Diş Apsesine Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Ağız ve diş sağlığına çok özen gösterilmediğinde diş apsesi problemi kaçınılmaz oluyor. Diş apsesine karşı evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini sizler için araştırdık.

Diş Apsesine Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Diş apsesi, ciddi ağrılara sebep olan, ağız ve yanak bölgesinde şişmeler görülen ve bunların yanı sıra ateşinizin yükselmesine neden olan ciddi bir problemdir. Diş ve diş eti problemleri, dişteki çürükler, ağız ve diş bakımının özen gösterilerek yapılmaması durumunda diş apsesi görülebilir.

Ağız ve diş bakımı yapılmadığı sürece diş ve diş etindeki bakteriler artış göstererek zaman içerisinde enfeksiyona sebep olarak diş etinde içi dolu iltihaplı kabartılara yani diş apsesi problemini ortaya çıkarabilir. Bu apse kimi zaman diş kökünde oluşabilirken kimi zamanda diş eti üzerinde oluşabilir. Diş apsesinin en büyük belirtisi ansızın oluşan ve bıçak saplamasına benzeyen ağrılardır.

Genel olarak bu ağrı gittikçe şiddetlenir ve dayanılmaz bir hal alır. Apseli bölgeye temas edildikçe ağrı daha da artar. Diş apsesi ağızda kötü bir tat ve kokuya sebep olur. Sıcak ve soğuk yiyecek-içeceklerde diş apsesi çok daha hassaslaşır ve vücut ısısının artmasına, halsizliğe, ağzı açıp kapamada zorluğa ve uykusuzluğa sebep olur.

Diş Apsesi Neden Olur?

 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Özen gösterilmeyen ağız ve diş bakımı
 • Çok şekerli besinler tüketmek
 • Yüksek karbonhidratlı gıdalar tüketmek
 • Tedavi edilmeyen diş çürükleri
 • Sürekli diş gıcırdatma ve diş sıkma sonucu dişlerin hasar görmesi
 • Diyabet rahatsızlığı
 • Bir önceki diş tedavisi sonrasında bakımları ihmal etmek
 • Eskiyen dolguların bulundukları yerde bakteriyel hareketlerin artması sonucu diş apsesi oluşur.

Diş Apsesi Nasıl Geçer?

Diş kökünde meydana gelen apselerde genel de kanal tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Her diş hekimi kanal tedavisi işlemini yapabilmektedir. Fakat bu işin uzmanı olan endodontistler diş kanal tedavilerini daha iyi yapabilmektedirler. Bazı durumlarda ise kanal tedavileri tek başına yeterli olamamaktadır. Çok ilerleyen vakalarda cerrahi bir işlem gerekmektedir. Son çare olarak kanal tedavisi ve cerrahi durum mümkün değilse diş çekilerek yerine implant tedavisi yapılmaktadır. Diş etleri ve diş arasında oluşan apselerde hasarlı bölgeler güzelce temizlenerek içerisi boşaltılmaktadır. Yapılan bu işlemler diş ve diş etleri uyuşturularak gerçekleştirilmektedir.

Diş Apsesi İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Papatya çayı: Bir sabah bir akşam olmak üzere tüketeceğiniz papatya çayı iltihaplara karşı etkili olduğu için diş apsesine iyi gelecektir.

Ekinezya çayı: Diş ve diş eti problemlerine iyi gelen ekinezya çayı diş apsesi için etkin bir koruma kalkanı görevi görür. Sabah ve akşam birere bardak ekinezya çayı tüketebilirsiniz.

Karanfil yağı: İyice sıkıştırılmış bir adet pamuk parçasını karanfil yağına batırın. İyice çektiğine emin olduktan sonra diş apsesinin üzerine sürebilirsiniz. İltihabı kurutucu özelliği sayesinde diş apsesine karşı birebirdir.

Sarımsak yağı: İçerisinde bulundurduğu yüksek antioksidan ile diş apsesini kurutmak için çok iyi bir yöntemdir. Bir pamuk yardımıyla sarımsak yağını alın ve apsenin üzerine masaj yaparak uygulayın.

Toz zerdeçal: 1 tatlı kaşığı zerdaçal ile 1 çay kaşığı suyu karıştırıp losyon haline getirin. Yine bir pamuk yardımıyla losyonu apseli bölgeye yavaşça uygulayabilirsiniz. Bu karışım diş apsesine karşı çok etkilidir.

Diş apsesine iyi gelen öneriler:

 • Dişlerinizin günlük bakımını ihmal etmeyin
 • Ağzınızı günce 4-5 defa ılık suyla çalkalayın
 • Diş ipi ile diş etlerinizi temizleyiniz
 • Bol bol sıvı tüketiniz
 • Doktor tavsiyesi ilaçlarınızı kullanın
 • Doktor kontrollerini ihmal etmeyin

Diş apsesi için evde neler yapabiliriz video!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Sena dedi ki:

  Merhabalar bende de diş apsesi oldu çok korkuyorum diş apsesi kaç güne geçer arkadaşlar?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhaba Sena Hanım, diş ve diş eti kanamaları doktorunuzun size vermiş olduğu antibiyotik ve tedavi yöntemine bağlı olarak ortalama 7 ile 15 gün arasında diş apsesi geçebilmektedir.

 2. Ekrem dedi ki:

  Merhabalar, karanfil yağı ile zerdeçal tozunun karışımı diş apsesinin şişliğini hemen indirdiği söyleniyor doğru mudur?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhaba Ekrem Bey, karanfil yağı ve zerdeçal tozundan elde edeceğiniz karışım diş apsesinin şişliğini indirmekte oldukça etkilidir ancak kesin çözüm için doktora görünmenizi öneririm.

 3. Enes dedi ki:

  Arkadaşlar diş apseleri için antibiyotik kullanımını bilinçsiz bir şekilde yapmayın. Ben evde olanlardan kullandım dişim ilaca direnç kazandı tedavisini tekrardan çok zor yaptırdım. Bu nedenle doktora gitmediyseniz diş apsesine iyi gelen doğal çayları deneyin bence.

BİR YORUM YAZ