Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Diş eti iltihaplanmaları sonucu şişen diş etleri oldukça ağrılı ve sancılı bir dönem geçirmemize neden olmaktadır. Diş eti şişmesine karşı evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümleri sizler için hazırladık.

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Diş eti şişmesi, diş eti üzerindeki bir takım yumuşak doku yapılarında fazla su birikmesi nedeniyle meydana gelen bir olaydır. Diş eti iltihabı nedeniyle oluşan şişlik kızarma, ağrılar, yaralar, kanama ve ülser gibi bir takım problemlerle kendini gösterebilir.

Yeteri kadar ağız bakımı yapmamak, bakterilerin zamanla kötü huylu bir yapıya dönüşmesine ve enfeksiyon yaratmasına neden olur. Diş eti şişliği belirtileri genel olarak sabittir ancak yemek yemek ya da içecek tüketmek gibi durumlarda değişiklikler gösterebilir. Diş eti şişmesi nedeniyle ağızda zonklamalar, yanmalar ve iğne batma hissi gibi durumlarda oluşmaktadır.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri ile diş eti şişmesine karşı kesin çözüm niteliğinde sonuçlar elde edebileceksiniz.

Diş Eti Şişmesine Karşı Bitkisel Çözümler

Diş eti şişmesine iyi gelen tuzlu su: Oral problemlerde tedavi yöntemi olarak tuzlu su kullanımı oldukça yaygındır. Tuzlu suyu gargara yaparak diş eti şişliğine karşı iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. 1 bardak ılık su içerisine ekleyeceğiniz 1 yemek kaşığı ile tuzlu su gargarasını sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa kullanabilirsiniz.

Diş eti şişmesini geçiren karanfil yağı: Karanfil yağı diş eti şişmesine karşı evde uygulayabileceğiniz yöntemlerden biridir. Diş eti şişliği yaşanan bölgeye uygulayacağınız karanfil yağı ile şişliği azaltabilirsiniz. Ayrıca şişlik sonucu görülen ağrıların azaltılması için karanfil yağı içerisine 1 çay kaşığı kadar karabiber de ekleyebilirsiniz.

Diş eti şişmesini azaltan karbonat ve zerdaçal: Diş eti şişmesi ile ilgili şikayeti bulunan pek çok insan şişlikleri giderebilmek için karbonat ve zerdeçal kullanmaktadır. Bu karışımı hazırlamak oldukça kolaydır. 1 çay kaşığı karbonat ile bir çay kaşığı zerdeçal tozunu iyice karıştırdıktan sonra diş eti şişliği bulunan bölgelere sürebilirsiniz. Daha sonra hiç kullanmadığınız yumuşak başlıklı bir diş fırçası ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Zerdeçalın içerisindeki antioksidan ve anti-bakteriyel yapı dişlerinizi fırçaladıktan sonra iltihaba neden olan bakterileri kısa sürede öldürerek iyileşmenizi sağlayacaktır.

Diş eti şişmesine karşı siyah çay: İçerisinde yüksek miktarda tanen maddesi bulunduran siyah çay diş eti iltihaplarını kısa sürede içerisinde iyileştirmek için oldukça etkilidir. Siyah poşet çayı 3 dakika kadar kaynamış su içerisinde beklettikten sonra diş etlerimize tampon şeklinde 15 dakika kadar uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı diş eti şişliği geçene dek sabah ve akşam birer defa olmak üzere yapabilirsiniz.

Diş eti şişliğini azaltıcı aloe vera suyu: Şişen ve kanayan komplikasyonlar gösteren diş etleri için evde uygulayabileceğiniz çözümlerden bir tanesi de aloe vera suyudur. Aloe vera suyu ile gargara yaparak ağız içerisindeki kötü bakterileri yok edebilir ve iltihapları kurutmaya yardımcı olabilirsiniz.

Diş eti iltihabına iyi gelen hardal yağı: Uzun dönemlerden günümüze dek hardal yağı, ağız ve diş sağlığını korumak için kullanılmaktadır. İçerisindeki etkin maddelerle birlikte ağızdaki kötü bakterileri yok eden hardal yağı kısa süre içerisinde iyileşme sağlamaktadır. Günde 2 kez hardal yağı ile diş etlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Diş eti iltihabını geçiren sarımsak: Sarımsak, doğadaki en güçlü antibiyotiklerden bir tanesidir. Bu nedenle sarımsak diş etlerindeki bakteriyel enfeksiyonları önleyici bir rol oynamaktadır. Bir kaç diş sarımsağı kaynar su içerisinde 3 dakika kadar beklettikten sonra gargara yapabilirsiniz.

Diş eti iltihabını azaltan nane yağı: Anti-inflamatuar ve antiseptik etkiye sahip nane yağı bakterileri yok etmek için mükemmel bir yapıya sahiptir. Nane yağını diş etleri üzerine masaj yaparak uyguladığınızda kısa süre içerisinde diş eti şişmesinin azaldığını göreceksiniz. Bu uygulamaya semptomlar kaybolana dek devam edebilirsiniz.

Diş eti iltihabına karşı elma sirkesi: Elma sirkesi antioksidan etkisi ile diş eti bakterilerine karşı güçlü bir dezenfektandır. 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile ağzınızı çalkalamak bakterilerin yok olmasını sağlar ve iyileşmeyi hızlandırır. Bu uygulamayı semptomlar geçene dek günde 3 defa uygulayabilirsiniz.

Diş eti iltihabını azaltıcı zencefil: Diş etindeki iltihaplar nedeniyle görülen şişlikleri indirmek için zencefil evde uygulayabileceğiniz etkili yöntemlerden bir tanesidir. Zencefil içerisindeki antioksidan yapı hızlı bir şekilde iltihapları kurutmaya yardımcı olmaktadır. 1 tatlı kaşığı zencefil tozu içerisine 1 çay kaşığı su ekledikten sonra hamur kıvamına getirin ve diş etlerinize sürerek uygulayın.

Diş eti şişmesini gideren limon: İçerisindeki pektin lifi ve yüksek vitamin-mineral değerleri ile ağız içerisinde hızlı bir iyileşmeye yardımcı olan limon, aynı zamanda antibakteriyel özelliği ile de kötü bakterilerin yok edilmesine de yardım etmektedir. Yarım çay bardağı limon suyu ile günde 3 defa gargara yapabilirsiniz.

Hint yağı diş eti şişmesine iyi gelir: Hint yağının en büyük özelliği enfeksiyon yayılmasını önleyici ve bakterileri yok edici bir kimliğe sahip olmasıdır. Hint yağı ile dişlerinizi günde 2 kez fırçalayabilirsiniz.

Diş eti şişliğine karşı mısır anason tohumu: Pek fazla bilinmeyen ancak diş eti şişmesinden kaynaklanan ağrıları ve iltihapları tedavi etmek için kullanılan mısır anason tohumu bakterileri yok etmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Bir miktar mısır anason tohumunu iyice ezerek elde ettiğiniz toz ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ