Gastrite Ne İyi Gelir ve İyi Gelmeyen Yiyecekler?

Gastrite neden olan “helicobacter” isimli bakteri ile mücadele edilmediğinde ciddi mide hastalıklarına davetiye çıkarabilir. Gastrite iyi gelen ve gelmeyen her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gastrite Ne İyi Gelir ve İyi Gelmeyen Yiyecekler?

Mide zarında iltihaplanmaların görülmesi olayına gastrit denilmektedir. Gastritin iyileşmesi için tüketilen gıdalar çok önemli bir rol oynamaktadır. Pek çok farklı nedene bağlı bir şekilde ortaya çıkabilen gastritin ana sebebi için “helicobacter” isimli bakterinin olduğunu söylebiliriz. Ayrıca bir takım ilaçların kullanımı ya da zayıf bağışıklık sistemine sahip olmanız ve beslenme alışkanlıklarınız da gastirite neden olabilir.

Zamanında tedavisi yapılmayan gastrit, mide zarında çeşitli yaralar oluşturarak ülser hastalığına neden olmaktadır. Gastrit tedavisinde ilk yapmamız gereken şey beslenme programını ve düzenini değiştirmek olacaktır. Mide içerisinde oluşan yaraları iyileştirmenin en iyi yolu tüketilen besinlerin yaranın daha da büyümesini engelleyen yiyeceklerden geçmesi olacaktır.

Gastrite Ne İyi Gelir?

Gastrit hastalığı olan kişiler az öncede bahsettiğimiz beslenme alışkanlıklarını ve tükettiği yiyecekleri kesinlikle değişmelidirler ve mide içerisini yoracak ağır gıdalardan kaçınmalıdırlar. Koyu yeşil yaprakları olan sebzeler, yağ oranı az protein kaynakları, ve flavonoid oranı yüksek gıdalar gastrite iyi gelir.

Yaprakları koyu yeşil sebzeler: Eğer gastrit hastalığınız bulunuyorsa yaprakları koyu yeşil olan sebze tüketimini artırmanız gerekmektedir. Kalsiyum, folat, demir mineralleri ve A,C,K vitaminleri yönünden zengin içerikli olan bu sebzeler midenin kendisini onarabilmesi için gerekli yardımı yaparak gastrit için şifalı bitkiler haline dönüşür.

Bu sebzeleri hasarlı midenin sadece tedavisi için değil daha sonra gastrit ve ülser gibi hastalıklardan korunmak içinde kullanmalısınız. Bezelye, yeşil taze fasulye, karalahana, brokoli, ıspanak ve kuşkonmaz gibi sebzeler gastrite iyi gelen yiyecekler arasında yer alır.

Yağ oranı az protein kaynakları: Proteinin vücuttaki ilk görevlerinden bir tanesi de hasarlı hücreleri tamir edip eskisinden daha güçlü yapmaktır. Bu nedenle yeteri kadar protein tüketildiğinde mide zarının tedavisini kolaylaştıracaktır. Ancak gastrit hastaları protein tüketirken sindirimi zor yağlı proteinler yerine daha kolay sindirilebilen az yağlı proteinleri tercih etmelidirler.

Yağ oranı fazla besin tükettiğinizde mideniz sindirmek için daha çok asit üretecek belli bir zaman sonra mide zarının hasarlı kısımlarına zarar verip mide de yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle protein kaynağı olarak, yağ oranı düşük kırmızı ve beyaz et çeşitleri (sığır, tavuk ve balık), baklagil türleri, yağsız süt ve yoğurt gibi besinleri kullanabilirsiniz.

Flavonoid oranı yüksek besinler: Flavonoid oranı yüksek gıdaların en büyük özelliği, flavonoid maddesinin gastrite neden olan “helicobacter” isimli bakteri ile mücadele etmesidir. Bu sayede helicobacter’ler zaman içerisinde midedeki etkinliğini kaybedecek mide eski sağlığına kavuşacaktır. 

Flavonoid oranı yüksek besinlere örnek olarak; yer fıstığı, çilek, lahana, yaban mersini, brokoli ve karalahana verilebilir.

Gastrite İyi Gelmeyen Yiyecekler Nelerdir?

Kafein ve alkol oranı yüksek içecekler: İçerisinde alkol ya da kafeini miktarca fazla bulunduran içecekler tam anlamıyla mide düşmanıdır diyebiliriz. Örneğin alkollü içecekler, kola ve espresso tarzı içecekler mide de zaman içerisinde daha büyük tahribatlara yol açar ve ülsere neden olur.

Midenizdeki besinleri sindirmek için üretilen asit çay, kahve ve kola gibi içeceklerle birleştiğinde mide zarı için çok daha tehlikeli olmaktadır.

Hazır gıdalar: Yapılan araştırmalara göre fabrikasyon şekilde üretilen ve içerisinde katkı maddesi, koruyucu maddeler bulunan besinler midenin besinleri sindirmesinde zorluğa sebep olduğu tespit edilmiştir. Bu tür besinler tüketildiğinde mide asidini artırıcı etki yaptığından mide zararına daha çok hasarlar vererek gastritin ülsere dönüşmesine neden olmaktadır.

Hazır market ürünleri tüketmek yerine sindirime yardımcı ve midedeki asit üretiminde denge sağlayan bitki çayları tüketilmelidir.

Trans yağlar: Pek çok pastahanenin hamur işlerinde, marketlerdeki neredeyse bir çok üründe, çerez ürünlerinde ve bir çok mekandaki patates kızartmaları trans yağ içermektedir. Trans yağ sıvı yağın hidrojen eklenerek elde edilen katı yağ olmasından dolayı midemiz bu yağı doymuş yağ olarak kabul eder ve sindirim için daha çok mide asidi üretir

Midedeki trans yağın sindirilmesi için artan mide asidi gastrit sebebi ile hasarlı olan midedeki zara daha çok zarar verir. Ayrıca trans yağları, daha sağlıklı bir kalp ve damar sağlığına sahip olmak için tüketmemelisiniz.

Baharat oranı yüksek besinler: Baharat oranı yüksek besinler mide içerisinde daha yüksek tepkimelere neden olarak mide asidinin artmasına neden olmaktadır. Mide asidi artan ve gastrit hastası olan kişi bu nedenle hem mide ekşimesi, hemde asit mide zarına hasar verdiği için mide ağrısı yaşamaktadır.

Ayrıca asit oranı yüksek, ekşi mandalina, ekşi portakal ve domates gibi besinlerde gastrit sebebi ile görülen ağrı ve mide ekşimesini artırabilir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit hastalığı bulunan kişi sindirim ve boşaltım sisteminde sıkıntılar yaşamasının yanı sıra aynı zamanda mide de yanma ve ağrı gibi şikayetlere de sahip olabilir. Eğer gastrit hastalığından şüpheleniyorsanız aşağıdaki belirtilere göz attıktan sonra dahiliye polikliniğine görünebilirsiniz.

 • Besinleri hazım edememe
 • Midede ekşime ve yanma
 • Karında ağrı
 • Hıçkırıklar
 • İştahta azalma
 • Mide de bulantı
 • Kanla karışık kusma
 • Dışkı renginin koyulaşması
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Orçun dedi ki:

  Bu gastirit çok kötü bir şey arkadaş ne yiyeceğimi şaşırdım artık… Gastriti azdıran besinler nelerdir bilgi verebilecek olan var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Orçun Bey, gastriti azdıran besinler arasında genel olarak hazır market yiyecekleri, baharatlı besinleri, gazlı ve alkollü içecekleri bulunmaktadır.

 2. Ilgın dedi ki:

  Arkadaşlar ne kadar dikkat etsem de yediklerime yine bir yerden tutuyor beni anlamadım. Gastrite iyi gelen bitkisel çözüm var mıdır acaba bilgisi olan var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ilgın Hanım, gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıklara karşı önerdiğim bitkisel tedavi yöntemi kudret narı macunudur. Aktarlarda bulabilirsiniz.

 3. Ozan dedi ki:

  Gastriti olan arkadaşlar yatmadan önce 1 bardak ılık süt içip yatsınlar. Süt gastrite çok iyi geliyor deneyip görün.

BİR YORUM YAZ