Elmanın Faydaları Nelerdir?

Potasyum minerali ve K, E, C, B6, A vitaminleri yönünden oldukça zengin bir meyve olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren elmanın insan sağlığına olan tüm faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerinde pek çok farklı çeşide sahip olan elma, en çok tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Düzenli olarak elma tüketmek kalp ve damar sağlığına, cilt sağlığına ve sindirim sistemi sağlığına pek çok fayda sağlamaktadır.

Elmanın İnsan Sağlığına Faydaları

Eski zamanlardan günümüze dek elmanın pek çok hastalığa şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Beyin fonksiyonlarından tutun iç ve dış organların neredeyse tüm hepsini elmanın faydaları bulunmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren elma kanserle mücadele de oldukça etkilidir.

Kolesterolü Dengeler: İçerisindeki lif oranı ile birlikte elma kolesterolün normal seviyelerde seyretmesine olanak sağlayarak farklı hastalıkların meydana gelmesini engellemektedir.

Alzheimer Hastalığını Önler: Yapılan araştırmalara göre yaşam boyu düzenli elma tüketen insanların tüketmeyenlere göre %45 oranla Alzheimer hastalığına daha az yakalandığı tespit edilmiştir.

Parkinson Hastalığını Önler: Yine yapılan bir diğer araştırmaya göre lif içeriği yüksek besinlerin Parkinson riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Yüksek lif içeriğine sahip olduğundan dolayı elma Parkinson’a karşı faydalıdır. Elma sinir hücrelerinin yapısını sağlamlaştıran enzimlere sahiptir.

Şeker Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır: Her gün 1 elma tüketmek diyabet riskini %29 oranında azaltmaktadır. Ayrıca elma kan şekerini düşürmek için etkili bir besindir.

Elma Diş Sağlığına Faydalıdır: Pek çok diş macununun da özünü oluşturan elma sağlıklı dişler için önemli bir yer tutmaktadır. Isırarak tükettiğiniz elma o sırada dişlerinizin arasında kalan artıkları ve üzerindeki plakları temizlemek için oldukça etkilidir. Ayrıca içerisindeki mineraller ile birlikte dişi güçlendirir ve dişe beyazlık katar.

Elma Kanserden Korur: Yine bir başka araştırma sonuçlarına göre yüksek flavonoidi miktarına sahip olan elmanın düzenli tüketim sonucunda pankreas kanseri riskini %22 oranında azalttığı tespit edilmiştir.

Bunun yanı sıra meme kanserine karşı da yüksek lifli besinler önerilmektedir ve bu besinlerin başında da elma gelmektedir.

Elma Kataraktan Korur: Önceleri elmanın kataraktan koruyup korumadığına dair konu uzmanları arasında pek çok tartışma yaşanıyordu. Fakat yapılan son bilimsel araştırmadan sonra düzenli tüketilen elmanın katarakt hastalığından %16 koruduğu tespit edilmiştir.

Elmanın İshal ve Kabızlığa Faydaları: Güne aç karna bir adet elma ile başlarsanız sindirim sisteminizin düzenini bir kaç gün içerisinde kurabilirsiniz. İshal ya da kabızlık problemlerinin her ikisine de elma oldukça faydalıdır. Ayrıca diyet yaparak zayıflamak isteyenler içinde elma oldukça önemli bir besindir.

Elmanın Kalp Sağlığına Faydaları: Amerikan Tıp Enstitü’sünde yapılan araştırmalara göre düzenli olarak tüketilen elmanın damarlardaki plakları çözdüğü, plak oluşumunu önlediği tespit edilmiştir. Sağlıklı damarlar sağlıklı bir kalp anlamına gelmektedir.

Safra Kesesi Taşlarından Korur: Genel olarak kilolu insanlarda görülen safra kesesi taşı gibi problemler oldukça ağrılı ve sancılıdır. Düzenli olarak elma tüketen insanlarda safra kesesi taşı oluşma ihtimali oldukça azdır. İçerisindeki enzimler ile birlikte elma safra kesesinde bulunan sıvıların katılaşarak taş haline gelmesini önlemektedir. Kilolu insanlar elma tüketimine özen göstermelidirler.

Elma Bağışıklık Sitemini Kuvvetlendirir: Elma içerisindeki sayısız vitamin ve mineral ile bağışıklık sistemimizin en büyük dostlarından bir tanesidir. Özellikle de kırmızı elma içerisinde bulundurduğu quercetin antioksidanı ile birlikte vücudumuzdaki serbest radikallere karşı etkili bir savunma hizmeti bizlere sunmaktadır.

Elmanın Karaciğere Faydaları: Zaman içerisinde insan vücudunda dengesiz beslenme, düzensiz uyku ya da stres gibi faktörler sonucunda toksinler de artış gözlemlenmektedir. Bu toksinler karaciğeri çok fazla yorduğundan vücuttan atılmaları gerekmektedir. Elma ise bu işlemi en hızlı yapabilen besinler arasında yer almaktadır.

Elmada Hangi Vitaminler Var?

K vitamini, E vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve A vitamini yönünden oldukça zengin olan elma meyvesi bunun yanı sıra içerisinde yüksek miktarda potasyum, magnezyum, manganez, fosfor ve bakır mineralleri bulundurmaktadır.

1 adet ortalama (180 gr) elma içerisinde,

  • 8.4 mg C vitamini / günlük ihtiyacın %14’ü
  • 98.3 IU A vitamini / günlük ihtiyacın %2’si
  • 0.1 mg B6 vitamini / günlük ihtiyacın %4’ü
  • 0.3 mg E vitamini / günlük ihtiyacın %2’i
  • 4.0 mcg K vitamini / günlük ihtiyacın %5’ini karşılayan vitaminler bulunmaktadır.

Elmanın Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda elmanın insan vücuduna direkt olarak bir zarar verdiği tespit edilememiştir. Sadece gereğinden fazla tüketimi sonucunda bir takım yan etkilere sebebiyet verdiği anlaşılmıştır.

  • Mide de şişlik hissi yaratabilir
  • Aşırı tüketim sonucunda ishal yapabilir
  • Elma suyunun çok içilmesi diyabet hastaları için risk taşır
  • Yaz aylarında püresi cilde uygulanırsa güneşe çıkılmamalıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ