Gut Hastalığına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Gut hastalığı nedeniyle ayakta oluşan şişlikler dayanılmaz ağrılara neden oluyor. Peki gut hastalığına ne iyi gelir ve gut hastalığını önlemek için nasıl beslenmeliyiz? Hepsi hastaniye.com’da.

Gut Hastalığına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Kanda bulunan ürik asidin artmasıyla genellikle ayakta görülen şişliklere gut hastalığı denir. Vücudumuz sürekli araştırma halindedir. Sağlığa zararlı olan maddeleri araştırıp bularak vücuttan dışarı atılmasını sağlar.

Yalnız bazen vücutta bulunan purin maddesi kanda birikerek ürik asidi oluşturur ve vücudumuz ürik asidi dışarı atamaz. Her ürik asit artışı olduğunda gut hastalığı oluşmayabilir. Ürik asidin vücudun başka yerinde ya da eklemlerde birikmesi sonucu da gut hastalığı da oluşabilir. Ürik asit arttığında vücut otomatik olarak bu asidi terleme ya da boşaltım yoluyla dışarı atar.

Fakat ürik asit fazla olduğunda ya da boşaltım sisteminde rahatsızlıklar meydana gelince ( idrar yolu enfeksiyonu vb.) vücuttan dışarı atılamaz ve vücudun çeşitli yerlerinde birikebilir. En fazla böbreklerde ve kalp kaslarında biriken ürik asit dengesiz beslenme ve zararlı gıda tüketiminden dolayı artar. Sürekli ilaç (aspirin ve diğer ağrı kesiciler gibi) ve madde kullanımı ürik asit oluşumuna neden olmaktadır.

Romatizmal bir rahatsızlık olup diğer hastalıklara nazaran farklı zamanlarda ortaya çıkar. Bu hastalığın henüz kesin bir tedavisi yoktur. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlardan daha fazladır. Gut hastalığı en çok 40-65 yaş arasında görülür. Kadınlarda menopoz döneminden sonra da görülebilir. Gençlerde görülmesi düşük bir ihtimaldir.

Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İlk paragrafta anlattığımız gibi gut hastalığı ayaklarda görülür. Bundan dolayı en büyük belirtileri ayaklarda olmaktadır. Özellikle de ayak baş parmağında görülen bu belirtiler aşırı hassaslaşma, şişme, kızarıklık ve ağrı gibi semptomlarla ortaya çıkabilir. Ayak parmaklarında şekil bozukluğu en belirgin belirtisidir. Bu hastalık ataklar halindedir ilk ataktan sonra hiçbir belirti vermeden devam eder. Sadece yapılan kan testlerinde ürik asit miktarın yüksek olduğu saptanabilir. Ayrıca eklemlerde tuz kristalleri biriktiğinden, hareket kısıtlanması görülür. Ayrıca şekil bozuklukları, eklemlerin çalışamaması ortaya çıkabilir. Bu tuz kristalleri deri altında, avuç içlerinde, parmaklarda şişkinlere neden olurlar.

Gut Hastalığı Nasıl Geçer?

Bilmeniz gereken ilk şey gut hastalığını atlatabilmek için vücudunuzdaki ürik asit seviyesini düşürmek olacaktır. Bu nedenle şimdi sizlerle paylaşacağımız besinler vücuttaki ürik asit miktarını düşürüp gut hastalığına iyi gelen yiyeceklerdir.

Elma suyu sirkesi: İçinde yüksek miktarda doğal antioksidanları bulunduran bu sirke türü, vücudu zararlı maddelerden temizler ve zehirleme riski olan atıkları uzaklaştırır. Bu sirkenin içerisindeki elma asidi vücutta bulunan ürik asidi parçalar ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. 1 çay kaşığı elma suyu sirkesini 1 bardak suya ekleyerek tüketebilirsiniz.

Limon suyu: İlk bakışta vücuttaki asit oranını artıracağını düşündüğümüz limon suyu asıl olarak alkaliktir ve ürik asidi nötr yaparak vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Ayrıca C vitamini ürik asit seviyesini düşürücü etkiye sahiptir. Günde 1 bardak limon suyu içmelisiniz.

Kiraz çeşitleri: Anthocyanins flavonoid kimyasallarını içeren kiraz ve böğürtlen çeşitleri vücuttaki ürik asit seviyesinin azalmasını sağlar. Çünkü bu kimyasallar ürik asidi parçalayıp boşaltım sisteminden hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle gut hastalığına iyi gelir.

Süt ürünleri: Düşük yağlı süt ürünleri içerisinde ürik asidin çoğalmasını engelleyecek orotik asit mevcuttur. Bu nedenle gut hastalığı tehlikesi yaşıyorsanız yüksek miktarda düşük yağlı süt ve süt ürünlerini tüketmeniz gut hastalığını geçirecektir.

Çimen suyu: Kanın alkalik seviyesini düzenleyen çimen suyu ürik asidi yok etmek için çok etkili bir yöntemdir. C vitamini ve fitokimyasal yönünden zengin olan çimen suyu aynı zamanda hayvansal protein kaynaklarının yanında iyi bir protein kaynağıdır.

Gut hastalığını önlemek için diğer öneriler;

 • Alkollü içecekler ürik asidi artırır bu nedenle alkol kullanmayın
 • Hazır gıdalar yüksek fruktozdan üretildiği için hazır gıdalardan uzak durun
 • Düzenli ve sağlık beslenin, egzersizlerinizi ihmal etmeyin
 • Yüksek karbonhidratlı besinler tüketmeyin
 • Ürik asit atımını zorlaştırdığı için yüksek yağlı gıdalarla beslenmeyin
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar 4 yıldır gut hastasıyım gut hastalığına iyi gelen kaplıcalar nerede var? bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ahmet Bey, Bursa’da anatolia termal otel, İzmir’de delmar termal otel, Denizli’de herakles termal otel, Bolu’da karacasu termal otel, Kırşehir’de terme kür termal otel gut hastalığına iyi gelen kaplıcalara sahiptir.

 2. Emre dedi ki:

  Arkadaşlar gut hastalığına sıcak su iyi gelir mi? bilgi verebilir misiniz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Emre Bey, sıcak su dolu 1 kap içerisine 2 bardak sülfat tuzu attıktan sonra iyice karıştırın ve suyun ılımasını bekleyin. Daha sonra ayaklarınızı 25 dakika kadar bu su içerisinde bekletin.

BİR YORUM YAZ