Enginarın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Konu sağlık ve düzenli beslenme olunca sofralarınızın olmazsa olmazlarından bir tanesi de enginar bitkisidir. Enginar bitkisinin ve enginar suyunun faydalarından nasıl yararlanabilirsiniz? Sizler için hazırladık

Enginarın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Enginar bitkisi, Dünya üzerinde ilk defa Etiyopya’da üretilen ve daha sonra sırasıyla tüm Avrupa ve dünya da yetiştirilmeye başlanan ve tüketilen çok faydalı bir yiyecektir. Çok eski zamanlarda enginar suyu ve enginar bitkisi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesi için kullanılmıştır.

Enginar bitkisi ve enginar suyu, Feodal Avrupa’da üst kesim insanların tükettiği zengin yiyeceği arasında da yer almış bulunmaktadır. Ancak neyse ki günümüzde enginarın tüm faydalarından yararlanmak için zengin olmanıza gerek yoktur. Özellikle de yaz aylarında enginarı kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Enginar yaprakları ve enginar suyu alternatif tıp dalında günümüze dek idrar söktürmek, böbrekleri temizlemek ve boşaltım yolu hastalıklarını gidermek için kullanılmıştır. Ayrıca enginarın sindirimi düzenlemesi, karaciğer sağlığını koruması ve mineral-vitamin yönünden zengin olması enginar suyunun faydaları arasında yer almaktadır.

Enginarın İnsan Sağlığına Faydaları

Enginar dünya üzerinde bir çok çeşide ayrılmaktadır ancak birazdan sizlerle paylaşacağımız faydalar için tüketmeniz gereken enginar bitkileri market ve pazarlarda kolayca bulabileceğiniz enginarlar için geçerlidir.

Sindirim sistemini düzenler

İçerisinde yüksek oranda lif bulundurduğu için bağırsak tembelliğini önleyen ve tuvalet ihtiyacını rahatlatan enginar çok faydalıdır.

Kolesterolü dengeler

Yapılan araştırmalar ile birlikte enginarın kandaki iyi kolesterolü yükselten etkiler yapıldığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra enginar yaprakları tüketildiğinde kötü kolesterolü de düşürücü etkiler yaptığı kanaatine varılmıştır. Bu nedenle enginar yaprakları kolesterole faydalıdır.

Enginar kansızlığa faydalıdır

İçerisinde yüksek miktarda demir minerali bulunduran enginar, demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık gibi problemlerde tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. Sadece 1 adet orta boy enginar tüketerek günlük demir ihtiyacınızın %10’luk bir kısmını karşılayabilirsiniz. Bu nedenle enginar bitkisi kansızlığa iyi gelen doğal bitkiler arasında yer almaktadır.

Spastik kolona karşı mücadale eder

Tuvalet yapamama, şişkinlik ve hazım edememe gibi rahatsızlıklara sebep olan bağırsak sendromu gibi hastalıklar sindirim ve boşaltım sisteminde görülebilecek ciddi hastalıkların başında gelmektedir. Tıpta henüz bu hastalıkların kesin çaresi bulunmamaktadır.

Ancak yapılan araştırmalar sonucunda enginar bitkisi veya enginar suyu tüketildiğinde bağırsak içerisindeki spastik kolon hareketlenmelerini kısıtladığı ve kontrolünü yaptığı belirtilmiştir. Bu konuda enginar suyu oldukça faydalıdır.

Karaciğere faydaları

Düzenli olarak enginar tüketimi yaptığınızda vücudunuzda kan içerisindeki kolesterol seviyesini düzenleyecek enzimlerin salgılanmasını sağlamış olursunuz. Böyle bir durumda karaciğere binen yükü hafifleterek enginarın karaciğere iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca enginar yaprakları karaciğerdeki zararlı maddelerin temizlenmesi için de tüketmeniz gereken bir besindir. Ancak safra taşı gibi bir probleminiz varsa enginar yaprakları safra akışını hızlandıracağı için semptomlarda ağırlaşmalar meydana getirecektir.

Enginar suyu idrar söktürür

Enginar yaprakları ve enginar suyu idrar söktürmek için en eski zamanlardan günümüze dek kullanılmaya devam edilmiştir. Enginar içerisindeki etken maddeler mesane uyarıcı bir etki yaparak idrar söktürmeye yardım eder.

Mide yanmasını önler

Enginar yaprakları içerisindeki enzimlerle birlikte mide asidini düzenleyici etkiler yaratmaktadır. Ayrıca kolay sindirilebilir etki yaratması mide asidini hafifleten etki yapacağından mide yanması gibi problemlerin yaşanmasını önleyecektir.

Enginar Nasıl Hazırlanmalı?

Zeytinyağlı enginar yemeği, ülkemizde en çok tercih edilen enginar yemeği çeşididir. Enginarı lezzet değil de sağlık için tüketmek istiyorsanız bütününden ziyade yapraklarını tüketmek sizler için daha faydalı olacaktır.

  • Öncelikle enginar yapraklarını alt kısımda 3 santim kalacak şekilde kesin
  • Büzülmüş ve eski görünümlü enginar yapraklarını ayırın
  • Bir tencere içerisine enginarı koyun ve yeteri kadar tuz ekledikten sonra ocakta kaynatın
  • Haşlanmış enginarın yapraklarını kolaylıkla ayırabilirsiniz
  • 1 kase yoğurt içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Enginarın Zararları Nelerdir?

Enginar suyu ve enginar bitkisi olması gerekenden daha fazla tüketilmediği sürece insan sağlığına herhangi bir zarar vermemektedir. Ancak çok aşırı tüketilen enginar gaz problemi yaratabilir. Ayrıca safra problemleri olan insanların enginarı doktor kontrolünde tüketmeleri önerilmektedir.

Bu durumun dışında papatya, deve dikeni ve kara hindiba gibi bitkilere alerjisi bulunan insanların enginar bitkisine de karşı alerjik tepkimeler yaşama ihtimali yüksek olduğundan dikkat edilmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ