Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Doğum sonrasında hemen hemen birçok anne adayının karşı karşıya kaldığı ve kötü görünümlere yol açan doğum çatlakları neden olur ve tedavisi nelerdir? Hep birlikte bakalım.

Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Doğum sonrasında göbek çevresi, göğüs ve kalçalarda şimşek çakma görüntüsünde çatlaklar meydana gelebilmektedir. Kadınlar için oldukça can sıkıcı bu durum basit ve oldukça kolay tedavi yöntemleriyle giderilebilmektedir. Çatlakların giderilmesi için en uygun zaman hamilelikten sonraki bir yıldır. İlk evresinde kırmızı olan çatlaklar daha sonraları ten rengine göre (genelde beyaz) uyumluluk gösterir. Küçük çatlaklar zamanla geçebilmekte fakat büyükleri kendi kendine iyileşme gösteremezler.

Gebelikte kilo alınması ile birlikte şişmeye başlayan karın gerildiği için çatlaklar oluşur. Nasıl ki gerilen bir çarşafta yırtılmalar olabiliyorsa, anne karnı da genişlediğinde yırtılmaya müsait bir pozisyon alır. Gebeliğin 5- 6. aylarından itibaren karın daha belirgin hale geldiğinden çatlaklar bu aylarda daha da fazla oluşmaya başlar. Derinin orta katmanı olan dermiste meydana gelen hasarlar sonucu ortaya çıkar. Dermiste bulunan kollajen ve elastin liflerde oluşan hasarlarda, bu tabakaların yerini fibröz bantlar almaktadır. Fibröz bantlar vücutta çatlak olarak kendini belli etmektedir.

Doğum Çatlakları Nasıl Giderilir?

Doğum sonrası oluşan çatlaklar bir çok kadının yaşadığı önemli cilt problemlerindendir. Bu problemimi yaşamamak için uygulayacağınız ve dikkat edeceğiniz bir kaç nokta ile doğum sonrası çatlaklardan korunabilirsiniz.

 • Karın bölgelerinizi sürekli nemli tutunuz. 
 • Belli aralıklarla ılık duş almaya özen gösterin
 • Tüketilen su miktarını arttırın
 • Karnın fazla genleşmesinden dolayı oluşan çatlakların giderilmesi için doktorunuza başvurarak krem temin edebilirsiniz.

Hamilelik dönemi boyunca bir takım bitkisel yağları kullanarak çatlaklardan korunabilirsiniz. Bu durumun dışında gebe kadınların hamilelik döneminde yüzünde bir takım değişiklikler oluşabilir. Bu değişiklikler kol altı, göğüs ucu, genital bölge ve karındaki çizginin kararmasıyla devam eder. Bu değişimler doğum sonrasında yavaşça eskiye dönebilir fakat çatlaklar uzun süre cildimizi işgal edebilir. Hamilelikte görülen çatlakların eksi yönü ise hem gebelikte hem de doğumdan sonra istenmeyen kaşıntılara sebep olmasıdır. Hamilelik döneminde çatlaklar yeni olduğu için kırmızı ve mor renginde olur fakat doğumdan sonra ten rengine yakın beyaza dönmeye başlar ve belirginliği azalır.

Kriyoterapi ile doğum çatlakları tedavisi

Çatlakların azaltılması ve tamamen ortadan kaldırılması için oldukça başarılı bir yöntemdir. Cildin kendisini tamir etmesini kolaylaştıran işlem hızlı bir şekilde sonuca ulaştırarak cildinizi yeniler ve çatlakları giderir.

Lazer uygulamaları ile çatlak tedavisi

Çatlak oluşumu deri ile ilgili bir hastalık olduğu için lazer uygulamaları çatlakların tedavisinde kullanılabilmektedir. Cildin üst kısmı soyularak yeni ve taze cilt elde edilir. Çatlak bölgenin yenilenmesini sağlar.

Reflexoterapi ile doğum çatlakları tedavisi

Hücrelerin zaman içerisinde görevlerini yerine getirememesinden dolayı oluşan çatlaklara karşı kolojen üretiminden sorumlu hücrelerin harekete geçmesini sağlayan hücre yenilenmesine başlar ve kısa süre içerisinde çatlakları giderir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Bilge dedi ki:

  Merhabalar, doğum sonrası çatlaklar için önerebileceğiniz bitkisel çözümler var mıdır hocam?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Bilge Hanım, doğum sonrası çatlakları için size bitkisel çözüm olarak yağlar önereceğim. Melisa, badem, keten, çörek otu, kakao ve gliserin yağını çatlak bulunan bölgeye düzenli olarak sürerek doğum çatlaklarınızdan kurtulabilirsiniz.

 2. Nermin dedi ki:

  Hocam merhabalar doğum sonrasında kilo vermeye başladıkça çatlaklarım iyice arttı önerebileceğiniz krem var mıdır?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Nermin Hanım, size bir kaç tane doğum sonrası çatlak kremi önereceğim. Bu kremler doğum sonrası çatlaklar için doğal çözüm niteliğindedir. Biotherm çatlak giderici krem, Leirac çatlak bakımı kremi ve Mustela çatlak önleyici krem…

BİR YORUM YAZ