Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir ve Nasıl Yükseltilir?

Düşük tansiyon problemi, toplumumuzda pek çok insanda sıklıkla görülebilen can sıkıcı bir durumdur. Aniden düşen tansiyonu yükseltmek için bitkisel tedavi yöntemleri hastaniye.com’da.

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir ve Nasıl Yükseltilir?

Tansiyon, atardamar içerisinde dolanan kanın, damar duvarına yaptığı basınç miktarına denmektedir. Bu basıncın normalden yüksek olmasının problem yarattığı gibi çok düşük olması da sorunlara yol açabilmektedir.

Kalbin kan pompaladığı esnadaki basınç seviyesine büyük tansiyon denmektedir. Pompalama işleminden sonra kalbin gevşemesi esnasındaki basınç değerine ise küçük tansiyon denmektedir. WHO (Dünya Sağlık Örgütü), normal tansiyon değerlerini büyük / küçük 12/8 olarak belirtmiştir.

Düşük tansiyon ise 9/6 dan daha küçük değerler ölçülmesine denir. Vücut sağlığınızın normal olduğu bir dönemde kendinize özgü tansiyon değerlerini ölçtürebilirsiniz. Düşük tansiyon gibi sorunlarda başta dönme, kusacakmış gibi olma baygınlıklar meydana gelebilmektedir.

Düşük Tansiyona İyi Gelen Yöntemler 

Birazdan sizlerle paylaşacağımız tarifler ile düşük tansiyon için evde uygulayacağınız doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Düşük tansiyonu yükseltecek bitkisel ya da organik tarifler aşağıdakiler gibidir.

Kuru Üzüm Tansiyonu Yükseltir

Kan basıncını artırmak için tüketilebilir besinlerden bir tanesi kuru üzümdür. Düşük tansiyon yaşayan hastalar için devamlı tedavi yöntemi olarak kullanılmalıdır. Her gün 30 adet kuru üzümü bir kaba ekleyin, üzerinde 1 çay bardağı su ekleyin ve geceden sabaha kadar bekletin. Sabah aç karnına hem üzümleri yiyin hemde kaptaki suyu tüketin.

Badem Sütü Düşük Tansiyona İyi Gelir

Evde doğal olarak hazırlayıp tüketebileceğiniz ve düşük tansiyonu yükseltmenizi sağlayacak bir diğer besin badem sütüdür. Her sabah uyandığınızda badem sütünden 1 bardak içerek tansiyon sağlığınızı koruyabilirsiniz. 5-6 tane bademi geceden 1 bardak su içerisine koyarak sabaha kadar bekletin.

Sabah uyandığınızda öncelikle bademi kahverengi kabuğundan ayırın ve geri kalanı çatal yardımıyla ezerek macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz karışımı 1 bardak süt içerisine ekledikten sonra sütü kaynatın ve her gün düzenli olarak içmeye devam edin.

Tansiyon Yükselten Havuç Suyu

Katı meyve sıkacağınız varsa havuç suyu elde edebilirsiniz. Her sabah uyandıktan sonra aç karna havuç suyu tüketmekte düşük tansiyonu yükseltmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Tatlı olmasını istiyorsanız 1 tatlı kaşığı bal yeterli olacaktır.

Düşük Tansiyon Yükseltici Türk kahvesi

İçerisindeki kafein miktarı ile birlikte kan basıncını normalden daha hızlı artırmaya yarayan kahve, düşük tansiyonu yükseltmenin etkili yöntemlerinden bir tanesidir. Eğer kahve içmenin size bir yan etkisi dokunmuyorsa her iki günde bir, 1 bardak Türk kahvesi tüketebilirsiniz.

Zencefil Düşük Tansiyonu Yükseltir

İçerisindeki etken maddeler ile birlikte zencefil tüketildiğinde kan basıncı üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Zencefilin kan basıncını dengelemek gibi bir görevi bulunmaktadır. Hem düşük tansiyon hem de yüksek tansiyon hastalıklarına iyi gelen zencefil, tansiyon hastaları için oldukça doğal bir ilaçtır.

Her gün 1 ya da 2 bardak olarak tüketebileceğiniz zencefil çayını hazırlamak için, 1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefil ekleyin ve 5 dakika kadar bekleyin. Demledikten sonra tüketebilirsiniz.

Tuzlu Ayran Tüketin

Eğer anlık bir şekilde düşük tansiyon gibi bir problem ile karşılaşırsanız, ilk yapmanız gerekenlerden bir tanesi tuzlu ayran içmektir. Tuzlu ayranın kan basıncını hızlı bir şekilde yükselttiği bilinmektedir.

İnsanoğlunun günlük tuz ihtiyacının 6 gram olduğunu göz önünde bulundurarak, düşük tansiyon için yapacağınız tuzlu ayran tüketiminden sonra diğer besinlerde tuzdan uzak durmaya çalışmanız gerekmektedir.

Meyan Kökü

Gliserizin asidi ve gliserin maddeleri ile birlikte, tüketildiğinde vücuttaki sodyum miktarının korunmasını sağlayabilen meyan kökü, düşük tansiyon problemine karşı oldukça etkili bir yöntemdir. 1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı meyan kökü tozu ekledikten sonra 6 dakika kadar demlemesini bekleyin.  1 çay kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Meyan kökü tüketimi sodyumu vücutta tutar ancak potasyum emilimini oldukça azaltır. Bu nedenle uzun süre boyunca kullanılması uygun değildir. Ayrıca şeker hastalığı ve kalp problemleriniz varsa meyan kökü çayı tüketmeniz önerilmez.

Düşük Tansiyonu Önlemek İçin Yöntemler

  • Her gün en az 3 litre su tüketmeye özen gösterilmeli
  • Yataktan aniden kalkmak gibi hareketlerden kaçının
  • Düzenli ve dengeli bir beslenmeye sahip olun
  • Tek öğünde çok yemek yerine az ve sık beslenmeye dikkat edin
  • Orta halli egzersizler, spor hareketleri kan basıncını dengelemeye yardım eder
  • İlaç kullanımında yan etkilere dikkat edin
  • Yatarken pozisyonunuzu baş yüksekte kalacak şekilde ayarlayın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ