Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Artan vücut kitlesi ve gebelik hormonlarının yüksek aktivitelere ulaşması hamilelikte kasık ağrılarına neden olmaktadır. Hamilelikte kasık ağrılarına iyi gelen yöntemlere hep birlikte bakalım.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Hamileliğin ilk haftalarında ve sonraki aylarla birlikte, doğum tarihinin yaklaştığı zamanlar bir çok sebepten dolayı anne adayında kasık ağrısı görülebilir. Kasık ağrısının türlü nedenleri çıkabilir, bu nedenlerden kimileri önem gerektirmeyen ve tedaviye ihtiyaç duyulmayan ağrılarken kimi ağrılar ise tedavi ve hastanede yatma gereksinimi duyurabilir.

Hamileliğin henüz başında hatta adet gecikmesi yaşadığını fark eden kadınlarda ilk anlarla beraber kasık bölgesinde ağrılar ve iğne batması hissi oluşmaya başlamaktadır.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Gebeliğin 12 ve 16. haftalarından itibaren kasık bölgesinde şiddetli bıçak saplantısı gibi ciddi ağrılar oluşabilir. Efor sarf ederken, ani hareketler yaparken bu ağrılar çok daha güçlü şekilde hissedilir. Hamilelikte kasık bölgesinde görülen ağrının asıl sebebi rahmin genişlemesine bağlı rahim duvarlarının ve içerisindeki ligamentlerin sıkılaşmasından kaynaklanmaktadır. Rahmin genişlemesine bağlı olarak görülen ligament özlü ağrı genel olarak kasığın sağ tarafında görülür fakat nadir olarak sol tarafta da görüldüğü olmuştur.

Kabızlık ve gaz sancısı

Genel olarak hamilelikle birlikte progesteron hormonun yüksek seviye salgılanmaları yaşamaktadır. Bu durumda bağırsak düzenin bozulmasına, buna bağlı olarakta kabızlık ve gaz sancısına bağlı kasıklarda ağrıya neden olmaktadır. Lif oranı yüksek besinler tüketerek bu sorunu aşabilirsiniz.

Yalancı doğum kasılmaları

Braxton Hicks olarakta adlandırılan yalancı doğum kasılmaları, anne adayını doğum sürecine hazırlamak için ortaya çıkmaktadır. Bu kasılmaların görüldüğü süreçte karında, bel ve kasık bölgelerinde bıçak saplamasına benzer ağrılar görülmektedir. Bu ağrıların olduğu süre de iyi dinlenmek ve magnezyum alımını üst seviyelere çıkarmak gerekmektedir.

Uzun süre aynı pozisyonda durmak

Aynı pozisyon içerisinde uzun süre oturduğunuzda, yattığınızda ya da uzandığınızda pozisyon değişikliğiniz esnasında kasık ağrıları ile karşılaşabilirsiniz.

Hormonal aktiviteler

Hamilelik döneminde bir çok rahatsızlığın görülmesinin sebebi olan hormonal aktiviteler gebelikte görülen kasık ağrılarınında sebebidir. Bu dönem içerisinde hareketlilik gösteren hormonlar şiddetli kasık ağrılarının tetikçisi konumuna gelmektedir. Hamilelik hormonlarının fazlalaşması, progesteron ve relaxin hormonlarının fazla aktivite göstermesi doğumun daha rahat yapılabilmesi içindir fakat kasık bölgesinde bulunan kasları bazen çok gevşetirken bazen de kasılmalara ve kasık ağrılarına neden olabilmektedir.

Vücuttaki değişimler

Hamilelik ile birlikte vücudunuzda oluşan bir takım değişimler kasık bölgesinde ciddi ağrılara neden olabilmektedir. Fetüs büyüme gösterir, vücut kütlesi üst seviyelere ulaşır ve kalça kısmına baskı uygulamaya başlayarak kasık ağrısı görülmesine neden olur.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Ağrının bulunduğu bölgeye içi sıcak su dolu torba ile masaj yapabilirsiniz
 • Sıcak su ile alacağınız duş kasık ağrılarına iyi gelir
 • Gün içerisinde 2 ile 2.5 litre arasında su tüketmeyi ihmal etmeyin
 • Yorulmamaya çalışın ve bol bol istirahat edin
 • Aynı pozisyon içerisinde çok uzun süre kalmayın
 • Gebelik yastığı temin ederek rahat pozisyonlarda uyumaya çalışın
 • Oturma pozisyonunda bacaklarınızı sıkıştırmayın, yastık ile destekleyerek yükseltin
 • Kesinlikle ağır maddeleri kaldırmaya çalışmayın

Bu maddeleri gebelik döneminizde dikkat ederseniz sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirirsiniz ve kasık ağrılarınız geçer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Nevin dedi ki:

  Merhabalar 8 aylık hamileyim. Hamileliğimin son aylarına doğru kasık ağrılarım iyice arttı nedeni ne olabilir?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Nevin Hanım, eğer kasık ağrılarınızda ciddi bir ağrı varsa erken doğum riski oluşturabilir. Bu nedenle durumunuzu bir an önce doğum doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

 2. Ayla dedi ki:

  Ya benimde kabızlık problemim çok olmuştu hamilelikte her defasında kasıklarım çok ağrıyordu ister istemez içimde bir korku oluşuyordu.

BİR YORUM YAZ