Güneş alerjisi neden olur ve tedavisi

Özellikle yaz aylarında kızarıklık, şişme ve kaşıntı gibi şikayetlerle ortaya çıkan güneş alerjisi güneş yanığı ile sıkça karıştırılabilmektedir, uzmanlar çok az güneşe maruz kalmanın bile alerjiyi tetikleyeceğini belirtiyorlar.

Güneş alerjisi neden olur ve tedavisi

Güneş alerjisinin bir tür kurdeşen (ürtiker) döküntüsü şeklinde oluşmaktadır, ciltte kızarıklık, şişme ve kaşıntı gibi belirtilerin de ön planda olduğu, çok ağır durumlarda ise içi su toplamış lezyonlar şeklinde görülebildiği bilinmektedir. Alerjik hastaların çok az güneşe maruz kalmalarında bile bu belirtiler oluşabiliyor. Güneş alerjisi genellikle, vücudun yüz ve kol dışındaki kışın güneş görmeyen bölgelerinde gelişiyor. Şişme, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler dakikalar içerisinde kaybolabilmektedir.

güneş alerjisi 1

Güneş alerjisi, güneş yanığı ile karıştırmayın

Güneş alerjisi ve güneş yanığı genellikle karıştırılmaktadır hep güneş yanığında acıma ve yanmanın ön planda olduğu kızarıklığın, güneş alerjisinde ise şişmeyle birlikte, ciltten kabarık ve kızarıklıklar oluşmaktadır. Güneş yanığı daha uzun sürede iyileşme gösterirken, güneş alerjisi güneşten uzaklaştıktan 24 saat sonra yok olmaktadır. Bu alerjinin, güneş ışığı ile şekil değiştiren cilt proteinlerine karşı bedenin oluşturduğu bir tepkime olarak düşünülmektedir. Nadir de güneş alerjisi 2olsa çok ağır vakalarda anafilâksi denilen tüm vücudu etkileyen döküntü, şişme ve tansiyon düşüklüğünün gözlendiği hayatı tehdit eden durumlarda gelişebilir.

 

Güneş alerjisi nasıl anlaşılır ve tedavisigüneş alerjisi 3

Güneş alerjisi testi, değişik dalga boyundaki Uv ışınlarına karşı cildin verdiği tepkiyle ya da doğal güneş ışığı kullanılarak alerji uzmanları ve dermatologlarca yapılmaktadır. Tedavide ağızdan alınan alerji ilaçları ve haricen sürülen kremler, çok ağır vakalarda ağızdan alınan kortizon tabletleri kullanılabilmektedir. Uzun süreli tedavi ise cildin kısa sürelerle ancak defalarca güneşe maruz kalması sağlanarak duyarsızlaştırılması şeklinde gelişiyor. Alerjisi olan kişilerin öğle saatlerinde dışarı çıkmamaları, çıktıkları takdirde güneşten korunmaya yönelik en uygun kıyafetleri ve koruyucu losyonları tercih etmeleri şiddetle önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Yılmaz Yekçakır dedi ki:

  Güneşe Alerjim olduguu biliyorum cilt doktoru bircok ilaç werdi ama devam ediyor işim nedeniyle genelde güneş altında çalışıyorm… güneş gören heryerim ellerm ve yüzüm hariç her yerim kabarıyor kaşıntı yapıyor ve 1 hafta 10 gün içerisinde geçiyor bunun kesin çözümü yokmu

  1. Halenur dedi ki:

   Daha önce başıma geldi çok sıkıntılı bir durum. Güneşe maruz kalacak bir yeriniz varsa güneş koyurucu kremler tavsiye ederim.

 2. veli dedi ki:

  Kıyafetlerinizden tutunda faktör kremler bu gibi etkenlerden sizi kalkan gibi koruyacağı için cildinize uygun kremleri kullanmayı ihmal etmeyiniz dışarı çıkacaksanız.

 3. Burhan L. dedi ki:

  O kadar yaz güneşlenirim ömrümde ilk defa bu yaz güneşlendikten sonra sırtımda özellikle omuz çevresinde kırmızı pulcuklar oluştu sebebi nedir acaba?

  1. Kerim dedi ki:

   Bu tür alerji reaksiyonları aşırı yanan bölgede kabarıklık kızartı ve kişide baygınlık hissiyatı ile anlayabiliriz.

 4. Beyza L. dedi ki:

  güneşte yürüdüğüm zaman veya hava fazla güneşli olduğunda gözlerimde kızarıklık oluşuyor nedeni alerji olabilir mi?

  1. Ceyda dedi ki:

   Aynısı bende oluyor güneş alerjisi demişdi bana doktor 🙁

 5. Harun kara dedi ki:

  Denize girdikten yaklaşık 30 dakika içerisinde pul pul derimde kabarıklar olup geçiyordu kısa süre içerisinde nedeni bir türlü çözemiyor ve kısa sürede geçtiği için önemsemiyordum. Sayenizde güneş alerjisi olduğumu öğrendim. Çok sağolun iyi çalışmalar.

BİR YORUM YAZ