E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücuda pek çok faydası bulunan E vitaminin hangi yiyeceklerde bulunduğunu, ne kadar tüketilmesi gerektiğini ve günlük E vitamini ihtiyacınızın ne kadar olduğunu yazımızda bulabilirsiniz.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini, yağda çözülebilen vitaminlerden bir tanesidir. Ayrıca E vitamini, metabolizma ile buluştuğunda güçlü bir antioksidan etki yaratarak vücutta zararlara neden olabilecek tüm toksinlere karşı mücadele etmektedir. Bu nedenle E vitamininin desteklediği antioksidanlarla birlikte kalp rahatsızlıkları ya da kanser gibi ölümcül hastalıklardan korunmak için E vitamini tüketmek iyi bir yöntem olacaktır.

Bunun yanı sıra düzenli olarak tüketilen E vitamini, vücuttaki demir emilimini destekleyerek alyuvar üretimine ciddi destek sağlamaktadır. Ayrıca E vitamini tüketildiğinde vücuttaki K vitamininde aktif olarak fonksiyonlarını sürdürebilmesine yardımcı olmaktadır.

E vitamini eksikliği genel olarak, besinlerle vücuda giren yağların farklı sebeplerden dolayı vücutta işlem görmemesi sonu oluşmaktadır. Kaslarda zayıflık, gözlerin istemeden hareket etmesi, görme bozuklukları, yürümede aksama ve zayıflama gibi problemler ileri derecedeki E vitamini eksikliği semptomları olarak sayılabilir.

E Vitamini Bulunan Yiyecekler Nelerdir?

Bir çok farklı bitkisel besinlerden, doymamış yağlardan ve çeşitli kuruyemiş türlerinden gün içerisinde tüketerek günlük E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Birazdan sizlerle paylaşacağımız besinlerden tüketerek günlük E vitamini ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Fakat paylaştığımız besinlerden bazıları içerisinde yüksek miktarda kalori bulundurduğu için kolesterol rahatsızlığı bulunanlar için doktor kontrolünde tüketilmesi önerilmektedir.

 • Kuşkonmaz, şam fıstığı
 • Soya yağı, keten tohumu yağı
 • Kanola yağı, paprika
 • Kuru kayısı, domates
 • Acı biber, kekik
 • Yeşil zeytin, mango
 • Soya yağı, kivi
 • Ispanak ve brokoli
 • Fındık ve fıstık
 • Mısır yağı, ayçiçek yağı
 • Ay çekirdeği yağı, buğday tohumu yağı
 • Badem

E Vitamini Faydaları Nelerdir?

Kalp hastalıklarından korur: Kalp rahatsızlıkları riskini azaltmak ve damarda sertlik problemleriyle karşılaşmamak için E vitamini oldukça önemlidir. Bu nedenle yeteri kadar E vitamini alarak kalp hastalıklarını önleyebilir, inme riskini azaltabilir, damar tıkanıklığı nedeniyle ortaya çıkan bacakta ağrı gibi problemleri yok eder ve kan basıncının düzenlenmesine yardım eder.

Diyabete iyi gelir: Diyabet nedeniyle ortaya çıkan komplikasyonların giderilmesi ve diyabetin tedavisi için E vitamini tüketmek oldukça faydalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: E vitamini eksikliği vücutta yaşanmadığı sürece bağışıklık sistemini güçlendirerek, bir çok ölümcül hastalığa karşı vücudu korur.

Hafızayı güçlendirir: E vitamini, kalbi ve beyni destekler nitelikte olduğu için ilerleyen yaşlardaki Alzheimer hastalığı ve unutkanlık gibi problemlerin oluşmasını önlemektedir.

Kadın hastalıklarına faydalıdır: E vitamini bir çok kadın hastalığının hızlı iyileşme sağlaması için oldukça önemlidir. Örneğin geç dönem gebelikte kan basıncının düzenlenmesi ve tansiyonun normal seviyelerde seyretmesi için E vitamini oldukça faydalıdır. Ayrıca E vitamini, adetten önceki sendromlarda, adet sancısında, menopoz dönemi streslerinde düzenli olarak tüketilmesi gereken bir vitamindir.

E vitamini cilde faydalıdır: E vitamini, metabolizma ile buluştuğunda ortaya çıkardığı antioksidan etki ile cilde zarar verebilecek toksinleri vücuttan hızlı bir şekilde uzaklaştırmaktadır. Ayrıca E vitamini, kolajen üretimini artırdığı için ilerleyen yaşlarla birlikte görülebilecek kırışıklık problemine karşı önlem niteliğindedir.

E vitaminin cilde bir başka faydası ise güneşten gelen UV ışınlarının zararlarından cildi korumasıdır. Ayrıca güneş yanığı görülen ciltlerin daha hızlı toparlanabilmesi için vücudun günlük E vitamini ihtiyacı karşılanmalıdır.

Diğer hastalıklara faydası: E vitamini düzenli olarak tüketildiğinde göz hastalıkları, solunum yolu problemleri, deri hastalıkları, güneş yanıkları, cinsel iktidarsızlık, kronik halsizlik, mide hastalıkları ve alerji çeşitlerinin tedavisinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, E vitamini radyasyon tedavisi gibi vücuda fazla etki eden tedavi yöntemlerinin eksi yönlerini kapatmak için kullanılmaktadır.

E Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Eğer uzun süreli bir E vitamini eksikliği yaşamıyorsanız bu durum her hangi bir sağlık problemine yol açmayacaktır. Ancak uzun dönemlerden beri (örneğin: 1 yıl) E vitamini eksikliği yaşıyorsanız vücudunuzda yavaş yavaş bazı fonksiyonlar bozulmaya başlayacak ve E vitamini eksikliği nedeniyle hastalıklar görülecektir.

 • Kırmızı kan hücrelerinin olması gerekenden daha önce ölmesiyle görülen kansızlık
 • Sinir sisteminde ortaya çıkan hastalıklar
 • Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında bozulma
 • Damer sertleşmesi
 • Cinsel iktidarsızlık

Küçük yaştaki çocuklarda ve bebeklerde görülen E vitamini eksikliği daha ciddi problemlere de yol açabilir. Çok uzun süren E vitamini eksikliği, görmenin tamamen kaybolmasına, kalp hastalıklarına ve erken yaşta bunama gibi problemlere neden olabilir.

Günlük E Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Sağlıklı insanların günlük tüketmesi gereken E vitamini miktarları aşağıdakiler gibidir.

 • 0-6 ay arası bebeklerde / 4 mg
 • 7-12 ay arası bebeklerde / 5 mg
 • 1-3 yaş arası çocuklarda / 6 mg
 • 4-8 yaş arası çocuklarda / 7 mg
 • 9-13 yaş arası çocuklarda / 11 mg
 • 14 yaş ve yukarı insanlarda / 15 mg

Yeni anne olmuş ve bebeklerini emziren annelerin ise günlük 20 mg E vitamini ihtiyacı bulunmaktadır.

Fazla Tüketilen E Vitamini Zararlı Mıdır?

E vitamini tüketimi sonucu her hangi bir zehirlenme ya da yan etki gibi durumların oluşması için bilinçsiz bir şekilde E vitamini kapsülü kullanımı gerçekleşmelidir. Bu nedenle doğal besinler yolu ile vücuda aldığınız E vitamini ile vücudunuza her hangi bir zarar gelmesi söz konusu değildir.

Anlaşılacağı üzere bilinçsiz bir şekilde kullanılan E vitamini takviyeleri çeşitli yan etkilere sebebiyet verebilir. Fazlaca tüketilmiş E vitamini takviyeleri, örnek olarak adet kanamasının fazla gelmesine ve uzun sürmesine neden olabilir. Ayrıca kanın pıhtılaşma süresini de uzatan bir etki yaratmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ