Doğum Sonrası İlk Adet Ne Zaman Olur?

Pek çok kadın doğum sonrasında yaşadığı loşia kanamaları ile adet kanamalarını karıştırmaktadır. Doğum sonrasında görülebilecek ilk adet dönemleri hakkındaki bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

Doğum Sonrası İlk Adet Ne Zaman Olur?

İlk olarak bilmeniz gereken durum doğum sonrası gelen kanamalarla adet kanamalarının birbirine karışmaması olacaktır. Çünkü doğumdan sonra loşia adlı kanamalar gerçekleşmektedir. Bu kanamalar miktar olarak normal adet kanamalarına göre daha fazla olmaktadır. Ayrıca bu kanamalar 1.5 ay kadar devam edebilmektedir. Genellikle doğum sonrasında gelen ilk akıntılar kırmızı renkte olmaktadır. İlerleyen süreçte bu renk pembe, kahverengi veya sarımtrak bir hale dönüşebilmektedir.

Bu nedenle doğum sonrasında görülecek adet düzensizlikleri hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir. Bir çok farklı sebep ya da uygulama farklı kanamalar yaşamanıza, anne sütünüzde azalmalara neden olabilmektedir. Örneğin doğum sonrası (6-8 hafta sonra) cinsel ilişkiye girme kararı almışsanız her hangi bir koruma yöntemi uygulamadığınız da gebe kalma şansınız oluşmaktadır. Bunun yanı sıra doğum kontrol hapı kullanılarak cinsel ilişkiye girmeyi düşünüyorsanız hata yapmış olursunuz. Çünkü doğum kontrol hapları anne sütünü azaltacağından kesinlikle kullanılmamalıdır.

Anne sütünü azaltmayan yöntemlerden birisi üç ay etkisi süren iğnelerdir fakat bu iğneler adet düzensizliği yaratır ve kadının hem fiziki hem de sosyolojik boyutta zarar görmesine neden olur. Bu nedenle kadın doğum uzmanları bu iğnelerin kullanımını yanlış bulmaktadır. bu yöntemlerin aralarında en uygunu implantlardır. İçerisinde az miktarda progesteron içeren implantlar adet düzensizliği riskini en aza indirmektedir.

Normalde adet döneminde görülen ağrılar  sinir ve stres, şişkinlik gibi problemlerin hamilelik dönemi boyunca görülmemesi gebeliğin en güzel yanlarını oluşturmaktadır. Fakat, doğumdan sonra bu güzel durum yok olarak değişik olaylara geçiş yapmaktadır. Ancak bu durumdan endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü yaşamış olduğunuz kanamalar adet nedeniyle görülen kanamalar değildir. Lohusalık yaşadığınız dönem içerisinde görülen bu kanamalar 6 hafta kadar sürmektedir.

Loşia kanı olarak adlandırılan bu kanamalar bir takım dokular ve mukus yapısından oluşmaktadır. Kimi kadınlarda loşia kanamaları ilk üç gün içerisinde olması gerekenden daha fazla olabilir. Bu durumda da endişelenmenize gerek yoktur. Kırmızı renkte görülen bu kanamaları kan pıhtıları oluşturduğu için normal bir durumdur. Zamanla bu kanamaların rengi de değişecektir ve akıntı halini alacaktır.

Bebeğinizi emzirmeye devam ettiğiniz süreç boyunca vücudunuzdaki hormonal aktiviteler dolayısıyla adet dönemi oluşturacak bir yumurtalık üretimi gerçekleşmez. Bu hem anne sağlığını koruyucu bir etkendir hem de bebeğin anne sütünden daha fazla yararlanmasını sağlayan bir olaydır. Bebeğinizin sütten kesildiği zamanlar adet döneminin ilk belirtileri anlamına da gelmektedir.

Doğum Sonrası Adet Dönemi Ne Zaman Görülür?

Doğumdan sonraki adet dönemi genel olarak 2. ve 4. aylar arasında yeniden görülmektedir. Doğumdan sonraki ilk adet yaklaşık olarak 3 ile 7 gün boyunca sürer. Fakat anne, bebeğini emzirmeye devam ediyorsa meydana gelecek adet kanamalarında gecikmeler oluşacaktır. Düzenli olarak bebeğine süt vermeye devam eden annenin ilk 1 ay içerisinde adet dönemine girmesi ve düzenli olarak adet dönemine devam etme şansı yok denecek kadar azdır. Fakat böyle bir durum içerisinde endişelenmek yersiz olacaktır. 8 ile 16. hafta arası genel olarak başlayan adetler süreç içerisinde düzenli bir hal almaya başlayacaktır.

Doğum sonrası sütten kesilen bebeklerin anneleri genellikle 2 ay içerisinde adet dönemi görebilmektedir. Ancak bazı kadınlarda 18-24 ay kadar doğum sonrasında adet dönemi görülmeyebilir. Bu durum annenin bebeğini emzirme sıklığı, emzirme süresi, bebeğine süt haricinde yedirdiği besinler gibi etkenler sonucu değişiklik gösterebilmektedir. Örnek olarak anne bebeğini her gün kaç defa emziriyorsa yumurtlama üzerindeki etkisi de ona göre olacaktır.

Sonuç olarak doğum sonrası ilk adet, genellikle 4. aya kadar olabilmesine rağmen, bazı etkenler sonucunda doğumdan sonraki ilk adet dönemini 2 yıl sonrasında bile yaşayabilirsiniz. Bu tamamen fizyolojik etmenlere bağlıdır. Eğer bebeğiniz sütten kesilmiş, doğumdan sonra en az 2 yıl geçmiş ve hala adet dönemi yaşamamışsanız uzman bir kadın doğum hekimine başvurmanızda fayda olacaktır.

Doğumdan Sonra Adet Olmadan Gebe Kalınır Mı?

Doğum sonrasında bir kadın için düzene girmesi gereken diğer durum ise eşi ile yaşadığı cinsel ilişkilerdir. Genel olarak hamileliğin son 12 haftası ve doğumdan sonraki 12 hafta boyunca kadınlar cinsel ilişki yaşamaktan kendilerini sakınmaktadır. Fakat unutmamalısınız ki cinsel ilişkiden kendinizi sakınmanız, hormonal dengelerde bozukluğa ve psikolojik – fizyolojik sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle doğum yaptıktan ve kendinizi iyileştirdikten sonra mutlaka eşinize de zaman ayırıp hem fizyolojik hem de sosyolojik bağlarınızı güçlendirmenizi tavsiye etmekteyiz.

Doğum sonrası adet olmamışsanız bile eşinizle gireceğiniz cinsel ilişkiler için mutlaka korunmalısınız. Doğumdan sonra pek çok kadının adet dönemi görmediğini düşünerek eşi ile korunmadan cinsel ilişkiye girip hamile kalma durumu olmuştur. Doğum sonrasında görülen adet dönemi yeniden gebe kalabileceğinizin en büyük işareti olmaktadır. Fakat doğum sonrasında adet kanaması görmeseniz bile hamile kalma riskiniz bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Hatice dedi ki:

  Ben yeni doğum yaptım ve bebeğim 1 aylık oldu şuanda lohusa kanamaların devam ediyor ancak sanki içim kopuyor gibi fazla geliyor gözüme normal bir durum mu?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Hatice Hanım, lohusa kanamaları adet kanamalarına göre daha fazla olmaktadır. Ayrıca doğum sonrası ilk adet kanamasının miktarı da yine diğerlerine göre büyük bir ihtimal daha fazla olacaktır.

   1. Hatice dedi ki:

    Anladım Seray hanım peki doğumdan sonra kaç ay adet görmez bir kadın biz ikinci çocuğu da vakit kaybetmeden düşünüyoruz çünkü.

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

     Doğumdan sonra 2 ile 4 ay içerisinde ilk adet dönemi görülür ve tekrar gebelik oluşma şansı ortaya çıkar Hatice Hanım…

BİR YORUM YAZ