Domatesin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Eski zamanlardan günümüze dek popülaritesini yitirmeden tüketilmeye devam edilen domates oldukça sağlıklı bir besindir. Domatesin besin değerlerini ve sağlığa olan tüm faydalarını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Domatesin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Domates, dünya üzerinde popülaritesi oldukça yüksek bir besindir. Ayrıca domatesin sağlığımız açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Domatesin bu kadar yüksek bir sağlık deposu olmasındaki ana neden içerdiği yüksek miktardaki mineral ve vitaminlerdir.

Domates, doğada iyi derecede antioksidan bulunduran besinlerin başlarında gelmektedir. Ayrıca domatesi alfa-lipoik asitler ile birlikte kan şekerini düzenleyerek şeker hastalığına karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Domatese kırmızılığını veren likopen ise iyi bir antioksidandır ve insanlar likopen ihtiyacının %78’ini domatesten karşılar.

Domatesin İnsan Sağlığına Faydaları

Düzenli olarak domates tüketen insanların kalp, şeker ve kanser hastalıklarına daha az yakalandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca domates tüketimi saç ve cilt içinde faydalar sağlamaktadır.

Sindirim sistemi düzenleyici etkisi olan domatesin metabolizmayı hızlandırdığı ve zayıflamaya yardımcı olduğu da bilinmektedir. Bunun yanı sıra domates tüketenler de uyku, beyin ve öğrenme yetisinin daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.

Tansiyonu Dengeler: Her gün iki adet domates tüketerek vücuttaki sodyum seviyesini destekleyebilir ve kan basıncını düzenleyebilirsiniz. Kan basıncı dengede olan bir vücutta kalp sağlığı iyi olacaktır ve tansiyon düzenlenecektir.

Domates Kanserle Savaşır: İçerisindeki gücü yüksek antioksidanlar ve C vitamini ile kanserle savaş için domates mükemmel bir besindir. Vücutta kanserli hücre üretimini artıran serbest radikallerin yok edilmesinde domates oldukça önemli bir besindir.

Domatesin Şeker Hastalığına Faydaları: Amerikan Tıp Enstitüsü’nde yapılan araştırmalar sonucunda domatesin glisemik indeksinin kan şekerini dengelediği ve olması gereken miktara sabitlediği konusunda sonuçlar elde edilmiştir.

Domatesin Prostat Kanserine Faydaları: Yapılan pek çok araştırma sonucunda domatesin içerisindeki vitamin ve mineral dengesinin prostat kanserine karşı önemler mücadeler verdiği yönünde bilgiler edinilmiştir.

Ayrıca domates içerisindeki lif yapısı ile birlikte koleraktal bazlı kanserlere de önlem almaktadır. Düzenli domates tüketen insanlarda prostat, mide ve akciğer kanserinin daha az sıklıkla görüldüğü bilinmektedir.

Domatesin Cilde Faydaları: Eğer temiz, pürüzsüz, sağlıklı, kırışıklık ve yaşlanma belirtisi az bir cilde sahip olmak istiyorsanız düzenli bir şekilde domates tüketmeye özen göstermelisiniz. Antioksidan yapısı ile birlikte cilde zarar verebilen serbest radikalleri yok etmektedir.

Domates Kalbe Faydalıdır: Kolin, potasyum, lif ve C vitamini insan vücudundaki kalp sağlığı için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Domatesin içerisinde yüksek miktarda antioksidan bulunduğundan dolayı damarlardaki plakları temizler ve tıkanmaları önler

Eğer damar tıkanıklığı gibi bir durum söz konusu olursa kalbin daha fazla efor sarf etmesi gerekecek ve daha hızlı yorulacaktır. Düzenli domates tüketmek böyle bir durumun yaşanmasına izin vermemektedir.

Domates Bağışıklık Sistemine Faydalıdır: Mükemmel bir vitamin – mineral deposu olmasının yanı sıra domates aynı zamanda iyi bir antioksidandır. Bu nedenle vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerali karşılayarak kendisini güçlendirir, antioksidan takviyesi ile serbest radikallere karşı üstün başarı elde ederek bağışıklık sistemini zirveye taşır.

Domatesin Sindirime Faydaları: Domates içerisindeki su miktarı ve lif oranı ile birlikte kabızlık problemine karşı oldukça etkilidir. Bu nedenle düzenli olarak domates tüketerek bağırsak tembelliğini giderebilir ve akışkan olmasını sağlayabilirsiniz.

Domates Strese İyi Gelir: Depresyon veya fazla stres gibi durumlara karşı da domates tüketilmesi önerilmektedir. İçerisindeki etken bileşenler ile birlikte vücuttaki sinir algoritmasının daha rahat ve düzenli çalışmasını sağlayan domates depresyon ile mücadele eder.

Domates Besin Değerleri

Manganez ve potasyum minerallerinin yanı sıra C ve A vitamini yönünden de zengin olan domates düşük kalorisi ve yüksek lif oranı ile birlikte oldukça fazla sevilen ve tüketilen bir besindir. İyi bir antioksidan olması bizi pek çok hastalıktan korumaktadır.

1 adet orta boy domatesin besin değerleri

 • Karbonhidrat / 2.86 gr
 • Protein / 1.05 gr
 • Yağ / 0.23 gr
 • Kolesterol / 0.0 mg
 • Sodyum / 6.6 mg
 • Potasyum / 266.2 mg
 • Kalsiyum / 15.4 mg
 • A vitamini / 92.4 IU
 • C vitamini / 27 mg
 • Demir / 0.55

Domatesin Zararları Nelerdir?

Domatesin insan vücudundaki tüm faydalarına sizlerle birlikte göz attık.  Genel olarak domates tüketimi vücuda pek çok fayda sağlamaktadır ancak bazı durumlarda aşırı tüketilmesi sonucunda domatesin zararları görülebilir.

 • Fazla tüketimi böbrekleri yorabilmektedir
 • Beta bloker ilaçlar kullananlarda yan etkiler yaratabilir
 • Organik olmayan ilaçlı domates tüketimi faydadan çok vücuda zararları olabilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ