Gebelikte Yerleşme Kanaması Nedir ve Nasıl Olur?

Gebelik dönemi kadınların pek çok farklı duyguyu hissetmesine neden olan özel bir durumdur. Gebeliğin ilk belirtilerinden biri olan yerleşme kanaması (üstüne görme) hakkında her şeyi yazımızda öğrenebilirsiniz.

Gebelikte Yerleşme Kanaması Nedir ve Nasıl Olur?

Döllenen yumurta, büyüme amacı ile birlikte rahimin iç duvarına asılmaktadır. Tam da bu esnada yerleşme kanaması olarak da isimlendirilen implantasyon kanamaları ortaya çıkmaktadır. Yumurtadaki bu hareket, doğanın kanunu gereği oluşmaktadır. Bu nedenle yerleşme kanamalarında endişe duymak yersiz olacaktır.

Yerleşme kanamaları adet kanamalarına göre daha hafif bir şekilde gerçekleşecektir. İmplantasyon kanamaları adet kanamaları ile benzerlik gösterse de arasında anlaşılabilir farklar bulundurmaktadır.

Yerleşme Kanaması ( İmplantasyon ) Belirtileri

Bu kanama türü hamileliğin de ilk belirtilerinden biri konumunda yer almaktadır. Yerleşme kanaması esnasında hamilelik belirtilerinden bir diğeri göğüs hassasiyeti ve mide bulantısı da ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durumda gebelik şansı oldukça yüksektir.

Yerleşme kanamaları bir dönem sonraki adet kanamalarına göre bir kaç gün evvelden başlamaktadır. Tarih yakınlığından dolayı özellikle de düzensiz adet gören kadınlarda normal adet ile oldukça çok karıştırılmaktadır. Bu konu hakkında normal adet kanaması mı yaşıyorum yoksa yerleşme kanaması diye kendisine sormaktadır.

Yerleşme kanaması (üstüne görme) genel belirtileri

 • Akıntı veya lekelenme şeklinde gelen pembe ya da kahverengimsi sıvı
 • Kasık krampları, soluk kramplar
 • Aşırı huysuzlunma ve fazla gerginlik
 • Başta ağrı oluşması
 • Sıkıştıran histe ağrılar

Yerleşme Kanaması Nasıl Olur?

Yerleşme kanamasının nasıl anlaşıldığı hakkında bu paragrafta daha çok bilgi edineceksiniz. Adet kanamasına göre daha farklı bir yapısı olan yerleşme kanamalarının da kadınlar arasında küçük farklarla oluşabildiği bilinmektedir.

Burda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Kimi zamanlarda adet kanamaları da hafif ya da lekelenme şeklinde gelebilir. Bu nedenle kimi zaman belirtileri iyi ayırt edip yerleşme kanaması olduğuna dair kesin teşhis koymak oldukça zor olmaktadır.

Ancak yine de ince detay ayrıntılar ile birlikte yerleşme kanaması ve adeti birbirinden ayırt etmek mümkündür.

Yerleşme kanamasının ilk belirtisi renginin belirginliğinde yatmaktadır. Örneğin adet gününden bir kaç gün önce gerçekleşen lekelenmeler pembe ya da kahverengimsi görünmektedir. Adet kanamaları belirgin kırmızı olduğundan anlaşılması bu açıdan oldukça kolaydır.

Yerleşme kanamasını anlamanın bir diğer yolu ise gelen akıntının kıvamıdır. Adet döneminde gelen kanın içerisinde pıhtılaşmalar ve kalın bir yapı göze çarparken yerleşme kanamasında böyle bir durum söz konusu değildir. Daha akışkan ve rengi soluk görünüm mevcuttur.

Yerleşme kanamasının süresi de adet kanamasından ayırt edebilmek için önemli bir etken konumundadır. Pek çok kadının adet dönemi 4 ile 7 gün arası sürerken yerleşme kanamaları ise sadece 1-2 günlük şekilde seyretmektedir.

İmplantasyon (Yerleşme Kanaması) Ne Zaman Olur?

Döllenme olayı tamamlandıktan sonra ortaya çıkan embriyo, uterıs duvarında kendini bir yer bulacaktır. Bu hareketlenme sırasında sabit kan damarlarına parçalanmalar oluşacağından kanama ya da lekelenme gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Bu hareketlenme ve peşine oluşacak lekelenme ya da kanama gibi durumlar yaklaşık olarak 10 – 14 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle yumurtlamanın olduğu günlerde ilişkiye girilirse 10-14 gün içerisinde yerleşme kanaması oluşabilir.

Problemsiz bir şekilde adet dönemlerini görmeye devam eden kadınlar adet döneminde gelen kanamaların rengini ve kıvamını iyi bilmektedirler. Aşırı stres, ilaç kullanımı ya da değişik faktörler sonucunda kan akışında değişiklikler olamayacağına inandığınız an yerleşme kanaması olduğuna dair hislerinizi güçlendirebilirsiniz.

Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

Hamilelikte implantasyon kanamalarının süresi 2 saat ile 48 saat arasında değişim gösterebilmektedir. Daha önce gebelik yaşamış kadınlarda yerleşme kanamasının hiç hamile olmayan kadınlara göre daha fazla olacağından dolayı yerleşme kanamalarının sürelerinde farklılıklar görülmektedir.

Yerleşme kanaması tüm gebelerde olur mu?

Bu durum tamamen gebe kalan kadının fizyolojik yapısı ile alakalı bir durumdur. Yerleşme kanamaları kimi kadınlarda hiç ortaya çıkmayabilir. Ancak ortalama olarak her 3 kadından birinden yerleşme kanaması görülmektedir.

Yerleşme kanaması hamileliğe ya da gebeliğe zarar verir mi?

İmplantasyon kanaması kadının anatomisine bağlı bir durumdur. Bu kanamaların şimdiye dek bebek ya da hamileliğe bir zararı olduğu konusunda bulgulara varılamamıştır. Fakat böyle bir durumda doktor kontrolü yaptırmak sizin için daha iyi bir sonuç olacaktır.

Eğer sizlere anlattıklarımızdan yola çıkarak dahi adet mi yerleşme kanaması mı diye hala tereddüte düşüyorsanız uygulamanız gereken bir yöntem daha bulunmaktadır. Hamilelik testinden önce adet gününün 5 gün geçmesini beklemelisiniz. Adet gününden 5 gün sonra yapılan testler doğruluk payı açısından daha yüksek sonuçlar elde vermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Gamze dedi ki:

  Merhabalar, adet dönemimden 3 gün geçti ve normal adet kanamalarına göre daha farklı bir akıntı geldi acaba yerleşme kanaması mıydı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Gamze Hanım, yerleşme kanamasında pembe akıntı ya da kahverengi lekelenmeler gerçekleşmektedir ayrıca normal adet dönemine oranlara az sancılı gerçekleşmektedir.

 2. Şebnem dedi ki:

  Eşimle çocuk için 2 aydır korunmadan ilişkiye giriyoruz adet dönemime 2 gün kaldı hiç bir sancı falan hissetmiyorum acaba yerleşme kanaması ne zaman olur bir de yerleşme kanamasında ağrı oluyor mu merak ediyorum.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Şebnem Hanım, gebelikte yerleşme kanaması adet döneminin 4 gün öncesi ya da 4 gün sonrası içerisindeki süreç içerisinde gerçekleşebilir. Yerleşme kanamasında normal adet kanamalarına göre daha az ağrı ve sancı gerçekleşmektedir.

BİR YORUM YAZ