Gebelikte Bebeğin Kalbinin Durması Nasıl Anlaşılır?

Bir çok nedenden dolayı anne rahminde bebeğin kalbi durabilir ve bu durum tehlikeli sonuçları ortaya çıkarabilir. Bu nedenle anne karnındaki bebeğin kalbinin durduğuna dair tüm belirtileri sizler için hazırladık.

Gebelikte Bebeğin Kalbinin Durması Nasıl Anlaşılır?

Gebelik dönemi boyunca her 3 ay, ayrı ayrı dönemlere ayrılmaktadır. Bu dönemlerin adına trimester denilmektedir. Hamilelik kaybı, gebeliğin ilk 5 ayında olursa bu durum düşük olarak adlandırılmaktadır. Bu düşükler genellikle şiddetli kanamalar ve ağrı ile beraber embriyonun vücuttan atılmasına neden olurken, kimi zaman da hiç bir problem ortaya çıkmadan ana rahmindeki bebeğin kalbinin durması ile ortaya çıkabilir. Bu durum kadın doğum uzmanın ultrason kontrollerinde tespit edilmektedir.

Kadınlardaki hamileliğin belli bir kısmı sağlıklı bir embriyo ile gerçekleşmez. Sağlıksız embriyo olduğunu farkeden anne metabolizması bebeği vücuttan uzaklaştırarak doğal bir döngünün yapılmasını sağlamaktadır. Bu şekilde, sağlıksız bebek oluşumları anne tarafından hamileliğin ilk dönemleri içerisinde sebebi henüz tamamen anlaşılmadan sonlandırılır. Bu nedenle annenin bebeğine düşük yapması, kendi sağlığı açısından da doğanın dengesi olarak gerçekleşmiş olur.

Genel olarak hamileliklerin %16 sı kadarı ilk 12 hafta içerisinde düşükle sonuçlanmaktadır. Düşüklerin sadece %3 gibi küçük bir kısmı hamileliğin 2. bölümünde gerçekleşmektedir.

Hamilelikte Bebeğin Kalbi Neden Durur?

Kordonun bebeğe dolanması

Bebeğin göbeğine bağlı kordonun boynuna yada kan dolaşımını durduracak başka bir organına dolanması bebekteki kan ve oksijen akımını durdurabilir. Bu olay, hamileliğin ilk bölümünde ortaya çıkarsa, annenin karnında bulunan bebeğin kalp atışları durur. Anne karnındaki bebeğin kalbinin durmasının bir başka sebebi de kordon da görülen iltihaplanmalardır.

Progesteron hormonunun yetersizliği

Progesteron hormonu, hamileliğin sıkıntısız olarak devam edebilmesi için normal seviyelerde seyretmesi gerekmektedir. Gebeliğin ilk dönemlerinde progesteron hormonu yeteri seviyede olmazsa, anne karnındaki bebeğin yeteri kadar gelişememesine neden olarak bebeğin kalbinin durmasına sebebiyet verebilir.

Annedeki kanın pıhtılaşma problemi

Anne adayındaki trombofili (kan pıhtılaşması hastalığı) bebeğe bağlı kordondaki kan akışının yavaşlamasına ve pıhtılaşarak durmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumda oksijenden yoksun kalan bebeğin kalbinin durmasına sebep olmaktadır.

Enfeksiyon hastalıkları

Hamilelik dönemi boyunca anne sağlığının iyi durumda olması gerekmektedir. Annenin kapmış olduğu virüsler sonucu enfeksiyonların görülmesi fetüs olan bebeğin kalbinin durmasına neden olmaktadır.

Sağlıksız bir yaşam biçimi

Anne adayının bağımlılık yapan ve vücuda zararları bulunan maddeleri kullanması, dengesiz beslenmesi gibi durumlar sonucu bebeğin kalbi durabilir.

Fetüsteki kromozom bozuklukları

Kromozom sayılarının yanlış olması, genetik hastalık taşıyan kromozomların bulunması, yumurta ya da spermlerden kaynaklanan bozukluklar kromozom bozukluklarına girmektedir. Böyle bir durum içerisindeki ana rahmi doğumu sonlandırmak için bebeğin kalbini durdurmaktadır.

Hamilelikte Bebeğinin Kalbinin Durduğunu Nasıl Anlarım?

Gebelik durumunda bazı belirtilerin iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Bebeğinizin kalbinin durduğuna dair belirtiler erken teşhis edilmediğinde anne sağlığı içinde olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle;

  • Vajinadan kan gelmesi
  • Karında ağrı ya da kramplar
  • Bebeğin hareketlerinin durması
  • Az derecede lekelenmeler ya da pembe renk kanamalar
  • Sırt ve bel bölgesinde görülen ağrılar
  • Mide de bulantı ve kusma, kokulara karşı fazla hassasiyet
  • Kasıklarda ağrı
  • Kahverengi şekilde lekelenmelerin görülmesi

gibi belirtiler görüldüğünde bebeğinizin kalbi durmuş olabilir. Bu nedenle en hızlı şekilde bir acil servise gitmeniz gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ