Formda kalmak için 5 altın kural

Fazla kilolarınızdan kurtulmak, daha sıkı ve güzel vücuda sahip olmak için sizlere formda kalmanın altın kurallarını sunuyoruz. Bu sayede formunuzu koruyarak kilolarınızın önüne geçmiş olacaksınız.

Formda kalmak için 5 altın kural

Kimimiz tatil öncesi kısa sürede fazla kilolarından kurtulmanın yollarını ararken, kimimizde formunu yaz boyunca nasıl koruyabileceğini düşünmektedir. Aslında zayıflamak ve formda kalmak için aynı püf noktalara dikkat etmekten geçiyor. İşte tam bu noktada sizler için bu püf noktaları araştırdık ve yazımızda belirtiyoruz.

 Ara öğünleri es geçmeyin

Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden oluşan beslenme düzeninizde mutlaka iki ara öğün bulundurunuz. Kahvaltı ile öğle yemeği ve öğle ile akşam yemeği arasına alacağınız birer ara öğün, metabolizmanızı hızlandırır. Uzun süreli aç kalırsanız kan şekeriniz düşer ve ana öğünlerde gereğinden fazla yemenize neden olur. Ara öğünler kan şekerini dengelediğinde ana öğünlerde yeterli miktarda yemenizi sağlar. Artık birçoğumuzun bildiği insülin dengesini sağlamak için az ve sık yemek oldukça önemlidir.forumda kalma 2

Güne yulafla başlayın

Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğu konusunda hepimiz hem fikiriz. Her sabah düzenli olarak yapılan kahvaltı sağlıklı yaşamın en önemli adımlarından biri. Güne iyi ve enerjik başlamanın belki de en büyük sırrı. Ama sadece bu kadar mı dersiniz? Kahvaltı, 6-8 saat boyunca uykuda olan vücudunuzu harekete geçiren enerjinin yegane kaynağıdır. Kahvaltı da yulaf tüketmek bu noktada da oldukça önemlidir. Çünkü B vitamini deposu olan yulaf, sabahları tüketildiğinde zihin açıyor ve konsantrasyonu yükseltmektedir.

Kalori hesabı yapın 

Fazla kilolarınızdan kurtulmanın ilk adımı da yediğimiz besinlerin kalori hesaplamasını yapmaktır. Yediklerinizin kalorisini hesaplamanın çok da keyifli bir şey olmadığını düşünebilirsiniz ama bir kez alışınca gerisi gelmektedir. Çünkü günlük almanız gereken kalori miktarının ne kadarını aldığınızı ve daha ne kadar almanız gerektiğini bilerek öğünlerinizi düzenlemenin gerçekten müthiş bir katkı sağlayacaktır. Günlük tükettiğimiz diğer önemli besin kaynaklarının kalori değerleri ise şöyle:

 • forumda kalma 4 100 gr pirinç: 363
 • 100 gr salatalık: 15
 • 100 gr domates: 35
 • 100 gr patates: 76
 • 100 gr dana eti: 150-223
 • 100 gr tavuk eti: 186-215
 • 100 ml yağsız süt: 35
 • 100 gr makarna: 369
 • 100 ml yarım yağlı 50
 • 100 ml yağlı süt: 61
 • 100 gr yoğurt : 62forumda kalma 3
 • 100 gr çikolata: 528
 • 100 gr dondurma: 193

Suyunuza nane, limon veya tarçın ekleyin
Günde en az 5 bardak su tüketmelisiniz. Eğer siz de pek çoğumuz gibi sadece susayınca su içenlerdenseniz, bunun aslında hiç sağlıklı olmadığını kendinize hatırlatınız. Çünkü susadığımızda vücudumuz zaten yüzde bir oranında suyu kaybetmiş olacaktır. Oysa hayat kaynağımız suyu, vücudumuz bir miktarını kaybetmeden de içmeliyiz ki, birçok yararının yanında yağ yakımında ki rolünü de etkinleştirebilsin. Bir litre suya yarım limonu kabuğu atın, içine biraz taze nane ekleyip bir süre dinlendirin, sonra keyifle gün içinde tüketin. Eğer daha farklı tatlar istiyorsanız, suyunuza nane yerine elma ve tarçın da ekleyebilirsiniz. Özellikle tarçın hem kan şekerinizi düzenler hem de tatlı isteğinizi bastıracaktır.

Adımlarınızı sayın 

Dünya Sağlık Örgütü (forumda kalma 1WHO) sağlıklı bir yaşam için yetişkinlerin günde 10000 adım atmasını önermektedir. Haftada 2-3 kez spor yapmanın dışında gün içinde attığımız adımları da saymamız oldukça önemlidir. Günde 10000 adım attığınızdan emin olmak için bir adımsayar cihazını edinebilirsiniz. Adımlarınızı takip etmek hedefinize ulaşma noktasında motivasyonunuzu artıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ