Dil Yarasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Temizliğine yeteri kadar özen gösterilmeyen ve dengesiz beslenme sonucu çıkan dil yaraları oldukça ağrılı ve acılıdır. Dil yarası için evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümleri sizler için hazırladık.

Dil Yarasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Pek çok insan hayatının belli bir döneminde dil yarası gibi bir problemle karşılaşmıştır. Dil ile yapacağınız her hareket esnasında ağız içerisinde bir yerlere değdirdiğinizde ciddi ağrı ve acıya sebep olan dil yaraları, pek çok faktöre bağlı olarak gelişebilir.

Ağız temizliğini yeteri kadar yapmamak, sigara kullanmak, bir adet sakızı farklı zamanlarda tekrardan çiğnemek veya dil tahrişine sebep verecek fazla baharatlı, tuzlu, asit oranı yüksek yiyecek ve içecekler ile beslenmek gibi bir çok nedenden dolayı ağız ve dil yaraları meydana gelebilir.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız dil yarası için evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri ile dil yarasına kesin çözüm niteliğindeki bilgileri öğrenmiş olacaksınız. Ancak sizlerle paylaştığımız dil yarası için bitkisel tarifleri dil yarası geçtikten sonra kullanmayı bırakmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Dil Yarasına Bitkisel Çözümler

Dil yarasına iyi gelen ülser otu

Ağız içindeki yaraları iyileştirmek için ülser otu sıkça kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. İçerisindeki etkin maddelerle birlikte ülser otu dil yaralarını kısa süre içerisinde iyileştirici etkiler yaratmaktadır.

1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ülser otu ekledikten sonra 4 dakika kadar demlemesini bekleyin. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Dil yarasını azaltan siyah poşet çay

İçerisindeki zengin tanen miktarı ile siyah çay, dil yarasına neden olan bakteriyel ya da viral enfeksiyonlara karşı oldukça etkili bir maddedir. Siyah çay poşetini kaynamış su içerisinde 2 dakika beklettikten sonra, dil yarası bulunan bölgeye 15 dakika kadar uygulayın. Bu yöntemi günde 2 defa yapabilirsiniz.

Altınmühür otu dil yarasına iyi gelir

Doğal antioksidan yapısı ile altınmühür otu dildeki beyaz yaralara iyileştirici etkilerde bulunmaktadır. Altınmühür otundan dil yarasını geçiren bir ilaç yapmak için 1 bardak kaynar su içerisine yarım tatlı kaşığı kurutulmuş altınmühür otu ekledikten sonra 4 dakika kadar demleyin ve süzün. Süzdüğünüz çayın soğumasını bekledikten sonra gargara yaparak kullanabilirsiniz.

Adaçayı dil yarasını iyileştirir

Yüksek antioksidan ve anti-bakteriyel özelliği ile dil yarasına sebep olan zararlı maddeleri kısa süre içerisinde yok eden adaçayını hızlı bir iyileşme için kullanabilirsiniz.

1 bardak kaynamış su içerisine yarım tatlı kaşığı adaçayı ekledikten sonra 4 dakika kadar demlemeye bırakabilirsiniz. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal yeterli.

Ağızdaki ve dildeki yaraların hızlı bir şekilde iyileştirilebilmesi için, yaralara neyin neden olduğunun iyi anlaşılması gerekmektedir. Sizlerle paylaştığımız bitkisel çözümlerle birlikte iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Dil Yarası Neden Olur?

Dil yaralarına halk arasında, aft, ağız ülseri veya pamukçuk da denmektedir. Dil yaraları, sizlerle paylaştığımız çevresel faktörlerin dışında, genetik karakterli de olabilir. Bunun yanı sıra dil yaraları, demir eksikliği ile B12 vitamini eksikliği, sodyum sülfat içeren ağır diş macunları kullanımından dolayı veya zayıf bağışıklık sistemi sonucuyla da oluşabilmektedir.

Ayrıca dil yaraları düzensiz uyku, aşırı sıcak-soğuk besin tüketimi, sinir-stres, ve viral enfeksiyonlar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Dil yaraları her yaştan insanda oluşabilen bir problemdir.

Genel olarak dil yarası beyaz görünümlü, çevresi hafif sarımsı ve uçuğa benzer bir şekilde ortaya çıkar. Bu yaralar sadece dil de değil, dudak altında, damakta ve yanak iç kısımlarda da oluşabilmektedir.

Dil Yarası Nasıl Geçer

Dil yarası huzursuzluk verebilen ağız hastalıklarından bir tanesidir. Sizlerle paylaştığımız doğal tedavi yöntemlerinin yanı sıra, dil yarası sırasında uygulayacağınız yöntemlerle birlikte dil yarasından kurtulabilirsiniz.

 • Düzenli olarak ağız temizliğini yapınız
 • 1 bardak su içerisine koyacağınız 1 çay kaşığı karbonat ile gargara yapabilirsiniz
 • Dilinizi tahriş edebilecek baharatlı ve asitli gıdalardan uzak durun
 • Aşırı sıcak ya da soğuk yiyecekler tüketmeyin.

Bu uygulamaları düzenli olarak yaptınız ancak hala dil ve ağız yaralarına karşı bir iyileşme sağlayamamış iseniz uzman bir doktor randevusu almak sizin için en iyi yöntem olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Kerem dedi ki:

  Merhabalar arkadaşlar dil yarasına karbonatın iyi geldiğini duymuştum kullanım şekli hakkında bilgisi olan var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Kerem Bey, karbonat içerisindeki özel maddeler ile birlikte ağız ve dil yarasına iyi gelmektedir. Bunun için 1 çay bardağı su içerisine 1 çay kaşığı karbonat ekledikten sonra iyice karıştırın ve gargara şeklinde kullanın. Bu uygulamayı günde 4 kez yapmalısınız.

BİR YORUM YAZ