Dudak Üstü Kırışıklıkları Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Pek çok neden yüzünden orta yaş ve yukarısı kadınlarda dudak üstü kırışıklıkları görülmektedir. Dudak üstü kırışıklıklarını gidermek için evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini sizler için hazırladık.

Dudak Üstü Kırışıklıkları Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Dudak üstü kırışıklıklarına genel olarak 50 yaş ve yukarısı kadınlarda rastlanmaktadır ancak 35-40 yaşlarındaki bir çok kadında da dudak üstü ince çizgileri görülmektedir. Dudak üstü kırışıklıkları genetik kodlar, sigara tüketimi ve aşırı derecede güneş ışığına maruz kalmak gibi faktörler sonucunda oluşabilir.

Dudak üstü kırışıklıkları sizi bulunduğunuz yaştan daha yaşlı gösteren bir problemdir. Bu kırışıklıkların hem estetik hem de kozmetik tedavisi zaman ve para yönünden olumsuz olduğundan pek çok kişi doğal çözümlere yönelmektedir.

Üst Dudak Kırışıklıkları Nedenleri

Dudak üstü kırışıklıklarının en büyük nedeni ilerleyen yaş ve kendilerini yenileyemeyen hücrelerdir. İnsanın yaşı ilerledikçe, cildin sıkılığını sağlayan kollajen-elastin yapıda bozulmalar başlar. Bu yapı bozulduğunda hücre yenilenmesi gerçekleşemez ve kaybedilen cilt yapısının yerine yenisi koyulamaz. Bu durumda dudak üstü kırışıklıklarına neden olur.

Elastin yapının tekrar kazanılması ve hücre yenilenmesinin başlayabilmesi için henüz keşfedilen bir yöntem yoktur ancak kollajen miktarını artırarak kırışıklıkları azaltmak mümkün olabilmektedir. Estetik cerrahilerde kollajen miktarını yükselten ve cilde gerginlik veren çalışmalar mevcuttur.

Üst dudak kırışıklıklarının bir başka sebebi ise çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Yaşadığınız habitatın bozulmalara uğraması, kirli ve radyasyon artıklarıyla dolması, erken yaşta dudak üstü kırışıklıkları yaratabilir. Ayrıca güneş kaynaklı UV ışınları cildin zaman içerisinde elastik yapısını kaybederek sarkmasına sebep olmaktadır. Ayrıca UV ışınları, cildin yapı taşı kollajen proteinlerde de zedelenmelere yol açarak kalıcı hasarlara neden olmaktadır.

Bunun yanı sıra sigara içmekte kan damarlarını küçülterek cilt hücrelerinize daha az oksijen taşınmasına sebebiyet verecektir. Böyle bir durumda ölü hücrelerin yenilenmesi az olacağından erken yaşlılık ve dudak üstü kırışıklıkları meydana gelecektir. Sigara içmeyen kişilerde sigara içen kişilere göre dudak üstü kırışıklıkları daha azdır.

Dudak Üstü Kırışıklıkları Tedavisi

Kollajen enjeksiyonlar, dudak üstü kırışıklığı tedavisinde yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Dudak üstü çizgilerine yapılacak botoks ile dudak üstü kırışıklıkları giderilebilir. Yaygın tedavi yöntemi olarak kullanılan dudak üstü çizgilerine botoks yöntemi farklı cilt yapısı ve genel sağlık durumuna göre kişiden kişiye değişen alerjik etkilerde yaratabilir. Bu nedenle çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra dudak kenarındaki derin çizgileri yok etmek için görüştüğünüz estetik cerrahi doktorunuz, sizler için doğal veya sentetik enjeksiyonlar seçmenizde yardımcı olur. Bu enjeksiyon çeşitleri dudak kenarı derin çizgilerini gidermek ve kırışıklıkları yok etmek için oldukça etkilidir ancak hem ayda 1 tekrarlanması gerekebilir hem de her defasında yüklü paraların çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle kadınların dudak üstü kırışıklıkları için bitkisel çözüm yöntemlerini kullanmaktadırlar.

Dudak üstü kırışıklıkları için uygulanan tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise çokça tercih edilen lazer ile kırışıklık giderme tedavileridir. Hem süre bakımından az olması, hem de kesi yapılmadan işlemin tamamlanması ve kısa sürede taburcu olma imkanı bulunduğundan dolayı kadınlar arasındaki popüler tedavi yollarından bir tanesidir.

Lazer tedavi ile cilt hücrelerini yenileme yöntemi de vardır ancak bu yöntemde lokal anestezi kullanılması ve iyileşme süresinin 1 aydan daha fazla sürmesi gibi durumlar olduğundan çok fazla tercih edilmemektedir. Bu konuda estetik cerrahınız sizin için en iyi kararı verecektir.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız dudak üstü kırışıklıkları için kesin çözüm niteliğindeki doğal tedavi yöntemleri ile düzenli kullanım sonucunda gözle görülen iyileşmeler elde edeceksiniz. Unutmayın; cilt sürekli bakım yapılması gereken organizmalar bütünüdür. Bu nedenle cildinizi küstürmeden ve yaşlanmaya alıştırmadan bakımlarınızı düzenli olarak yapmalısınız.

Dudak Üstü Kırışıklıkları İçin Bitkisel Çözümler

Pahalı estetik tedavi yöntemlerinin yerine cildi yenileyen ve üst dudak kırışıklıklarını gideren evde yapabileceğiniz doğal losyonlar kullanmak kadınlar için her zaman daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu nedenle sizlere dudak üstü kırışıklıkları için İbrahim Saraçoğlu ve Suna Dumankaya’nın bitkisel tariflerini sunuyoruz. Sizlerle paylaşacağımız bu tarifleri en fazla haftada 2 kere uygulamalısınız.

Dudak üstü kırışıklık gideren elma suyu kompresi

Malzemeler:

  • Kompres için yeteri kadar elma suyu

Elma suyu içerisindeki yüksek vitamin ve mineraller ile birlikte cildin doğal kollajen yapısını artırıcı etkiler yaratmaktadır. Biz bez yardımıyla uygulayacağınız kompres için bezi elma suyuna bastırın ve daha sonra tüm yüzünüze olacak şekilde kompresi uygulayın. Yatağa girmeden önce bu işlemi yaptıktan sonra sabaha kadar elma suyunu yüzünüzde bekletin. Sabah uyandığınızda ılık bir duş ile durulanın.

Dudak üstü kırışıklık azaltan kabak çekirdeği ve zeytinyağı kürü

Malzemeler:

  • 1 avuç kabak çekirdeği içi
  • 1 tatlı kaşığı zeytin yağı

Bu karışım eski zamanlardan günümüze dek yüz ve dudak üstü kırışıklıklarını gidermek için kullanılmaktadır. Kabak çekirdeği için havan yardımıyla iyice ezdikten sonra 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak losyon haline getirin.

Yüzünüze masaj yaparak uyguladıktan sonra 30 dakika kadar bekletin ve soğuk su ile durulanın. Bu losyon sayesinde cildinizin yenilenme hızı artacak ve gözeneklerin daha sıkı olması sağlanarak dudak üstü kırışıklıkları azalacaktır.

Dudak üstü kırışıklık giderici avokado maskesi

Malzemeler:

  • 1 adet avokado

Dudak kenarı derin çizgileri ve dudak üstü kırışıklıklarını giderme odaklı bir maske yapmak istiyorsanız kesinlikle avokadoyu tercih etmelisiniz. Avokado içerisindeki mineral ve vitamin yapı cildin kollajen ve elastin yapısını destekleyerek yenilenme hızının artmasını sağlamaktadır.

1 adet avokadonun içerisini alıp bir kaseye boşalttıktan sonra iyice ezin ve maske haline getirin. Yüzünüze uyguladıktan sonra 25 dakika bekletin ve soğuk su ile durulanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ