Göz batmasına ne iyi gelir?

Özellikle bahar aylarında çok sık karşı karşıya kaldığımız ve oldukça canımızı acıtan bir problem olan göz batmasına karşı muhteşem önerilerle karşınızdayız.

Göz batmasına ne iyi gelir?

Göz batmasına ne iyi gelir sorusunu cevaplandırmadan öncesinde göz batmasının neden meydana geldiğinden genel olarak sizlere bahsedelim. Vücudumuzun bazı organları dış etmenlere direkt olarak maruz kalmaktadırlar bunlardan en baş ve en önemlisi göz kapaklarımızdır ki en direk olarak onlar maruz kalırlar. Bu bölgemiz havada bulunan her türlü toz, bakteri, polen vb etmenlere direkt bir şekilde maruz kalmaktadırlar. Refleks olarak da gözlerimiz bunlardan kurtulmak için göz kapaklarımızı açıp 3kaparız bazen de gözümüzden yaşlar gelir bu sayede göz çevresel etmenlere karşı kendini temizler. Şayet gözlerde çevresel nedenlere bağlı toz veya alerjenlerden kaldıysa gözde batma hissiyatı da ortaya çıkar. Bunların yanında bilgisayar, telefon, televizyon gibi aletlere çok aşırı bakılmasından dolayı da gözde batma olabilir. Peki, sizleri daha fazla sabırsızlandırmadan göz batmasına karşı nelerin iyi geleceğinden bahsedelim.

Göz batmasının nedenleri?

Göz kuruluğu

Gözler yeterince nemli olmadığında pütürlü ve rahatsız olurlar. Gözler, gözyaşı ile doğal olarak korunurlar. Gözyaşı, göz yüzeyini pütürüzleştirir ve yaralanmaların önüne geçer. Eğer yeterince gözyaşı üretmiyor ise gözünü gözde zamanla batma hissi oluşabilmektedir.

İltihaplanma

Gözde batma hissiyatı ile gözde akabinde kızarmalara rastlanıyorsa gözün dış tabakasını çevreleyen deride oluşan iltihap sizi ciddi sorunlara doğru itebilmektedir. Bunun sebebi alerji ya da bakteri-virüs kaynaklı enfeksiyonlara bağlı olarak görülebilmektedir.

Ugöz batmasıygun olmayan gözlük ya da kontak lens kullanımı

Eğer kullandığınız bu ürünler size uygun değil ise, gözünüzün odaklanması için uğraş sarf etmesi sonucunda göz batması sıkça karşı karşıya kalınmaktadır.

Tahriş eden materyallere maruz kalma

Göz batmasının en sık görülen nedenlerinden bir tanesi de kimyasallardan veya dış çevresel faktörlerden kaynaklanan aşırı tahriş olması durumudur Toz, duman, hava kirliliği, nemsiz hava ya da rüzgar gibi faktörler göz batması hissine neden olabilmektedir.

Göz batmasına ne iyi gelir?

Göz batması sorunu aslına bakarsak iki şekilde ortadan kaldırılır birincisi göz batmasına neden olan alerjenlerin temizlenmesi ile bir de ilaç yöntemi ile göz batmasından kurtulabilirsiniz.

  • Bilgisayar, televizyon ve telefona bakma sürelerinizi azaltarak ilk adımınızı atmış olun.
  • Gözlerinizi dinlendiriniz ve çevresel etmenlere karşı bir takım önlemler alınız.göz batması
  • Uzman doktorların önermiş oldukları yapay göz damlaları göz batmasına karşı çok etkilidir.
  • Uzun süreli uykusuzluktan kaçınılmalı uykunu düzenlemelisiniz,
  • Gözümüz de batmaya neden olan alerjen cisimlerin temizlenerek iyice çıkarılmasıdır.
  • Çeşitli antibakteriyel ve mikrobik sabunlarla elin ve yüzün iyice temizlenmesi.
  • Göze elle temasın edinilmesi kaçınılması gerekmektedir.

Göz batmasında hangi durumlarda doktora gidilir?

Özellikle günün ortasında yani günün başlayan ve öğleden sonraya doğru zamanda gözünüzde batma oluyorsa. Sonrasında sabahları uyandık ve gözümüzde katlanılmaz bir batma var ve göz kapaklarımızı adeta elimizle açma hissiyatı duyduğumuzda ve yüzümüzü sürekli yıkama isteği duyduğumuz durumlarda hiç vakit kaybetmeden uzman bir göz doktorunun kapısını çalmakta yarar vardır.

Göz batması tedavi yolları?

Duman ve kimyasallara bağlıyla tetikleyiciler uzaklaştırıldıktan sonra genellikle düzelmektedir. Bir diğer yandan göz kgöz batmasıuruluğundan dolayı meydana geliyor ise yapay göz damlaları kullanmak gözü nemlendireceğinden göz batmasını önler. Alerjik durumlarda ise topikal antihistaminik ilaçların kullanımı alerjinin etkisini azaltacaktır. Potansiyel enfeksiyon durumlarında doktorunuz verdiği antibiyotik ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Bu gibi durumlarda kesinlikle uzman bir doktora danışınız göz batması hafife alınacak bir durum değildir.

Göz batması tedavisi video!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ