Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Herhangi bir test yaptırmadan hamile olduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz? Sizler için hazırladığımız bu makalede hamileliğin tüm belirtilerini ve hamilelik belirtilerinin ne zaman başladığı gibi konuları bulabilirsiniz.

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Gebelik, bir kadın için oldukça önemli olan ve mutluluk hissinin zirveye ulaştığı zamanlardan bir tanesidir. Ancak kimi zamanlarda oluşan istenmeyen hamilelik gibi durumlarda ise bu güzel duygular çok farklı endişelere dönüşebilmektedir.

Adet dönemine oluşan gecikmeler gebeliğin ilk belirtilerinden birisidir ancak tek başına hamile olduğunuzu anlamaya yetmemektedir. Karşılaştığınız farklı hastalıklar adet gecikmesine neden olup acaba hamile miyim? diye düşünmenize neden olmaktadır.

Gebelik oluştuğu andan itibaren kadın vücudunda pek çok hormonal dalgalanmalar meydana gelmektedir ancak özellikle de ilk gebeliğini yaşayan kadınlar hamile olduğunu anlamak için yeteri tecrübeye sahip olmadığından belirtileri doğru bir şekilde yorumlayamamaktadır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Yorgunluk ve Halsizlik

Hamilelik hormonlarındaki dalgalanmalar vücudunuzda ani yorgunluk ya da halsizlik gibi durumlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Zaman zaman kan basıncında ya da kan şekerinde düşüşlerde meydana gelebilecektir.

Plasenta bebeğinizin beslenmesi için oluşmaktadır ve vücuttaki halsizliğin bir diğer sebebi konumundadır. Genellikle gebelik dönemindeki kadınlar ilk 3 ay fazlaca yorgunluk çöktüğünden bahsetmektedirler. Eğer gebelik beklediğiniz bir dönemde yorgun olduğunuzu hissediyorsanız bu hamile olduğunuzu anlamak için bir belirti olabilir.

Özellikle de uyku sonrasında dahi yorgunluk oluşuyorsa hamilelik ihtimali oldukça yüksektir.

Hassaslaşan Göğüsler

Hamile olduğunuzu anlamanın bir diğer yöntemi ise göğüsleri kontrol etmektir. Eğer göğüslerde şişme, dokununca hassaslık ya da irileşme gibi durumlar görünüyorsa hamilelik belirtisi olabilir. Göğüslerin bu tarz semptomlarla karşılaşmasındaki sebep vücuttaki progesteron ile östrojen hormonu seviyesindeki değişimlerdir.

Bu değişimler adet dönemindeki hassaslaşma gibidir ancak semptomlar çok daha etkili bir şekilde görülmektedir. Eğer hamilelik varsa göğüslerde dikleşme ve uçlarında renk koyulaşması gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Sık Sık İdrar Yapmak

Hamilelik oluştuğunda hormonların uyarısı ile birlikte vücutta daha fazla kan üretimi yapılmaya başlanmaktadır. Bu durumun sonucunda böbreklerden daha fazla kan süzülmeye başlanacak ve sık sık idrara çıkma belirtisi ortaya çıkacaktır. Hamile olduğunuzu anlamak için takip etmeniz gereken belirtilerden birisi de sık idrara çıkmaktır.

Başta Dönme

Hamileliğin en sık karşılaşılan belirtilerinden bir tanesi de başta dönmedir. Progesteron hormonu üst düzeye çıkış yaptığında vücuttaki kan damarları genleşir ve kan basıncında düşüklüğe neden olur. Basınç azlığından dolayı beyne daha az kan pompolanacağı için başta ağrı gibi hamilelik belirtileri ortaya çıkabilmektedir.

Eğer kansızlık problemi görülüyorsa büyük ihtimal başta dönme daha şiddetli görülecektir. Baş dönmesi hamile kadınlarda genel olarak ilk 3 ay şiddetli bir şekilde görüldükten sonra hafiflemeye başlamaktadır.

Koku Hassasiyeti

Yine hamileliğin ilk belirtilerinden bir tanesi de kokulara karşı hassasiyetinizin oluşmasıdır. Östrojen seviyesi yüksek miktarlara çıktığında gebe kadınlar çevreden gelen kokulara aşırı derecede hassas olabilmektedir. Koku sonucunda mide bulantısı ortaya çıkabileceği gibi aşerme gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

Midede Bulantı ve Kusma

Hepimizin filmlerden dizilerden aşina olduğumuz ve gerçekten de sıklıkla ortaya çıkan bir hamilelik belirtisi olan mide bulantısı ve peşine gelen kusma, gebelik yaşayan kadınların %80’ini etkilemektedir.

Sabah uyandığınız ilk saatler sonrasında ya da gece saatlerinde fazla bir şekilde mide bulantısı ve peşine kusma geliyorsa hamile olduğunuzu anlamanıza yardımcı olabilmektedir. Mide bulantısı genel olarak hamileliğin 2.haftası ile birlikte görülmeye başlanmaktadır.

Ruh Hali Değişimleri

Gebelik oluştuğu zaman vücuttaki hormonal dengeler değişeceğinden bu durum sizi psikolojik olarak da etkileyecek olaylar karşısında daha hassas bir yapıya bürüneceksiniz. Bazen kendinizi bir şeye fazla üzülürken bulabilir, bazen de hiç beklemediğiniz bir anda bir şeylere çıkışırken kendinizi bulabilirsiniz.

Eğer ruh halinizde adet dönemine göre daha fazla bir değişim hissetmişseniz bu hamileliğin belirtisi olabilir. Pozitif yaklaşımlar içerisinde bulunmak bu dönem içerisinde daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Karın Krampları

Yumurtanız döllendikten sonra rahim bölgesine yapışmaktadır. Bu nedenden dolayı karın bölgesinde gebe kadınlar şiddetli ağrılar hissedebilmektedir. Bu ağrılar adet sancıları ile sıklıkla karıştırılabilmektedir.  Karın kramplarının etkilerini azaltmak için düzenli egzersizler yapılabilir.

Karın Bölgesinde Şişkinlik Hissiyatı

Aynı düzende beslenmeye devam ederken ve her hangi bir karın şişliği probleminiz yokken gebelik beklediğiniz bir dönem içerisinde hazımsızlık, kabızlık ya da midede gaz gibi bir problem ile karşılaşırsanız bu durum hamilelik belirtisi olabilir.

Bu dönem içerisinde lif yönünden yüksek içerikli besinleri tüketmek oldukça önemlidir. Bol bol sıvı tüketimi de ihmal edilmemelidir.

Gebeliğin Diğer Belirtileri

 • Gebeliğin ilk günlerinde kirli sarı ya da beyazımsı sıvıların vajinadan gelmesi
 • Normalden daha yüksek vücut ısısı
 • Baş, bel ve sırt bölgesinde görülen ağrılar
 • İştahta eksiklik

gibi durumlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Gamze dedi ki:

  Hocam merhaba , erkek arkadaşımla 6 eylülde ilişkiye girdik korunmadık fakat içe boşalma durumu da olmadı. 12 eylülde tekrar girdik ilişkiye yine içe boşalma durumu olmadı. Regl 13 eylülde olmalıyken 2 gün gecikti ve bugün kasık ağrılarım var hamile kalma ihtimalim var mıdır?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Gamze Hanım, hamilelik durumu oluşabilir. 27 Eylüle kadar ara ara test yapmaya devam edin. Bu süreç içerisinde üstüne görme kanamaları da gerçekleşebilir bu nedenle iyi bir analiz yapmalısınız.

 2. Seda dedi ki:

  Hocam merhabalar yumurtlama dönemimden hemen sonra eşimle ilişkiye girdim çocuk istiyoruz adet zamanı gelmeden hamile olduğumu nasıl anlarım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Seda Hanım, her şeyin başı sabır… Şimdilik biraz sabretmeniz ve adet döneminiz 5 gün gecikmeye uğradıktan sonra test yapmanız sizin genel sağlığınız açısından da daha iyi olacaktır.

BİR YORUM YAZ