Dudak Uyuşması Neden Olur ve Tedavi Yöntemleri

Halk arasında yaygın olarak görülen dudak uyuşması neden olur? Dudak uyuşması hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve dudak uyuşmasına karşı evde uygulayabileceğiniz tedavileri sizler için hazırladık.

Dudak Uyuşması Neden Olur ve Tedavi Yöntemleri

Dudak Uyuşması Nedir?

Dudakta anormal his, his değişiklikleri ya da his kaybı olarak dudakta meydana gelen dudak uyuşması tam ya da kısmı olarak kendini belli etmektedir. Dudak uyuşması kökenine bağlı olarak kronik veya akut olarak görülebilmektedir. Dudak uyuşması çok özel bir hastalıktır.

Bu konuda uzman hekimler tarafından muayene olunması gerekmektedir. Aslında çoğumuzun önemsemeden üzerinden geçtiği bu hastalık önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Hastalık daha çok 20-40 yaşlarında özelliklede kadınlarda görülür. Ülkemizde yaklaşık 30 bin kişi bu hastalığa yakalanmıştır. Bu uyuşmaların temelin de beyinde yatan sinsi bir tümör olabilir. Uyuşmanın temel nedenleri arasında nörolojik etkiler, böcek ısırmaları, stres veya kullanılan bir kozmetik üründen kaynaklı olabilir.

Dudak Uyuşmasının Nedenleri?

Hızlı ve derin solunum: Stres ve kaygıdan kaynaklı hızlı ve derin solunum, dudak uyuşmasının en yaygın görülen nedenlerinden biridir.

Geçici iskemik atak: Kan pıhtısı nedeniyle beyne giden kanın geçici olarak durması durumuna atak denir ve bu durum inmenin ön belirtisidir.

Kalsiyum eksikliği: Kandaki kalsiyumun azalması; bazı ilaçların kullanımı yada başka hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Kalsiyum eksikliği genelde; dudak uyuşması ve ağrılarla görülmektedir.

Periferik nöropati: En önemli belirtilerinden biridir. Periferik nöropati çeşitli nedenlerle vücudun her hangi bir yerinde oluşan sinir hasarlarından dolayı meydana gelmektedir.

Deniz ürünleri zehirlenmesi: Su altı bitkilerinden gelen toksinler küçük balıkların tüketimiyle ciguatera zehirlenmesi dudak uyuşmasının bir başka nedenidir.

 • Kullanmış olduğunuz ilaçların yan etkisi olabilir.
 • Şeker hastalığı belirtileri ve süreci
 • Hipertansiyon hastalıkları
 • Dil ve ağız içerisinde yaşanan uyuşmalar
 • Diş ve çene ameliyatları sonrasında geçici olarak yaşanır.
 • Kandaki düşük kalsiyum miktarı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan tetani hastalığı olabilir.

Dudak Uyuşmasının Tedavisi Nedir?

Dudak uyuşmasına neden olabilecek bir dizi hastalık olduğundan, uyuşmanın altında yatan ana nedeni bulmadan uygun bir tedavi yöntemine yönelmek zordur. Bu noktada uzman bir nöroloji uzmanından destek almak şarttır. Belirli tetkikler yapıldıktan sonra tedavisine başlanır. Uyuşukluk problemi ciddi bir hastalıktan dolayı kaynaklanmıyor ise evde uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntemle dudak uyuşması probleminin önüne geçebilirsiniz. Şimdi sizlere dudak uyuşmasına karşı evde uygulayabileceğiniz pratik ama bir o kadar etkili olacağını düşündüğümüz önerileri sizlerle bir araya getiriyoruz.

Dudak uyuşmasına karşı evde alınabilecek önlemler nelerdir?

 • Vazelin kullanımı soğuk havaya bağlı meydana gelen uyuşmaya karşı uygulanabilecek en etkili yöntemdir
 • Dudak uyuşmasından muzdarip insanların içinde karbondioksit bulunan her türlü içeceği kesmesi gerekmektedir
 • Uyuşukluk belirli bir ilacı almaya başladıktan sonra başladıysa; ilacı kullanmayı doktor kontrolünde bırakabilirsiniz
 • Uyuşukluğun bir alerjik reaksiyondan kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyorsanız, bunu tetikleyebilecek yiyeceklerden uzak durun.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Serap dedi ki:

  Merhaba gündü hafif aralıklarla dudağım seyiriyordu gece uyurken uyandım ve dudağım uyuşmuştu karıncalanma şeklinde kısa süre sonra normale döndü gündüzde ilk kez oldu ne yapmam gerekli bir kaç ay önce de sol kolum uyuştuğu için nörolojiye gittim hiç bir şey bulamamışlardı.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Serap Hanım, dudak uyuşması pek çok farklı hastalık sonucunda gelişebileceğinden hastane acilinde ön muayene olduktan sonra ilgili polikliniğe yönlendirilebilirsiniz.

 2. Nalan dedi ki:

  4 gün önce çene kırığından dolayı uzun süren bu ameliyat geçirdim ama alt dudağım çenemin ortasına kadar halen uyuşuk. Bu hissizlik ne kadar daha sürecek merak ediyorum?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Nalan Hanım, diş ve çene ameliyatları sonrasında iyileşme sürecine bağlı olarak dudak uyuşuklukları devam edebilmektedir.

 3. Duygu dedi ki:

  Merhaba ben 4 yıldır şeker hastasıyım son zamanlarda dudak karıncalanması yaşıyorum şekerim düştüğü zamanlarda oluyor önceden olmuyordu korkmalı mıyım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Duygu Hanım, diyabet tipinize göre dalgalanmalar yaşandığında dudak uyuşması yaşıyor olabilirsiniz. Bir doktora görünmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

 4. Selma dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık olarak son 2 haftadır dudak uyuşması gibi bir problem yaşıyorum hastanede hangi bölüme gitmem gerekiyor?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Selma Hanım, dudak uyuşuklukları problemleri için hastanenin nöroloji bölümüne gitmeniz gerekmektedir

BİR YORUM YAZ