Dondurulmuş Limonun Faydaları Nelerdir?

Tüm Dünya’da olduğu gibi son yıllarda ülkemizde de popülerliği artan dondurulmuş limonun zayıflatıcı etkisi var mıdır? Dondurulmuş limonun insan sağlığına olan tüm faydalarını sizler için hazırladık.

Dondurulmuş Limonun Faydaları Nelerdir?

Yapılan büyük araştırma ve deneylere göre, dondurulmuş limonun yaklaşık olarak 10 adet kanser çeşidine karşı mücadele ettiği tespit edilmiştir. Meme, pankreas, prostat, akciğer ve bağırsak gibi kanser çeşitlerine karşı yapılan deney ile birlikte dondurulmuş limonun kanser hücrelerine karşı savaşan ve yok eden maddeler enzimlediği konusunda sonuçlar elde edilmiştir.

Limon, Türk mutfak kültüründe daha çok sıkarak kullanılmaktadır. Bu şekilde bizler limonun sadece su kısmından yararlanabiliyoruz. Ancak limon kabuğunun da kanserli hücrelere karşı mücadele eden maddeler barındırdığını bilmekte fayda bulunmaktadır.

Dondurulmuş Limonun Faydaları

Bağışıklık sistemine faydalıdır

İçerisindeki yüksek besin ögeleri ile birlikte flovoid ve pektin yapıdaki dondurulmuş limon bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok faydalıdır. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile kış aylarında karşılaşılan nezle ya da grip gibi virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı koruma sağlamış olacaksınız. Ayrıca C vitamini yönünden de zengin olan dondurulmuş limon zinde hissetmenizi de sağlamaktadır.

Sinir sistemine faydalıdır

Dondurulmuş limon içerisindeki etken maddelerle birlikte sinir sistemlerini uyarıcı niteliktedir. Bu sayede dondurulmuş limon stres, depresyon gibi sinir sistemi kaynaklı rahatsızlıklara faydalıdır.

Toksin temizliği yapar

Yüksek antioksidan yapısı ile birlikte vücuda zarar verebilecek toksinlerin hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca dondurulmuş limon kan içerisindeki zararlı maddeleri de temizleyici özelliktedir.

Enfeksiyonlara karşı faydalı

Dondurulmuş limon anti-bakteriyel özellikleri ile birlikte, vücuttaki mantar, bakteri ve virüs gibi mikrobik maddelerin enfeksiyon oluşturmasını engellemektedir.

Cilt sağlığına fayda sağlar

Limon içerdiği vitaminler ile ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesini ve yeni hücre çoğalımını hızlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca içerisindeki antioksidan yapı ile cilt hastalıklarına karşı koruma kalkanı görevi yapar.

Dikkat eksikliğini giderir

Dondurulmuş limon, vücuda gerekli vitamin ve mineral desteğini sağlayarak konsantrasyonu artırıcı etki yapmaktadır. Dikkat eksikliğini gideren dondurulmuş limon aynı zamanda kendinizi daha enerjik hissederek yaptığınız işlere vereceğiniz odağı artırmaktadır.

Dondurulmuş Limon Zayıflatır mı?

Dondurulmuş limonu rendeleyerek salatalarınıza ya da diğer yiyeceklerinize eklediğinizde vücutta doğal detoks etkisi yaratmaktadır. Metabolizmayı hızlandırarak yağların yakılmasını kolaylaştıran dondurulmuş limon, aynı zamanda vücuttaki fazla yağ birikimini önleyici özelliktedir. Gereğinden fazla yağ birikmesine engel olan dondurulmuş limon bu nedenle zayıflamaya yardımcı olur.

Dondurulmuş Limon Nasıl Hazırlanır?

Basitçe hazırlayacağınız dondurulmuş limonlar ile birlikte yemeklerinizi daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Dondurulmuş limonu rendeledikten sonra yemeklerinize eklediğinizde değişik, güzel ve hoş bir kokunun yiyeceklerinizde oluştuğunu göreceksiniz. Dondurulmuş limonlar ile yeni lezzetlere yelken açabilir, ufak bir dokunuşla değişik lezzetler üretebilirsiniz.

Türk mutfak kültüründe daha çok, çorba, salata ve bir çok yiyecekte limon sıkılarak tüketilmektedir. Ancak limon kabuğundaki faydalı maddeler en az limon suyundaki maddeler kadar önemlidir. Yemeklerinizde limon suyunun yanı sıra limon kabuğu da kullanarak besin ögeleri yönünden daha faydalı lezzetler hazırlayabilirsiniz.

Dondurulmuş limon hazırlamak için öncelikle limonları iyice yıkamalısınız. Yıkadığınız limonları buzdolabındaki buzluk bölümüne koyduktan sonra donmasını beklemelisiniz. Daha sonra ihtiyaç duyduğunuz vakitlerde dondurulmuş limonu iyice rendeleyerek yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Dondurulmuş Limon Nasıl Tüketilir?

Limonları buzluğa attıktan sonra hangi yiyeceklerde ve nasıl kullanacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Dondurulmuş limonların günlük hayat içerisinde kullanılabileceği pek çok alan vardır.

Dondurulmuş limon ile yoğurt tarifi

Gün içerisinde belirli vakitler mideniz kazınabilir ve bazı ara öğün olarak gördüğünüz besinlerden tüketmek isteyebilirsiniz. Bu besinlerden bir tanesi de yoğurttur. Buzlukta dondurduğunuz limondan bir parça alıp iyice rendeledikten sonra yoğurt içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Dondurulmuş limon ile yeşil çay tarifi

Yeşil çay yüksek antioksidan içerikli ve tat olarak acımsı bir his bırakan bitki türüdür. Gün içerisinde toksinlerinizden kurtulmak için tüketeceğiniz yeşil çayın içerisine bir miktar rendelenmiş  dondurulmuş limon ve 1 çay kaşığı kadar bal ekleyerek harika bir lezzet elde edebilirsiniz.

Dondurulmuş limon ile salata tarifi

Gün içerisinde vitamin ve mineral yönünden bol bir salata hazırlamak istediniz. Salatanın içerisinde lorra-rosso marul, maydanoz, havuç, kırmızı turp, roka ve domateste bulunabilir. Salatanızı vitamin ve lezzet yönünden daha da güçlendirmek istiyorsanız iyi rendelenmiş dondurulmuş limon ekleyebilirsiniz.

Dondurulmuş limon ile meyve salatası tarifi

Yeşil salatalara eklenen dondurulmuş limon meyve salatalarına da gönül rahatlığıyla eklenebilir. Bir miktar ananas, bir miktar kivi ve 7-8 adet kiraz ile hazırladığınız meyve salatasının içerisine rendelenmiş dondurulmuş limon ekleyerek mükemmel bir lezzet yakalayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ