seviyesinin düşüklüğü vücut adaptasyonu ile aşılmaktadır.

Eğer hemoglobin miktarı olması gerekenden çok daha az miktarda ise, kanın içerisindeki kırmızı kan hücrelerinin sayısının azalmasına neden olan bir rahatsızlığın ipucu olabilmektedir. Vücutta yeteri kadar alyuvar üretilmiyorsa, alyuvarların üretiminden daha çok ölümü mevcutsa ve ciddi derecede kan kaybı yaşanmışsa hemoglobin düşüklüğü nedeni olabilir.

Az hemoglobin üretimi nedenleri

 • Folik asit miktarının düşüklüğü
 • Demir ve B12 vitamininde düşüklük
 • Miyelom ve kemik iliği hastalığı
 • Lösemi ya da siroz hastalığı
 • Hipotiroidi ya da böbrek rahatsızlıkları
 • Kurşundan dolayı zehirlenme
 • Enfeksiyon ya da kemoterapi ilaçları

Hemoglobin üretiminden çok yek edilme nedenleri

 • Dalakta büyüme
 • Hücre içi anemi
 • Damarlarda iltihaplanma
 • Dalak büyümesi

Kan kaybından kaynaklanan hemoglobin düşüklüğü nedenleri

 • Ameliyat veya travma çeşitleri
 • Vücut içinde kanamalar ya da ani kan boşalmaları
 • Çok sık kan bağışı yapma
 • Şiddetli adet kanamaları
 • Burundan gelen sık kanamalar

Hemoglobin Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Hemoglobin seviyesi azıcık düşük olan insanlarda herhangi bir sağlık problemi görülmemektedir. Kimi insanlarda ise hemoglobin düşüklüğünde hafif derecelerde başta dönme görülebilirken, biraz daha fazla hemoglobin düşüklüğüne sahip olan insanlarda bitmeyen halsizlik, tekrarlayan baş ağrıları, dikkat eksikliği gibi durumlar görülebilir.

Ciddi miktarlardaki düşük hemoglobin seviyesinde ise hücrelere oksijen taşınamayacağından organların iflas etmesine neden olabilir. Böyle bir durumda nefeste darlık, kalpte çarpıntı ve göğüste ağrılar gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

Göz ile görebileceğiniz belirtiler ise, ciltte, diş etinde ve tırnak bölgelerindeki soluk görünümdür. Daha da düşük seviyelerdeki hemoglobin değerlerinde ise, bacak ve kol bölgesinde şişmeler, fazla terleme, mide yanması, bulantı ve kusma, cilt üzerinde morluk, dışkıda kan bulunması gibi belirtilerde görülebilir. Çocuklarda hemoglobin düşüklüğü ise, beyin gelişiminde eksiklik ve davranış biçiminde bozukluk olarak belirtiler verebilmektedir.

Hemoglobin Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoglobin seviyesi testi

Sıradan bir şekilde gerçekleştireceğiniz kan testi ile hemoglobin değerlerinizi rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Eğer hemoglobin seviyeniz düşükse bu durumun nedeni çeşitli genetik ve fiziksel faktörlerin etkisi nedeniyle olup olmadığı araştırılmaktadır.

Doktor reçetesi

Hemoglobin seviyesindeki düşüklük için doktorunuz sizin için gerekli kontrolleri yaptıktan sonra hemoglobin seviyenizi artırmak için gerekli ilaç ya da takviyeleri size reçete edecektir.

Demir yönünden zengin beslenme

İçerisinde demir oranı yüksek besinler ile birlikte hazırlayacağınız beslenme programına düzenli bir şekilde uyarak zaman içerisinde kanınızdaki hemoglobin seviyesini artırabilirsiniz. Hemoglobin miktarındaki artış bir an önce gerçekleşmeyeceği için sabır ve azimle demir miktarı yüksek besinlerle diyetinize bir kaç boyunca devam etmelisiniz.

Hemoglobin Düşüklüğü İçin Doktora Ne Zaman Gidilir?

Hemoglobin seviyesinde düşüklük varsa rutin bir kan testi sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu süreç içerisinde birazdan sizlerle paylaşacağımız belirtileri yaşıyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

 • Sürekli halsizlik hali
 • Nefeste darlık
 • Bitkinlik hali
 • Kalpte çarpıntı ya da hızlı atma
 • Cilt, tırnak ve diş etlerinde solukluk

Eğer ciddi derecede bu şikayetleri yaşıyorsanız uzman doktorunuz sizin için başka kan testleri isteyebilir ve diğer tedavi yöntemlerine de geçiş yapabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ