Hazımsızlık Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Bir çok insan sindirim sistemi problemleri nedeniyle öğün sonralarında gaz ve şişkinlik rahatsızlıkları yaşamaktadır. Midenizi rahatlatan ve hazımsızlığa iyi gelen yiyecekleri sayfamızda bulabilirsiniz.

Hazımsızlık Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Özellikle de akşam yemeğinden sonra mide içerisinde, gaz sıkışma, şişkinlik, ağrı gibi hisler yaratan durumlar hazımsızlık olarak adlandırılır. Hazımsızlık problemi direkt olarak bir rahatsızlık değildir. Hazımsızlık, ülser, reflü, safra kesesi ya da pankreas rahatsızlıkları sonucunda ortaya çıkabilen bir durumdur. Sürekli olarak yaşanılan hazımsızlık ciddi hastalıkların habercisi olabileceğinden bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Yutmada zorluk, mide bulantısı ve kusma, kilo da azalma gibi belirtilerle birlikte orta yaş üzeri insanlarda daha çok görülme potansiyeline sahip olan şişkinlik için mutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.

Hazımsızlık sebebiyle gün içerisindeki öğünlerinizi geçirmekte çok zorlanıyorsanız, ilk olarak doğal tedavi yöntemlerine başvurmadan önce beslenme programınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Marketten alınan hazır besinler, işlem görmüş gıdalar, ağır kokulu ve yüksek kalorili yağlı besinler, uykudan hemen önce yenilen gıdalar ve hızlı hızlı besin tüketmek hazımsızlığın başlıca sebeplerindendir.

Ciddi bir hastalık nedeniyle görülmeyen hazımsızlıklar da ise, dengeli ve sağlıklı beslenme ile çeşitli doğal yiyeceklerin birleşimi sayesinde hazımsızlık şikayeti giderilebilir.

Hazımsızlık ve Şişkinlik Nasıl Geçer?

Hazımsızlığa iyi gelen papatya çayı

Sindirim sistemini düzenleyici görevi bulunan papatya çayı hem gaz giderici özelliğe sahiptir hem de içerisindeki antioksidan maddelerle sindirim sistemi tahribatına yol açabilecek zararlı maddelere karşı mücadele ederek hazımsızlığa iyi gelir. Ayrıca papatya çayı mide öz suyunun yemek borusu kapakçıklarının açısı bozularak yemek borusuna kaçıp oradaki yanma hissini yaratacak zararlı maddeleri de yok ederek mideye iyi gelir.

Papatya çayı, mide ve bağırsak kısmındaki gereksiz kasılmaları önleyerek hazımsızlık sonucu oluşan ağrılara iyi gelir. Bağırsak iltihaplanması, diare, mide krampı gibi şikayetler içinde papatya çayı mükemmel bir çözümdür.

Yarım tatlı kaşığı papatya çayını 1 bardak kaynamış suya ekleyin ve demlemesini bekleyin. Papatya çayı hazımsızlığı önleyecektir.

Şişkinliğe iyi gelen karahindiba çayı

Eğer akşam yemeğinde hızınızı alamayıp biraz fazla kaçırdıysanız sizlere önerimiz karahindiba çayı tüketmeniz olacaktır. İçerisinde detoks etkisi yaratan maddeler bulunduran karahindiba, mide kasılmalarını ve sancılarını önleyerek şişkinliğe iyi gelir. Böbrekleri daha fazla çalıştırarak vücuttaki toksinlerin kısa sürede atılmasını sağlamaktadır. Mide asidiniz yükseldiği zamanlarda karahindiba çayı tüketirseniz midenizi yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

Yarım tatlı kaşığı kadar karahindibayı 1 fincan kaynamış suyun içerisine ekleyin ve 4 dakika kadar demlemesini bekleyin. Gün içerisinde 2-3 kez demleyip içebilirsiniz.

Hazımsızlığı gideren rezene çayı

Hazımsızlığın temel taşlarından biri olan mide gazlarına karşı rezene çayı oldukça etkilidir. Rezene çayı hem gaz gideren bir özelliğe sahiptir hem de anne sütünü artıran etkisiyle tanınır. Rezene çayını nane ve kimyon ile karıştırdığınızda şişkinliğe karşı daha güçlü bir bileşen elde ederek kısa sürede mide gazlarınızdan kurtulacaksınız.

Yarım tatlı kaşığı rezene tozu ile yarım çay kaşığı nane ve yarım çay kaşığı kimyonu 1 bardak kaynamış suya ekleyip demleyebilirsiniz.

Şişkinliği gideren zencefil çayı

Sindirim sisteminin sağlığından bahsederken zencefil çayına değinmeden geçmek tabi ki olmayacaktır. Zencefil çayının ana etkilerinden birisi mide bulantısını giderme olarak da bilinse, mide gazlarından tutun reflü ve ülser gibi bir çok probleme iyi geldiği bilinmektedir. Zencefil içerisindeki antioksidan maddelerle iltihap kurutucu bir özelliğe sahiptir ve bağırsak sağlığını da çok ciddi derece de iyileştirmektedir. Bu nedenle zencefil çayı hazımsızlık problemi yaratan bir çok organın daha sağlıklı çalışmasını sağlayarak hazımsızlığı önler.

Yarım tatlı kaşığı taze zencefili iyice kıyarak 1 bardak kaynar suya ekleyin ve 5 dakika kadar demlemesini bekleyin.

Hazımsızlığı geçiren nane çayı

Bitki çayları arasında en çok tercih edilenlerin başında gelen nane çayı, ferahlatan etkisi ve her içişinizde keyif veren tadıyla mükemmel bir çay türüdür. Nane midedeki kasılmaları gevşetir, bağırsağın daha rahat çalışmasını sağlar, mide bulantısı ve gazı önler. Nane içerisindeki yüksek antiseptik içeriği ile birlikte mikrop öldürücü bir etkiye sahiptir. Bu nedenle tüketildiğinde mide ve bağırsaktaki bir çok bakteri ve paraziti yok ederek rahat bir nefes almanızı sağlayacaktır.

Yarım tatlı kaşığı taze nane yapraklarını ince ince doğrayarak 1 bardak kaynamış suyun içerisine ekleyin ve 5 dakika kadar demlemesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Şişkinliği geçiren biberiye çayı

Tarihçesi eski Yunanlara kadar dayanan biberiye çayının vücuda sayısız faydalarından bir tanesi de hazımsızlık problemlerine iyi gelmesidir. Midenizdeki kasılmaları gevşetmek ve gaz problemini tamamen rafa kaldırmak için biberiye çayı tüketebilirsiniz. Psikolojik, sinir, stres ve gerginlik gibi problemler sonucu ortaya çıkan mide hastalıklarının da etkilerini azaltıcı bir role sahiptir.

Yarım tatlı kaşığı kurutulmuş biberiye taneciklerini 1 bardak kadar kaynamış suya ekleyip 4 dakika kadar demlemesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Şeyma dedi ki:

  Yaklaşık 2 haftadır hiç dinmeyen bir mide hazımsızlığım var çözümde bulamadım ya bu mide hazımsızlığı için ne yapmalı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Şeyda Hanım, hazımsızlık şikayeti çekiyorsanız besinleri hızlı yerine yavaş yavaş çiğneyerek tüketin, gazlı içecekler içmeyin ve yüksek yağlı besinler yerine lif oranı yüksek yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. Sağlıklı günler…

 2. Ferda dedi ki:

  Hocam merhabalar hazımsızlık için hep bitki çaylarından bahsetmişsiniz hazımsızlığa iyi gelen yiyecekler yok mu?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ferda Hanım, hazımsızlığa iyi gelen yiyeceklerden birisine yoğurt olarak örnek verebiliriz. Yoğurdun içerisindeki bakteri mekanizması mide enzimlerini çoğaltır ve besinlerin daha hızlı ve kolay parçalanmasını sağlar.

BİR YORUM YAZ