Fındığın Faydaları Nelerdir?

Eski çağlardan günümüze dek güç ve sağlık verici olarak tüketilen fındık oldukça faydaları bir besindir. Fındığın insan sağlığına olan tüm faydalarını sizler için hazırlamış olduğumuz yazıda bulabilirsiniz.

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir ve çinko yönünden oldukça zengin olan fındık, ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir. Ilıman iklimi seven bu kuruyemiş türü, kabuğu sert ve yararlı yağlar bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Fındık, omega 3 yağ asitleri ve E vitamini içeriği olarakta vücuda oldukça fayda sağlamaktadır.

Fındığın Sağlığa Faydaları

Özellikle de gelişme dönemindeki çocuklar her gün 1 avuç fındık tüketerek vücut gelişimini üst düzeye çıkarabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilirler. Yararlı enerji sağlayan fındık hem beden hem de zihne mükemmel bir güç kaynağı sağlamaktadır.

Düzenli fındık tüketen insanlarda cilt yaralanmalarının da daha erken iyileştiği gözlemlenmiştir. Ayrıca fındıktan işlenerek elde edilen fındık yağı da böbreklerin daha dirençli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Fındığın sağlığa bir diğer faydası da damar ve kalp sağlığı için üst düzey bir koruma sağlamasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki kalp sağlığını korumak için fındık tüketimi iyidir ancak eğer yüksek tansiyon gibi bir rahatsızlığınız varsa fındık tüketmeniz önerilmemektedir.

Fındık Damar ve Kalp Sağlığını Korur: İçerisinde bulundurduğu doymamış yağlar ile birlikte fındık kalp ve damar sağlığı için büyük bir dosttur. Omega 3 desteği ile birlikte kan akışını düzenler ve kandaki kötü kolesterolün artmasını önler.

Fındık ile Zayıflama: Fazla fındık tüketmek tabi ki kilo almanıza neden olacaktır anca öğün öncelerinde yarım avuç fındık tüketirseniz iştahınız azalacak ve daha az yemek tüketeceksiniz.

Güçlü Kaslar İçin Fındık: Özellikle de fitness yapan insanlar ve hacim almak isteyenler için fındık oldukça faydalıdır. Yorulan ve onarıma giren kasların kendilerini daha hızlı bir şekilde toparlaması için her gün bir avuç fındık çok faydalı olacaktır.

Fındık Sindirim Sistemini Düzenler: Fındık içerisinde bulundurduğu manganez sayesinde vücuda giren kataliz, kolesterol, yağlar gibi fazlasının zarara neden olduğu maddelerin sentezlenmesinde ve sindiriminde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Düzenli fındık tüketimi sindirime fayda sağlar.

Fındık Kanserle Mücadele Eder: İçerisindeki yüksek E vitamini ile birlikte mesane kanserine karşı fındık etkin bir koruma sağlamaktadır.

Fındık Kabızlığa Karşı Faydalıdır: Lif oranı bakımından oldukça zengin olan fındık, sindirim sistemininde dostu konumundadır. Tüketilen besinlerin hızlı sindirilmesine yardımcı olur.

Fındık Sinir Sistemini Korur: B6 vitamini yönünden de zengin olan fındık sinir sisteminin temel taşı olan B6 amino asit ihtiyacını karşılayarak sinir sisteminin çok daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

Fındık Kemik Sağlığına Faydalıdır: Kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin bir besin olan fındık, kemiklerin ana ihtiyaçlarını karşılayarak daha güçlü olmasını sağlamaktadır.

Fındık Cinselliğe Faydalıdır: Çok eski zamanlardan günümüze dek fındık, ani güç ve kuvvet verici olarak tüketilmiştir. Verdiği güç ve içerisindeki etken maddeler ile birlikte cinsel gücü ve doğurganlık oranını artırır.

Fındık Cilt Sağlığına Faydalıdır: Fındığın cilt üzerinde pek çok faydası bulunmaktadır. Her gün 1 avuç fındık tüketerek kırışıklıkları önleyebilir, cildi nemlendirebilir, cildi yumuşatabilir, UV ışınlarından ve serbest radikallerden korunabilir, sivilcelenmeyi önleyebilir ve daha sıkı bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı Saçlar İçin Fındık: Saçlarınız için kullanacağınız fındık yağı saçlarınızı güçlendirir, kalınlaştırır ve genel bakımını yapar. Saç boyama gibi saçı yoran işlemlerden sonra her gün uyumadan fındık yağı kullanarak yatmanız saçlarınızı güçlendirmek için iyi bir yöntemdir.

Fındık Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Sağlıklı organlar, sağlıklı organizma ve sağlıklı metabolizma demektir. Her gün 1 avuç fındık tüketmek organların genel sağlığının iyi olmasını sağlar ve bağışıklık sistemini dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı güçlendirerek vücuda fayda sağlar.

Fındığın Vücuda Diğer Faydaları: Düzenli kullanım sonucunda fındık şeker hastalığından korur, kötü kolesterolü azaltır, iyi kolesterolü yükseltir ve kan basıncını dengeler. İçerisindeki mineraller ve doymamış yağlar ile kalp krizi riskini en aza indirir. Ayrıca zayıflamanıza da yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ