Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Günlük hayatta çevremizde mosmor gözlerle dolanan birçok insan görmüşüzdür. Yüzünüze rahatsız edici ve kötü bir görünüm katan bu morluklar neden olur ve nasıl geçer?

Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Gözlerimizin altı mor olduğunda genel olarak pek çok kişi bu durumun yorgunluk ya da uykusuzluktan kaynakladığını düşünmektedir. Göz altı morluğu problemi yaşamayan insanlarda bile uzun süren uykusuzluk ya da saatlerce bilgisayar başında oturma gibi durumlarda göz altında morluklar oluşabilir.

Pek çok insan göz altı morluk durumundan şikayetçi olmaktadır fakat bilmeniz gereken şey bu durumun aslında sadece yorgunluk ya da uykusuzluk sonucu gerçekleşmemesidir. Genetik olarak, gözün yapısal formu ya da ilerleyen yaşlar sebebi ile göz altı morlukları ortaya çıkabilir. Fakat bu durum için endişelenmenize gerek yoktur çünkü göz altı morlukları için normal ve evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri vardır.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz çevresindeki kemik yapısı

Gözü çevreleyen kemik yapısında içe çöküklük (çukur göz) var ise bu kemik yapısının sebep olduğu açıdan dolayı göz altları yeteri kadar ışık alamaz ve gölge oluşur. Böyle bir durumda göz altları koyu renkte ve bakımsız bir biçimde görülebilir. Göz altı kapatıcısı kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Uyku problemleri

24 saat içerisinde düzenli olarak her gün 8 saat uyumanız demek vücut sağlığınızın genel olarak korunması demektir. Uykusuzluk ilk olarak göz içi ve göz altındaki damarlarda kan toplanması şekilde belirtiler vereceğinden yeteri kadar uyumak çok önemlidir. İyi dinlenmediğiniz zamanlar da göz altı morluklarına neden olabilir.

Güneşten gelen ışınlar

Uzun süre güneş altında kalırsanız vücudunuzdaki melanin miktarı fazla derece de artış gösterecektir. Melanin bir pigment adıdır ve bu pigment uzun süre güneş altında kalan cildi güneşin ultra-viyole ışınlarından korumakla görevli koyu renkli bir pigmenttir. Güneş gözlüğü takarak bu ışınların neden olduğu göz altı morluklarından korunabilirsiniz.

Hiperpigmentasyon

Cilt rengini belirleyen melanin pigmenti, bir takım faktörler sonucunda vücutta olması gerekenden çok daha fazla üretilirse deri üzerinde lekelenme ya da koyulaşmalar görülebilir. Bu durumda göz altı morluklarına neden olabilir.

Alerjik reaksiyonlara bağlı hastalıklar

Eğer bir takım dış ya da iç faktörlere karşı alerjileriniz varsa ve bu alerjilerin sonucunda egzama ve mantar gibi bir takım hastalıklara yakalanırsanız göz altı kaşıntılarına neden olabilir. Kaşınan göz altları zamanla morarmalara sebep olur.

Göz altınızı sıvazladıkça ya da ovaladıkça bu morlukların seviyesini daha da artıracaktır. Ya da alerjik bir reaksiyon sonucu göz altlarında şişmeler mevcutsa, göz altı kaşınmaları ve morarıklığına neden olur. Yiyecek alerjileri de göz altı morluklarını tetikleyen bir başa faktördür.

Burun ya da sinüs tıkanıklığı yaşadığınız zaman göz ve burun çevresindeki damarlarda genişlemeler görüleceğinden fazla kan toplanması sebebi ile göz altı morlukları oluşur.

Sağlıksız beslenme

Yeteri kadar besin takviyesi yapılmayan vücut zamanla çeşitli hastalıklara davetiye çıkaracaktır. Bunlardan biriside cilt hastalıklarıdır. Eğer bol vitamin ve mineralli besinler tüketmezseniz belli bir süre sonra cildiniz kendisini yenilemek için gerekli maddeleri bulamayacak ve ilk belirtisini göz altı morlukları olarak gösterecektir.

Vücudun fazla su bulundurması

Her hangi bir faktör sonucu vücut içerisinde olması gerekenden fazla su bulunduğunda, damarlar yavaş yavaş genişleyerek şişme yapar. Böyle bir durum görüldüğünde şişme yapan damarların çevresindeki ince ve kılcal damarlar deri yüzüne daha çok yanaşarak göz altı morluklarına sebebiyet verebilir.

Göz altı morluklarının diğer nedenleri;

 • Kullandığınız ilaçların yan etkileri
 • Aileden gelen bir takım genetik özellikler sonucu görülebilir
 • İlerleyen yaşlarla birlikte hücrelerin kendilerini yenileyememe sebebi ile
 • Gebelik ve regl dönemlerinde soluklaşan ciltten dolayı
 • Bağımlılık yapan ve zararlı olan maddelerin kullanılması sonucu göz altı morlukları oluşabilir.

Göz Altı Morlukları İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Göz altı morluklarınız için evinizde kolayca hazırlayacağınız ve kesin çözüm bulacağınız kürleri sizler için paylaşıyoruz.

Salatalık kürü

Malzemeler:

 • 1 adet salatalık

1 adet salatalığı kabuklarıyla birlikte ince ince doğrayarak halkalar haline getirin. Daha sonra halkaları 10 dakika da bir değişerek 30 dakika boyunca göz altlarınıza uygulayın. Bu kür sayesinde göz altı morlukları kısa sürede geçer. Salatalığın içerisindeki yüksek lif, vitamin ve mineraller cilde iyi gelmektedir. Semptomlar yok oluncaya dek haftada 2 defa uygulamaya devam etmeniz gerekir.

Patates kürü

Malzemeler:

 • 1 adet patates
 • 1 bardak süt
 • 3-4 yaprak taze nane

Öncelikle patatesi halka olacak şekilde ince dilimlere ayırıyoruz. Daha sonra ince ince doğradığımız taze nane yapraklarını sütün içerisine atıp karıştırıyoruz ve 5 dakika kadar bekledikten sonra halka şeklindeki ince dilim patatesimizi karışımın içine bandırıp göz altımıza yerleştiriyoruz. Yarım saat kadar beklettikten sonra ılık su ile durulanıyoruz.

Bu tedavi yöntemini belirti ve bulgular tamamen kesilinceye kadar her hafta 2 kere uygulamaya devam etmelisiniz. Bu kür cildin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri içerisinde barındırdığı için göz altı morluklarının hızlıca iyileşmesini sağlar. Ayrıca nane cildinize ferahlık katarak gözeneklerinizi sıkılaştırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Hilal dedi ki:

  Merhabalar… Göz altı morluklarım için pek çok kez cildiyeye gittim ama iyi bir sonuç alamadım sebebini tam olarak bilmiyorum bitkisel çözüm öneriniz var mıdır?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Hilal Hanım, üzüm çekirdeği yağı, badem yağı, maydanoz, patates ve salatalık ile yapacağınız maskeler göz altı morlukları için bitkisel çözüm niteliğinde maskelerdir. Uygulamanızı tavsiye ederim.

 2. Kerim dedi ki:

  Arkadaşlar benim göz altımda morluklar var hangi doktora gitmeliyim?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Kerim Bey, göz altı morlukları gibi bir durumda gitmeniz gerek doktor, tamamen göz altı morluklarının nedenine bağlıdır. Eğer kemik yapısı nedeniyle ise ortopedi, göz ile alakalı ise göze, cilt ile ilgiliyse cildiyeye gitmelisiniz.

BİR YORUM YAZ