Dirsek Kararması Nasıl Önlenir ve Nasıl Geçer?

Dirsek bölgesi vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha yağsız ve nemsiz bir cilt yapısına sahip olduğundan dolayı kararma yapabiliyor. Dirsek kararmasına karşı iyi gelen kürleri yazımızda bulabilirsiniz.

Dirsek Kararması Nasıl Önlenir ve Nasıl Geçer?

Genel olarak cildimizdeki bir bölgenin kararmasındaki nedeni o bölgedeki ölü hücre sayısının çoğalmasından kaynaklanmaktadır. Örnek olarak dirsekler, hem güneş ışınlarına daha uzun süre maruz kalır hem de vücudun diğer bölgelerine göre dışarıya daha çok temas halinde bulunur. Bu nedenle dirsek kararması, vücudun diğer bölgelerine göre daha sık kararma yaşamaktadır.

Dirsek kararmasının bir başka nedeni de bu bölgede yağ bezlerinin bulunmamasıdır. Bu nedenle eğer dirsek kararmasını önlemek istiyorsak ilk olarak o bölgeyi nemli ve yağlı tutmayı başarmalıyız. Yeteri kadar nem biriktirebilen dirsekler yağlanmak içinde uygun ortam bulabileceğinden hem o bölgedeki hücrelerin ölmemesini sağlayacak hem de sürekli yeni ve taze hücre desteğini yapacağı için bu bölgede dirsek kararması önlenecektir.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız doğal yöntemler ile, dirsek kararmasına karşı etkili sonuçlar elde edebileceksiniz. Ancak unutmamalısınız ki; bu yöntemleri düzenli olarak kullanırsanız dirsek kararmasına karşı kalıcı çözüm niteliğinde olacaktır.

Dirsek Kararması Nasıl Geçer?

Dirsek kararmasına karşı limon kürü

Malzemeler:

 • 1 adet limon

Limon içerisindeki yüksek antioksidan ve asit etki ile bir çok cilt problemlerinin üstesinden gelmesi ile bilinmektedir. Limon suyunu düzenli olarak kullandığınızda dirsek kararmasına karşı etkili çözüm elde etmiş olursunuz.

1 adet limonun suyunu iyece sıkıp bir kase içerisine aktarın. Daha sonra elde ettiğiniz limon suyu ile dirseklerinizi yıkayınız. Limon suyunun etkisini tam olarak gösterebilmesi için 2-3 saat boyunca durulama işlemi yapmayın. 2-3 saatin sonunda sıcak su ile dirseklerinizi durulayın. Bu işlemi haftada 3 kez yaparak devam etmelisiniz.

Dirsek kararmasını önleyen kaymak ve zerdeçal kürü

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı süt ya da yoğurt kaymağı
 • kıvamı kadar zerdeçal tozu
 • kıvamı kadar un

Zerdeçal, dirseğin kararmasına neden olan melanin pigmentini azaltıcı özelliğe sahiptir. Kaymak ile birleştiğinde doğal bir peeling etkisi yaratarak dirsek kararmasının önlenmesini sağlamaktadır. 1 kase içerisine ekleyeceğiniz malzemelerinizi losyon kıvamı alana dek karıştırın. Daha sonra dirsek bölgesine uygulayın ve 1 saat kadar beklettikten sonra sıcak su ile durulanın. Bu kürü her hafta 2 ya da 3 kez uygulayın.

Dirsek kararmasını azaltan süt ve kabartma tozu kürü

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı süt
 • 2 yemek kaşığı kabartma tozu

Dirsek kararmasına karşı iyi gelen yöntemlerden bir tanesi de süt ve kabartma tozu kürüdür. Süt, içerisindeki laktik asit miktarı ile dirsekteki koyu melanin seviyesini azaltırken kabartma tozu ise dirsekteki ölü hücrelerin dökülerek uzaklaşmasını sağlamaktadır.

1 kase içerisine eklediğiniz malzemeleri losyon kıvamı alana dek karıştırdıktan sonra dirseğinize sürün ve 2 saat kadar beklettikten sonra sıcak su ile durulanın. Bu işlemi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Dirsek kararmasını gideren sirke ve yoğurt kürü

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı sirke

Bu iki malzemenin karışımı ile ciltteki tüm lekeleri temizleyen ve kararmaları beyazlatan bir birleşim elde etmiş olacaksınız. Yoğurt cildin nefes alıp yeni hücre üretmesinden görevli iken sirke lekeleri çözücü etki ile birlikte dirsek kararmasını giderir.

1 kase içerisinde losyon haline getireceğiniz malzemeleri dirseklerinize masaj yaparak uygulayın. 30 dakika kadar bekledikten sonra sıcak su ile durulanın. Bu kürü haftanın 3 günü boyunca uygulamaya devam edin.

Dirsek kararmasına iyi gelen limon ve yoğurt kürü

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • yarım limon

Dirsekteki kararmalar için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise limon ve yoğurt kürüdür. Yoğurt ve limon birleştiğinde doğal bir peeling etkisi yaratarak cildin hem ölü hücrelerden arınmasını sağlar hemde temizlenerek daha açık bir renkte görünmesini sağlamaktadır.

1 kase içerisine ekleyeceğiniz malzemeleri iyice karıştırın ve losyon haline getirin. Daha sonra bu losyonu dirsek bölgenize masaj yaparak uygulamaya devam edin. 30 dakika kadar bekledikten sonra sıcak su ile durulanın. Bu küre semptomlar geçene dek devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Nesrin dedi ki:

  Arkadaşlar dirsek kararmaları için beyazlatma kremleri var mıdır acaba?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Nesrin Hanım, size bir kaç tane dirsek beyazlatma kremi önereceğim. Sinoz cilt beyazlatıcı krem, Zenvita koltuk altı krem, Dermoday body whitening…

 2. Dilara dedi ki:

  Merhabalar. Bir AVM de mağaza yöneticiliği yapıyorum. Haliyle kısa kol elbise giyiyorum ama bir kaç arkadaşımdan duyunca etkilendim dirseklerim ne kadar yıkasam kremlesem de kararmış gibi duruyordu. Çok şükür çözümü bulduk:)

BİR YORUM YAZ