Gırtlak kanserinin belirtileri nelerdir?

Kanser türlerinden bir tanesi olan ve özellikle 50-65 li yaşlar arasında günümüzde yaygın şekilde karşılaşılan gırtlak kanserinin belirtilerini sizlerle paylaşıyoruz.

Gırtlak kanserinin belirtileri nelerdir?

Gırtlak, üst, orta ev alt kısım şeklinde üç ana bölümden meydana gelmektedir. Açılıp kapandığından nefes alırız, konuşmamızı ve yutkunmamızı sağlayan oldukça önemli bir fonksiyonu olan bir organımızdır. Ses tellerimiz ise gırtlağın orta kısmında yer almaktadır, alt kısmı ise soluk borusu ile olan bağlantıyı sağlar. Gırtlak kanseri, kanser türleri arasında, görülme sıkılı bakımından ilk on içerisinde yerini almaktadır. Özellikle yoğun bir şekilde sigara tüketenlerde görülme riski bir o kadar fazladır. Sigaranın bileşenlerinde bulunan bazı kimyasallar gırtlak hücrelerinin yapılarını bozarak değiştirir ve gırtlakta tümör oluşmasına zemin teşkil eder. Sigarayı bıraktıktan sonra yaklaşık 10-20 sene sonra bile sigara neden ile gırtlak kanserine yakalanma oranı %60-70 arasında büyük bir orandadır. Gırtlak kanseri en çok 50 ila 65’li yaş grupları arasında sıkça görülen bir kanser türüdür. Diğer kanser Gırtlak kanserinin belirtileri nelerdir1türlerinde olduğu gibi bu kanser türünde de eskiyen hücrelerin yenileriyle değişmesi esnasında eski hücrelerin ölmeyerek birikmeye başlamasıyla birlikte gırtlak kanseri oluşur. Vücudun artık ihtiyacı olmayan bu hücreler birikerek tümör oluşturur.

Gırtlak kanseri belirtileri?

Gırtlak kanseri genellikle ses tellerine yakın olan bölgelerde meydana gelmektedir. Bu neden dolayı kanserin ilk belirtileri sesin değişmesi ile alakadardır. Örnek verecek olursak ses normalden kısık çıkabilir. Gırtlak kanserinin ses kısıklığının yanında diğer belirtileri şunlardır.

 • Gırtlak kanserinin belirtileri nelerdirYutkunmada zorlanma
 • Yutkunurken ağrı hissi
 • Gırtlak ve çevresinde şişkinlik
 • İnatçı öksürük
 • Nefesin kokması
 • Kulak ağrıması
 • Nefes alırken nefeste daralmalarGırtlak kanserinin belirtileri nelerdir3
 • Aşırı kilo kaybı
 • Halsizlik ve aşırı derecede yorgunluk hissiyatı

2-3 hafta boyunca süre gelen ve nedenini tam olarak belirleyemediğiniz ses kısıklığı problemi yaşıyorsanız uzman bir hekime mutlaka başvurmalısınız. Eğer kanser ses tellerine yakın bir bölgede ise ilk belirti, geçmek bilmeyen boğaz ağrısı ve gırtlak bölgesinde şişkinlik olabilir.

[ssquiz id=2 qrandom timer=30]
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Anason dedi ki:

  bizim mahallede bir dayı vardı gırtlak kanseri olmuştu gırtlağını deldiler ortan boru gibi birşeyle besleniyordu. onu gördükten sonra sigaradan tiksindim ve bıraktım.

BİR YORUM YAZ