Guatır hastalarının günlük tüketmesi gereken iyot miktarı ne kadardır?

Guatır hastalığını önlemek günlük kullanmış olduğunuz iyot miktarı ile doğru orantılıdır. Bu yüzden günlük tüketmeniz gereken iyot miktarını iyi bilmeniz gerekmektedir.

Guatır hastalarının günlük tüketmesi gereken iyot miktarı ne kadardır?

Guatr, özellikle aşırı derece de iyot yüklenmesinden dolayı tiroid bezlerinin büyümesidir. Guatrı bulunan bir kişinin tiroid hormonu seviyeleri normal olabileceği gibi, ihtiyaçtan yüksek (hipertiroidzm) ya da az (hipotroidizm) oranda tiroid hormonu üretebileceğinden bu hormonların belli bir denge de tutulması gerekmektedir. Boynun alt bölgelerinde bulunan, kelebek şeklindeki tiroid bezi normal değerlerinden fazla büyürse kişi guatır problemi ile karşı karşıyadır. Guatr genellikle ağrılı bir sağlık problemi olmakla birlikte, aşırı büyüyen tiriod bezi yutkunmanızı güçleştirebilir ve ardı kesilmeyen şiddetli öksürüğe neden olabilir. Bu yüzden guatır hastalarının tiroid hormonlarını normal seviyelerde tutabilmesi için günlük iyot tüketimine dikkat etmesi gerekir. Yani her yaş gurubunun belli bir günlük tüketmesi gereken iyot miktarı vardır bunun dışına çıkmak guatıra neden olacaktır. Şimdik sizlere yaş dağılımına göre bireyin günlük tüketmesi gereken iyot miktarını sizlerle paylaşacağız.

Ne Kadar İyot Tüketilmeli?

Aşağıdaki değerler Dünya sağlık örgütü WHO tarafından yaş aralıklarına göre tüketilmesini önerdiği iyot miktarlarını sizlerle paylaşıyoruz

  • 0-6 Ay Arası: 100mcg
  • 7-12 Ay Arası: 110 mcgguatr 1
  • 1-8 Yaş Arası: 80 mcg
  • 9-13 Yaş Arası: 130 mcg
  • 14-18 Yaş Arası: 140 mcg
  • 18 Yaş Üzeri: 150 mcg
  • Hamilelik Dönemi: 200 mcg
  • Emzirme Dönemi: 280 mcg

 İyot Bakımından Zengin Besinler

Deniz Ve Su Ürünleri: Balık, deniz yosunu, karides.

Süt Ürünleri: Süt, yoğurt, peynir.

Sebze ve meyveler: Meyve ve sebzelerin ne kadar iyot içerdiği yetiştirildikleri topraktaki iyot miktarına bağlıdır.

İyotlu Tuz: Marketlerde iyotlu tuz bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ