Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Gebelikte kadınların hassaslaşan sindirim sistemi ve mide bulantısı pek çok kadın için zorlu bir sürecin de başlangıcı olmaktadır. Hamilelikte görülen mide bulantısına iyi gelen yöntemleri sizler için hazırladık.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Hamilelikte mide bulantısı problemi gebe kadınların yaklaşık olarak %80’inde görülen rahatsız edici bir durumdur. Mide bulantısının nedeni hormon seviyesinin fazla yükselmesinden kaynaklanır ve genellikle hamileliğin 6. haftası itibarıyla başlayarak 14. haftasına kadar devam ettiği görülebilmektedir.

Gebelikte uyandıktan sonra ilk saatlerde görülen mide bulantısı şiddetli olabilir fakat gün içerisinde zaman geçtikçe azalır. Bu nedenle mide bulantısı yaşadığınız zamanlarda ağır kokusu bulunmayan, az kalorili, kolay sindirilen ve yağsız besinler, zencefil çayı ya da elma, kayısı gibi yüksek lif miktarı içeren meyveler tüketmeniz hamilelikteki mide bulantısını önler ve iyi gelir.

Genel olarak 6 ve 14. hafta aralarında görülen hamilelikte mide bulantısı, kimi gebelerde 4. haftadan itibaren başlayıp 17. haftaya kadar sürebildiği görülmüştür. Çok çok nadir olarak görülen bir başka durum ise gebelikte mide bulantısının doğuma kadar devam ettiğidir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

HCG hormonu: Gebe kalındıktan sonra yaklaşık 6 hafta içerisinde hCG hormonu çok yüksek seviyelere ulaştığından dolayı hamile kadınlarda mide bulantısına neden olur. Bu hormonun yüksekliği aynı zamanda aşırı mide bulantısına sebep olduğu durumlarda beraberinde kusmaya da neden olur.

Östrojen: Yine gebe kalındıktan sonra hızlı bir artış gösteren östrojen hormonun da mide bulantısına neden olduğu konusunda fikirler vardır. Östrojen hormonu yükseliş gösterdikten sonra hamile kadınlar dışardan alınan kokulara karşı oldukça hassaslaşırlar. Ağır kokulu maddeler kısa süre içerisine mide bulantısına neden olur.

Kimi gebelerde ise çok hassas bir sindirim ve boşaltım sistemine sahip olduklarından dolayı gün boyu hiç kesilmeyen mide bulantıları görülebilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz; hamilelikte mide bulantısı için ilaç kullanmanız kesinlikle tavsiye edilmez. Mide bulantısına iyi gelen tüm yiyeceklere birlikte göz atalım.

Su: Hamilelik döneminde görülen fazla su kaybı mide bulantısına neden olabilmektedir. Bu nedenle gebe kadınların su tüketimine dikkat ederek vücudun kaybettiği mineralleri de geri alması gerekmektedir. Kafeinli içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Limon ve tuz: Yarım çay bardağı limon ve içerisine çok az bir miktarda ekleyeceğiniz tuz, limonun ekşimsi kokusu ve tadı sayesinde kısa süre içerisinde sizi kötü hissiyattan kurtarır ve hamilelikte mide bulantısına iyi gelir.

Zencefil: Zencefil bitkisi özellikle de gebelikte görülen mide bulantısına çok iyi gelmektedir. Zencefil bitkisini mide bulantısına karşı kullanan kadınların çoğunluk kısmında mide bulantısı ve kusma şikayetleri oldukça azalmıştır.

Gebelikte görülen mide bulantısını kesmek için sabahları güne 1 bardak orta sıcaklıkta zencefil çayı ile başlayabilirsiniz. Taze zencefil yapraklarından hazırlayacağınız çay mutlaka mide bulantısına iyi gelecektir. Gün içerisinde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Nane: Hamile kadınlar mide bulantısı yaşadıklarında 1-2 adet taze nane yaprağı çiğneyerek mide bulantısını önleyebilir. Nane keskin ve ferahlatıcı kokusu ile mide bulantısını kısa sürede önler. Reflü tarzı mide şikayetleriniz bulunuyorsa nane çiğnemeniz iyi olmayacaktır.

Elma: Yüksek miktarda lif içeren elma, sindirim ve boşaltım sistemini düzenlemekte büyük rol oynar. Bu nedenle midenizin bulandığı anlarda 1 adet elmaya yavaş yavaş tüketerek mide bulantısına karşı önlem almış olursunuz.

Ayrıca, 1 avuç kadar tüketeceğiniz tüm kuruyemiş çeşitleri midenizi kısa süre içerisinde toparlayacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

 • Mide düzeninizi bozabilecek ağır kokulu besinleri tüketmeyin
 • Uykudan uyandıktan sonra 1 adet bisküvit yemeniz mide bulantısını geçirir
 • Uyandıktan hemen sonra hareketlenmeyin, 20-25 dk kadar yatağınızda vakit geçirin
 • Boş mide bulantı yaratmak için her zaman daha müsaittir, bu nedenle az ve sık besin tüketin
 • Yağsız süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz
 • Fazla baharatlı, asit miktarı yüksek ve kızarmış besinlerden yemeyin
 • Bu besinlerin bulunduğu ortamdaki kokulardan uzak durursanız mide bulantısı geçer
 • Gün içerisinde bol bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin
 • Asit oranı yüksek meyve suyu tüketmeyin
 • Limon dilimini koklayarak mide bulantısını geçirebilirsiniz
 • Uykuya 2-3 saat kaldığında bir şeyler tüketmeyin
 • Az tuzlu tavuk suyundan çorba tüketmeniz mide bulantısını geçirmeye yardımcı olur
 • Kavrulmuş tuzlu kraker çeşitleri mide bulantısını önlemek için iyi bir yöntemdir

Hamilelikte Mide Bulantısına Sebep Olan Kokular Nelerdir?

Hamilelik döneminde kadınlar kokulara karşı iyice hassaslaşırlar ve bu kokular mide bulantısının başrol oyuncusu konumundadır.

 • Uçucu madde
 • Ağır yemek kokuları
 • Kozmetik ürün kokuları
 • Espresso kokusu
 • Benzin, mazot gibi petrol ürünleri
 • Sigara kokusu
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Seher dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar bende 12 haftalık hamileyim mide bulantısı beni zaman zaman çok bunaltıyor hamilelikte mide bulantısı için ilaç bilen var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Seher Hanım, hamilelikte mide bulantısı için ilaç kullanmak tehlikeli sonuçlar doğurabileceğinden tercih edilmemelidir. Yukarıda size önerdiğimiz yöntemler daha sağlıklı olacaktır.

 2. Leyla dedi ki:

  Merhabalar, hamileliğimin 8. haftasındayım mide bulantısı çok oluyor bu hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer hocam?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Leyla Hanım, hamilelikte mide bulantısı ortalama olarak 17.haftaya kadar sürebilmektedir. Sağlıklı günler…

BİR YORUM YAZ