Hamilelik testi ne zaman ve nasıl yapılmalı?

Gebelik bekleyen anne adaylarının sıkça araştırdıkları, merak ettikleri konuların başında gelen hamilelikte kan testi hakkında dipten uca merak edilen tüm soruları sizler için cevaplandırıyoruz.

Hamilelik testi ne zaman ve nasıl yapılmalı?

Gebelikte kan testi doktor tarafından gerek duyulmadığı takdirde yapılmaması gerekmektedir. Diyelim ki bir kadın gebeliği çok istiyor ve kan testi yaptırdı, adet döngüsü 28 gün olan bir kadın da 14. Gün yumurtalama günüdür. 14-15. Gün hamile kaldı bir hafta on gün sonra kan’da HGC hormonu artik salgılamaya başlamıştı ve o dönemden sonra pozitif çıkmayabilir. Ancak laboratuvar ortamlarında yapılan araştırmalar gösterdi ki başlayan hamileliklerin %50 si henüz daha adet gecikmesi dönemine bile ulaşmadan kanda yok olmaktadır.Hamilelik kan testi  4 Eğer her hangi bir tıbbi gerekliliğe ihtiyaç yoksa tıbbi gereklilik şu olabilir tüp bebek yapılmış olabilir, önceden dış gebelik geçirilmiş olabilir, endikasyonlara bağlı düşükler yaşamış işe kadın ilaç tedavisine başlanması gerekmekte ise bu tür durumlar dışında kadınlar da Beta hgc kan testi ve gebelik testi saptamasını önermiyoruz, moral bozukluklarına, yanlış sonuçlara neden olabilmektedir. Kanda beta hgc hormonu saptamış olmak adet gecikmesi olmadan önce gebelik olduğunu göstermektedir ancak o gebeliğin %50 oranında devam etmeyeceğini söyleyebiliriz. Bu yüzden gebelik bekleyen anne adayının klasik olarak adet gecikmesini bekleyip, idrar testi yapması yetecektir. Kan testlerini sadece doktor isteği doğrultusunda yapılması gerektiğini unutmayalım.

 Hamilelik kan testi ne zaman yapılmalı?

Hamilelikte kan testi cinsel ilişkiden sonra meydana gelen adet gecikmelerinden sonra yapılması gerekmektedir. BHamilelik kan testi 5unun dışında yapılan testlerde kesin bir sonuç almanız mümkün olmayacaktır. Cinsel birleşmeden sonra meydana gelen adet gecikmelerinin ardından doktor kontrolü ile yapılan kan testleriyle kesin sonuçlar alabilirsiniz. Diyebiliriz ki hamilelik kan testi adet gecikmesinden sonra kesin sonuç verir.

Hamilelik kan testi değerleri

Son adet tarihi esas alınarak tahmini gebelik haftası ve beta hgc değerlerini sizler için hazırladır. Bu değerler sadece bu konuda fikir vermektedir, en doğru gebelik haftası ise ultrasyon sonucunda belirlenmektedir.

Gebelik haftası                    Beta HGC değeri

3 Hafta                                               10-50Hamilelik kan testi 2

4 Hafta                                               5-425

5 Hafta                                            20-7300

6.Hafta                                         1,080- 56,000

7-12.Hafta                                 7,650-290,000

13-16.Hafta                               13,000-250,000

17-24.Hafta                               4,000-165,000

 Hamilelik kan testi ne kadar sürede belli olur?

Hamilelik kan testi 3Büyük bir heyecanla çocuk bekleyen anne adaylarının en çok merak ettiği soruların başında gelen hamilelikte kan testinin ne kadar sürede belli olacağıdır. Bu nokta da dikkat edilmesi gereken ayrıntı adet gecikmesinden sonra kan testini yaptırmanız gerektiğidir. Bunun için uzman bir doktora başvurarak kan testinizi kısa bir süre de yaptırabilir gün içerisinde de sonuçlarını alabilirsiniz. Kan testlerinde sonuçlar gün içerisinde hatta yoğunluk yok ise bir, iki saate alabilirsiniz.

 Hamilelik kan testi aç karnına mı yapılır?

Kanda gebelik testi yapılırken aç veya tok karnına yapılması sorun değildir. İstediğiniz gibi yaptırabilirsiniz. Kan alma işleminde bir tüp kan sizden enjekte ile alınır ve laboratuvarda inceleniz. Kanda ki HGC oranı 10 az ise hamile değilsinizdir, testin sonucu 10’dan yüksek ise gebelik söz konusudur.

Hamilelik kan testi ne zaman yapılmalı video!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ