Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Özellikle de hamileliğin 20. haftasından itibaren daha sık görülmeye başlanan mide yanması şikayeti pek çok anne adayını endişelendirir. Gebelikte mide yanmasına iyi gelen tüm besinler hastaniye.com’da.

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Gebelik döneminde mide de yanma gibi bir takım şikayetler oluşabilir. Bu tarz problemler genel olarak hamileliğin son dönemlerine doğru gerçekleşmektedir. Bu sorunu atlatabilmeniz için uygulayabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır.

Gebelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelikte görülen mide yanması gibi problemler kadınlardaki östrojen hormonu seviyesindeki değişimlere ve rahimdeki büyüme nedeniyle mideye yapılan baskı sonucunda görülmektedir. Özellikle hassas kadınlarda hamileliğin son evresinde bu durum daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkabilir.

Gebelik döneminde mide yanmasının bir diğer nedeni de yine hormonal dengelerin değişimi sonucunda mide kapakçıklarının gevşemesi ve mide asidinin yemek borusuna kaçması olmaktadır. Yine gebeliğin son döneminde rahim iyice büyüyeceğinden mideye olması gerekenden çok daha fazla baskı yapacaktır. Bu durumun sonucunda da mide asidinin yemek borusuna kaçması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar?

Gebelik dönemindeki kadınlar daha çok yatar pozisyonda vakit geçirdiklerinden mide kapakçıklarının açısı bozulur ve mide asidi yemek borusuna kaçarak yanma gerçekleştirir. Özellikle de gebeliğin 20. haftasından sonra rahimdeki büyüme oranı iyice arttığından mide yanmaları nadiren de olsa kendini göstermeye başlamaktadır.

Gebelikte Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler?

Papaya: Sindirimi düzenleyici bir iç yapıya sahip olan papaya hamilelikte mide yanmasına da iyi gelmektedir. Gebelik döneminde mide problemleri yaşıyorsanız papaya tüketebilirsiniz. Yemekten sonra tatlı şeklinde tüketilebilecek papaya, yemekten yarım saat önce de tüketilebilmektedir.

Badem: Mide asidini düzenleyici etkisi olan badem mide rahatsızlıklarına karşı da oldukça etkilidir. Yaklaşık bir avuç kadar tuzsuz badem tüketerek gebelikte mide ekşimesini sindirebilirsiniz.

Karbonat: Karbonatın PH değerleri mide asidi ile karşılaştığında nötrleştirici bir etki yarattığından mide asidini kısa süre içerisinde sindirecektir. 1 çay bardağı su içerisine 1 çay kaşığı karbonat ekledikten sonra iyice karıştırın ve tek seferde tüketin.

Süt ve süt ürünleriPek çok hastalığı önlemek ve tedavi etmek için doğal süt ve süt ürünlerinin pek çok katkısı bulunmaktadır. Bunlardan biri de mide yanmasıdır. Özellikle de yoğurdun içerisindeki etken maddeler mide içerisindeki kötü bakterileri öldürücü ve iyi bakterileri çoğaltıcı etki yaratmaktadır. Ağır öğünlerinizden yoğurdu eksik etmemelisiniz.

Hindistan Cevizi Suyu: İçerisindeki etken maddeler ile birlikte hindistan cevizi suyu en doğal mide asidi sindiricilerindendir. Tüketildikten çok az bir zaman sonra mide asidini nötrleştirerek yanmayı yok eder.

Zencefil Çayı ve Rezene Çayı: Eski zamanlardan günümüze doğadaki en güçlü doğal ilaçlardan biri olarak bilinen zencefil ve rezene çaylarının faydalarından bir tanesi de hamilelikteki mide yanmasına iyi gelmesidir. Bir kaç gün boyunca tüketeceğiniz 1 bardak ılıtılmış rezene ya da zencefil çayı mide yanmasına iyi gelecektir.

Hardal: Yine içerisindeki etken maddeler ile birlikte mide yanmasını kısa bir sürede yok edebilen besinlerden bir tanesi de hardaldır. 1 tatlı kaşığı hardal gebelikte mide yanmasına iyi gelir.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer?

Yemek sonrasında yatar pozisyonda olmayın

Öğünlerden sonra midemiz tüketilen besinleri hızlı bir şekilde sindirebilmek amacı ile mide asidini en üst düzeye çıkarmaktadır. Eğer siz öğün sonralarında yatar pozisyona geçerseniz mide kapakçıklarının açıları bozulursa mide asidi yemek borusuna kaçar ve mide de yanma hissedersiniz.

Öğünlerinizi az ve sık olacak şekilde belirleyin

Bu durum sadece gebe kadınlar için değil yaşayan tüm insanlar için geçerli bir kuraldır. Tek seferde mideye fazlaca yüklenmek tüm organlara da aynı zamanda yüklenmek anlamına gelmektedir. Az ve sık beslenmek organların daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

Bol bol su tüketmelisiniz

Yapılan araştırmalara göre günde 2.5 litre ve daha fazla su tüketen insanlarda mide yanmasının çok daha nadir görüldüğü tespit edilmiştir. Her gün en az 2.5 litre su tüketmek organların sağlığı açısından da oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ