Diyabet hakkında yanlış bilinen gerçekler

Şeker hastalığı bilindiği üzere ülkemizde oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Şimdi sizlere şeker hastalığı hakkında halk arasında yanlış bilinen tabuları eritmek için bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Diyabet hakkında yanlış bilinen gerçekler

Diyabet yani bir diğer adıyla şeker hastalığı, tip 1 ve tip 2 diyabet diye derecelendirilerek 2′ye ayrılırlar. Tip 1 diyabet türünde insülin salgılayan hormonların ağır tahrip olduğu için, insülin eksikliği ve kanda yüksek oranda glikoz (Şeker) görülür. Tip 2 diyabet türünde ise, hücrelerin üretmiş oldukları insüline karşı direnç göstermesidir. Her iki diyabet çeşidinde de hücreler in gereksinim duydukları miktarda glikoz alamaz ve bu nedenle tip 1 ve tip 2 diyabet belirtileri benzeşir. Diyabeti başlıca belirtileri ise; Aşırı idrara çıkma, fazla su içerek Diyabet hakkında yanlış bilinen gerçekler2giderilemeyen susuzluk hissi, diyet yapmadan verilen kilolar, güçsüzlük ve kronik yorgunluktur. Genel olarak diyabetten bahsettik ve artık diyabet hakkında halk arasında doğru bilinen ama yanlış olan birkaç tabuyu değiştirmek istiyoruz. Nasıl mı? Yazımısın sorusunda bu sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Diyabet Hakkında Yanlış Bilinenler

1) Şeker hastalığı ciddi bir problem değildir.

Diyabet hakkında yanlış bilinen gerçekler3Şekerinizi kontrol altında tutabilirseniz eğer neden olabileceği tüm sonuçları önleyebilmiş olursunuz yani her şey kendi elinizde. Şayet kontrolsüz diyabet her yıl kanserden daha çok can almaktadır. Tedavisini olmayan, beslenmesine dikkat etmeyen her 3 diyabet hastasından ikisi kalp krizi ya da felçten maalesef hayatını kaybetmektedir.

 2) Fazla kiloya sahipseniz kısa sürede 2. Tür diyabet hastası olabilirsiniz.

Aşırı fazla kilolar diyabet riskini arttırmakla beraber 2.tür diyabetin hastada görülmesi için tek neden değildir. Genetik özelliklerin bu noktada kesinlikle önemsenecek büyük bir önemi bulunmaktadır. Fazla kiloya sahip olanlar çoğu tip 2 diyabet olmadan hayatlarına devam ederken normal kilosunda olanlarda 2.tip diyabet görülmektedir.

 3) Aşırı yemek tüketimi diyabetin nedenidir.

Bu sorunun cevabı aslında o kadar basit değildir çünkü 1tip diyabet genetik özelliklerle yakından 2. tip diyabet hem genetik hem de kişinin yaşamı ile tamamen doğru orantılıdır. Yapılan bir takım araştırmalar aşırı miktarda şekerli içecek tüketmenin 2.tip diyabetle bağlantılı olduğunu ortaya koyarken bu konuda kesin bir kanıya varacak kadar net bir sonuç Diyabet hakkında yanlış bilinen gerçekler1bulunmamaktadır. Uzman hekimlerin önerisi şekerli içecek tüketiminin belirli bir sınırda tutulması gerektiği yönündedir.

 4) Diyabeti olanlar özel gıdalar tüketmelidir.

Diyabeti olan hastalarımızın uygulamış oldukları beslenme programı normal hayatta sağlıklı bir insanın da aslında uygulaması gereken sağlıklı beslenme programıdır. Yani şeker hastalarının tüketirken dikkat etmiş oldukları bazı gıdalar aslında herkes için zararlıdır. Diyabetliler önerilen gıdalar (tam tahıllı besinler, sebzeler, meyveler, az tuz ve az şeker gibi) herkesin sağlığına büyük katkılarda bulunacak gıdalardır. Dolayısıyla diyabetli olmasanız bile beslenmenize gündelik hayatınızda dikkat etmeniz gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ