Hamilelikte Kabızlık Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Gebelik döneminde hormonal dengelerin bozulmasıyla birlikte gelişen bağırsak bozuklukları kabızlığa neden olmaktadır. Hamilelik döneminde kabızlığı gidermek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler yazımızda.

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Gebelikte kabızlığa neden olan durumların en başında progesteron hormonu gelmektedir. Bu hormonun vücuttaki ana görevi düz yapıdaki kasları gevşek tutmaktır. Düz kaslardan oluşan organlar bağırsaklar, rahim ve kan damarlarıdır.

Progesteron hormonunun seviyesi gebelikte yükseldiğinde bağırsak hareketlerini (kasılıp – gevşeme) olumsuz yönde etkiler ve besinlerin sindirilmesini zorlaştırır. Bu nedenle hamilelikte kabızlık görülür.

Gebelikte Kabızlık Nedenleri

Kabızlık problemi hamile kadınların pek çoğunda görülen oldukça normal bir durumdur. Gebelik sırasında kabızlık oluşmasındaki ana nedenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Progesteron hormonu üst seviyeye çıkar ve bağırsak tembelliği yaratır
 • Rahmin büyüyerek bağırsaklara baskı yapması ve dışkıyı sıkıştırması
 • Demir takviyesi kullanımı sonucunda yan etki olarak kabızlık görülmesi
 • Hamilelik döneminde fazla kilo alımına bağlı gelişen hareketsiz yaşam tarzı
 • Fazla stres, lif yönünden az beslenmek ve az su tüketmek

Kabızlık problemi gebelikte kesinlikle es geçilmemelidir. Uzun dönemler boyu devam eden ve lifli beslenmeye rağmen düzelmeyen kabızlık problemlerinde mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

Hekimin reçete etmediği, halk arasında duyulan kabızlık ilaçları kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında bağırsakta tembellik yaratarak vücutta hem su hem de mineral eksikliğine sebebiyet vermektedir.

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer?

Hamilelikte kabızlık problemi sık sık karşılaştığımız bir olaydır. Gebelik döneminde aşırı artış gösteren progesteron hormonunun ana nedeni olduğu bu kabızlık problemi, evde uygulayacağınız doğal yöntemler ile çözüme kavuşturulabilir.

Bol Bol Sıvı Tüketin

İnsan sağlığının temel taşı, vücudunun yüzde 70’ini oluşturan suyun kabızlık konusunda büyük önemi bulunmaktadır. Sıvı oranı ve lif oranı yüksek meyve – sebze yiyerek tükettiğiniz diğer besinlerin bağırsakta yumuşamasını sağlayabilir ve daha rahat bir sindirim elde edebilirsiniz. Bol bol sıvı tüketmekte kabızlığın giderilmesinde oldukça önemlidir.

Egzersizler Yapın

Her gün düzenli egzersiz yapmak gebelik dönemi boyunca sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Açık hava yürüyüşleri, hem kardiyo anlamında hem de kabızlığın giderilmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Düzenli olarak gün içerisinde gerçekleştireceğiniz yarım saat – 1 saat yürüyüşler ile gebelikte kabızlığa iyi gelecektir.

Lif Oranı Yüksek Besinler Tüketin

Kepek makarnası, üzüm, badem, gevrek ekmek, mercimek, kuru şeftali, fıstık, bezelye, buğday kepeği, mısır patlağı, ceviz ve yulaf kepeği gibi suda çözünmeyen lifli besinler tüketerek gebelikte kabızlığa karşı çözüm elde edebilirsiniz.

Kompostalar, meyve suları ve erik, armut gibi meyvelerde hamilelikte kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır. Öğün adedinizi 6’ya çıkartarak az ve sık beslenmeyi kendinize ilke edinmek çok daha iyi olacaktır.

Gebelikte Kabızlığı Önlemek İçin Yöntemler

Hamilelikte kabızlık problemi için beslenme düzeni oldukça önemlidir. Sabahları uyandığınızda aç karna bol bol su içmek kabızlığı gidermek için iyi bir yöntemdir. Bunun yanı sıra öğünlerinizi az ve sık şekline getirmek kabızlığın çözümü için bir başka yöntemdir. Hamilelikte kabızlığı önlemek için diğer yöntemlere birlikte göz atalım.

 • Tüketilen besinlerin güzel sindirilebilmesi için iyice çiğnenmelidir
 • Her gün en az 3 litre sıvı gıdaya ayırmalısınız
 • Rafine şekerli ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız ve az tüketmelisiniz
 • Fast food yiyecekler, kızartmalar ve kavurmalar kabızlığa neden olacağından tüketilmemeli
 • Öğünlerinize çorba eklemek kabızlığı önlemek için iyi bir adımdır
 • Sebze ve balık tüketimi sindirim sistemini düzenlemek için önemlidir
 • Prebiyotik yoğurt tüketimi yapabilirsiniz
 • Düzenli egzersizler ve yürüyüşler sindirim sistemini harekete geçirmektedir
 • Evde ayakları karna çekme hareketini 15 tekrar halinde 3 set yapabilirsiniz
 • Kafein oranı yüksek içecekler kabızlık yapacağından uzak durulmalıdır
 • Gaz yapmaya neden olan mercimek, kuru fasulye ve nohut gibi baklagillerden uzak durun
 • Halk arasında duyulan kabızlık ilaçlarını kesinlikle kullanmamalısınız
 • Lif oranı yüksek besinleri belirleyerek tüketimini artırabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Büşra dedi ki:

  Kabızlığım çok ileri derece olduğu için korkmaya başladım acaba bebeğime bir zarar gelir mi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Büşra Hanım, eğer kabızlık nedeniyle hamileliğin son aylarında çok fazla ıkınarak dışkı yapmaya çalışıyorsanız bu durum düşük riskini artırmaktadır. Doğum doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederim…

 2. Müzeyyen dedi ki:

  Merhabalar hamileliğimin 5. ayındayım ve kabızlık derecem cidden çok fazla bağırsaklarımda acayip bir baskı var gebelikte kabızlık için ilaç var mı bildiğiniz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Müzeyyen Hanım, hamilelikte kabızlık için halk arasında duyulan ilaçlardan kesinlikle kullanmayın. Bu durum hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Kabızlığı gidermek için yukarıda önerdiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ