Detoks diyeti zararlı mı?

Son yıllarda kadınlarımızın zayıflamak ve fazla kilolarından kurtulmak için başvurdukları detoks diyeti, vücudumuz için sağlıklı mı? Ve dahası sizlerle.

Detoks diyeti zararlı mı?

Vücuttan toksinleri atmak için yapılan detoks diyetleri şu son yıllarda bir hayli popülerdir, şayet bu diyetler sağlıklı mı? Uzman hekimlerin birçoğu bu diyetleri önermemektedir. Aslında birçok kişinin kullandığı detoks bir kandırmacımı? Sizler için bu yazımızda uzman doktorların düşüncelerinden harmanlayarak sizler için detoks diyeti yararlı mı, yoksa zararlı mı bunu sizlere açıklayacağız. detoks 2Hem vücudun zararlı toksinleri kendine atabilecek kapasitesi olması ve daha uzun süre aç kalınması nedeniyle metabolizmanın yavaşlayacağı ve bu nedenle yemek yemek düzenine dönüldüğünde detoks diyetleri kola aldırmaktadır. Eğer detoks diyeti yapmayı düşünüyorsanız, kesinlikle doktorunuza danışmanız ve de iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Detoks diyetinin içeriği

Birçok farklı şekillerde uygulanan detoks diyetleri var ama en çok bilinenleri, yalnızca çiğ sebze, meyve ve suyunun tüketildiği sıkı diyetlerdir. Detoks diyetinin önemli bir parçası da bağırsakların tamamen boşaltılması için yapılan işlemlerdir. Bu detoks 3bağırsak temizliği, yüksek lif içeren otlar, boşaltım sistemini hızlandırıcı enzimler ve müshillerle yapılmaktadır. Bu yöntem bağırsakları güzelce temizliyor, bunun yanında bağırsak florasın da ki yararlı maddeleri de vücuttan uzaklaştırıyor. Kimi bu diyet esnasında ve de sonrasında daha enerjik ve dikkatli olduklarını söylemektedirler. Aslında detoksun tüm vücutta ki zararlı toksinleri attığıyla ilgili çok az kanıt bulunmaktadır.

Detoks diyetinin yan etkileri

Her zaman detoks diyetlerine olası yan etkilerini mutlaka göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Detoks diyetleri genelde proteini kısıp, aç kalmamamızı gerektirdiği için bir süre sonra akabinde halsizlik şikâyetleri ortaya çıkabilmektedir. Uzun süreler aç kalınması vitamin ve mineral eksikliğine de davetiye çıkarmaktadır. Bağırsakların temizlenme işlemi en önemli aşamalarında olsa da bu diyetin bu işlem olası kramp, şişkinlik, mide bulantısı ve kusmaya neden olmaktadır. Son olarak da susuzluk şikayetleri dikkat edilmesi gereken konulardandır.

Detoks diyetinin diğer yan etkileri

  • Mide sızlaması ve karın guruldamasıdetoks 4
  • Baygınlık ve halsizlik
  • Kaslarda güçsüzlük
  • Baş dönmesi
  • Tansiyon düşüklüğü

Detoks diyeti ve faydaları video !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ