Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Dişlerinizdeki çürüklerden dolayı dayanılmaz diş ağrıları mı yaşıyorsunuz? Denediğiniz bir çok yöntem oldu ama hala diş ağrınız geçmedi mi? Diş ağrısı için evde hazırlayabileceğiniz şifalı bitkilerin hepsi yazımızda.

Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Diş ağrısı, genellikle çürüyen dişlerin olduğunu ve iyi bir diş tedavisi olmanız gerektiğini anlatmaktadır. Diş ağrısı gibi bir problemle karşılaştığınızda ilk aklınıza gelen iyi bir diş doktorundan randevu almak olacaktır. Randevu saatinize dek sizlerle paylaşacağımız diş ağrısı için doğal tedavi yöntemleri ile ağrılarınızı yatıştırabilirsiniz.

Ilık su ile ağız çalkalamak, diş ipi yardımıyla çürüklerin arasında kalan yemek artıklarını almak gibi pratik çözümlerde diş ağrısını azaltmaya yardımcıdır. Çürük dişler nedeniyle görülen diş ağrısını geçirmek için sizlerle paylaştığımız bitkileri kullanabilirsiniz.

Diş Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

Diş ağrısına iyi gelen karanfil

Karanfil özünden elde edilen karanfil yağı lokal anestezi görevi görmektedir. Ayrıca karanfil yağının içerisinde anti-bakteriyel özellikler vardır. Bir pamuk yardımıyla alacağınız karanfil yağını diş ağrısının bulunduğu bölgeye sürebilirsiniz. Hafif diş ağrıları gibi problemler için karanfilin direkt kendisini de kullanabilirsiniz. Ağrıyan dişinizin üzerine karanfili koymadan önce damağınızda iyice ıslatmalısınız.

Diş ağrısını azaltan cayanne biberi

Cayanne biberinin acılığı, ağrıyan bölgeye uygulandığında o bölgedeki sinirlerin uyuşmasını ve ağrının hissedilmemesini sağlamaktadır. Eğer hızlı bir şekilde müdahale etmek istiyorsanız, 1 bardak kaynar su içerisine bir miktar cayanne biberi ekleyip iyice karıştırınız. Daha sonra pamuk yardımıyla aldığınız losyonu ağrı yapan bölgeye sürerek ağrıyı azaltabilirsiniz. Cayanne biberi fazla acı olduğundan işlem bittikten sonra elinizi gözünüze sürmeyiniz ve ellerinizi iyice yıkayınız.

Diş ağrısını gideren zencefil

Yapılan araştırmalara göre zencefil kompresi ile diş ağrısının giderildiği tespit edilmiştir. Zencefilin içerisindeki maddeler tahriş edilen bölgenin odak noktasını değiştirerek kendi tahriş ettiği bölgeye yoğunlaşmasını sağlar. Bu sayede diş ağrıları giderilmiş olur. Yarım bardak kaynar su içerisine ekleyeceğiniz 1-2 yemek kaşığı zencefil ile karışımın macun haline gelmesini sağlayın. Daha sonra pamuk yardımıyla macunu alın ve diş ağrısının olduğu bölgeye yerleştirin. Diş etine bulaşmamasına dikkat etmelisiniz çünkü diş etinde yanma hissiyatı yaratabilir.

Diş ağrısını azaltıcı nane

Nane, Türk mutfak kültüründe büyük bir paya sahip bir baharat olmasının yanı sıra aynı zamanda, kış ayı hastalıklarına karşı da kullanılan muhteşem bir antioksidandır. Ayrıca nane özü bir çok diş macunu ve gargaranın esansını oluşturmaktadır. Nanenin içerisindeki antioksidan ve anti-bakteriyel yapı diş çürüklerine neden olan bakterileri öldürmektedir. Ayrıca nane yağını bir pamuk yardımıyla alıp çürük diş bölgesine koyarak o bölgenin yumuşamasını ve diş ağrısının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Diş ağrısı giderici sarı kantaron

Sarı kantaronun bir çok faydalarından bir tanesi de diş ağrısını giderici bir etki yaratmasıdır. Sarı kantaron içerisindeki etkin maddelerle birlikte doku hasarı tespit edilen bölgelerin daha hızlı iyileşmesini ve sinirlere vuran ağrının azaltılmasını sağlamaktadır. Sarı kantaron kullanmadan önce farklı ilaçlar kullanmışsanız mutlaka doktorunuzdan bilgi alarak hareket etmelisiniz.

Diş ağrısına iyi gelen zerdeçal

Zerdeçalın en büyük özelliği içerisindeki anti-bakteriyel maddelerle iltihapları kurutucu bir etki yaratmasıdır. Bir çok diş macunun içerisinde de zerdeçal esansları kullanılmaktadır. 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal ile 1 tatlı kaşığı suyu iyice ovup macun kıvamına getirdikten sonra ağrıyan dişinize uygulayabilirsiniz.

Diş ağrısını geçirmeye yardımcı papatya çayı

Özellikle de güzel bir günün sonunda uykuya daldıktan sonra gecenin bir yarısı diş ağrısı yüzünden uykunuzdan uyanabilirsiniz. Eğer yatmadan önce hafif bir diş ağrısı çekiyorsanız papatya çayı demleyip içmelisiniz. Çünkü papatya çayının yatıştırıcı etkisi vardır. Sinirleri uyarıp ağrının hissedilmemesini sağlamaktadır.

Uyarı!

Önemsemediğiniz ve ara sıra hafif şiddette yaşadığınız diş ağrıları ileride yaşayacağınız şiddetli diş çürüğü ve diş ağrılarının habercisidir. Bizler sizlere diş çürüğünden kaynaklanan diş ağrılarını dindirmek için bitkisel reçeteler sunduk ancak bu bitkisel çözümler ağrıları sadece o an geçirmek içindir.Bir diş hekimine başvurarak diş tedavisi olmanız sizler için en iyisi olacaktır.

Ayrıca gebelik döneminde diş ağrısı yaşayan kadınların belirttiğimiz bitki çaylarından kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ