Doğum sonrasında bebek bakımı nasıl olmalı?

Doğumdan sonra bebek bakımı da oldukça zor ve önemli bir noktadır. İşte yeni anne adaylarına buradan işlerini kolaylaştıracak birkaç püf noktaları paylaşıyoruz.

Doğum sonrasında bebek bakımı nasıl olmalı?

İlk aylarda bebeğiniz altını sık sık ıslatacaktır ve kısa süre içerisinde altını kısa sürede değiştirmediğiniz takdirde bebekte pişiğe yol açacaktır. Bu yüzdendir ki bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Bez değiştirirken bulunulan ortamın ve annenin kullanmış olduğu malzemelerin hijyenine özen gösterilmelidir. Eğer bebeğiniz kakasını yapmış ise poposu güzelce temizlenip kurutulması gerekmektedir. Bir diğer hususta göbek bağı doğumdan 10 gün kadar sonrasında düşmektedir. Bu süre içerisinde bebeğinizin göbeğinin mikrop kapmaması için birkaç basit önlem Doğum sonrasında bebek bakımı 1alınması gerekmektedir. Bu bölgenin hava almasını ve kuru kalmasını sağlayarak mikrop kapmamasını önleyebilirsiniz. Alkollü ıslak mendiller yardımıyla da mikrop oluşumlarının önüne geçebilirsiniz. Eğer göbek ve çevresinde akıntı ve kızarıklıklar oluşuyorsa uzman bir hekime başvurmanızı öneririz. Bir diğer dikkat edilmesi gerek nokta ise bebeklerde tırnak bakımıdır. Bebeğin tırnak bakımı yapılırken yuvarlar başlıklı makaslar kullanınız. Tırnak keserken sabit durması gerektiğinden bebeğinizi bir kişinin de tutmasıyla daha kolaylıkla kesebilirsiniz bu işinizi kolaylaştıracaktır. Buna imkânınız yoksa uyurken de bunu yapabilirsiniz.

Doğum sonrasında bebek bakımı 3Ve diğer öneriler

  • Bebeğinizin doktor kontrollerini aksatmayınız
  • 2-4 haftası dolan bebeklerin doktor muayenesinde boy, kilo, beslenme, uyku düzeni, görme, işitme kontrolleri yapılmalı.
  • D vitamini eksikliği varsa doktor önerisiyle alınmalı
  • Bebeğinizi 2. Günden itibaren her gün banyo yapabilirsiniz. Ancak göbek kordonunun ıslanmaması gerektiğini unutmayınız.
  • Bebeğin hareket etmemesi kemik gelişimi için oldukça önemlidir Bu nedenle kundaklamamak daha doğru olacaktır.Doğum sonrasında bebek bakımı 2
  • Soğuk havalarda pamuklu giyecekler tercih edin bebeğinizin hassas olan cildine zarar vermeyiniz.
  • Bebeği sıcaklaşmayacak ve terletmeyecek elbiseler kullanınız
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Feyza V. dedi ki:

    2 aylık kız çocuk annesiyim. kızım aşırı derecede pişik oluyor bu denediğimiz 5. bez markası olacak lütfen yardımcı olun önerileriniz nelerdir?

BİR YORUM YAZ