Dereotunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Vücuda sayısız faydaları bulunan dereotunun hiç bilmediğiniz yönlerini sizlerle paylaşıyoruz. Dereotunun vücuda hangi faydaları ve zararları vardır? Hepsi hastaniye.com’da.

Dereotunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bir diğer adıyla durak otu veya tere otu olarak da halk arasında bilinmektedir. 25-45 cm yüksekliğinde baharda sarı renkli çiçek açan, genellikle rutubetli ve sulak yerlerde yetişen bir ot olan dereotu Orta ve Güney Avrupa da Türkiye de ise özellikle Marmara ve Ege Bölgelerinde bahçe ve tarlalarda yabani şekillerde kendiliğinden yetişmektedir.

Eylül ayı sonuna doğru toplanarak, kurutulmuş sapları ve yaprakları suyla kaynatılıp ya da taze yaprakları yemekler ve salatalarda kullanılmak üzere kullanılabilir. Avrupa da geleneksel olarak balık ile servis yapılır. İçerisinde sabit ve uçucu yağ, tanen, reçine, uçucu yağ gibi maddeler içeren dereotu iyi bir iştah açıcıdır, hazmı kolaylaştırır, bağırsak gazlarını giderir. Bebeklerin gaz sancılarını giderici ve anne sütünü artırıcı olarak da bilinmektedir. Ayrıca dereotu hemoroide iyi gelir.

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Uyku düzenini sağlar: Dereotu içerisinde uçucu yağlar bulundurmaktadır. Bu uçucu yağların vücutta mucizevi etkileri bulunmaktadır. Hipnotik ve sedatif etkileri sinirleri uyarır ve sakinleştirici bir özelliğe kavuşturur. Dereotu içerisindeki B vitamini ve yüksek miktardaki uçucu yağ seviyesiyle uyarıca özelliğe sahip ender bitkilerdendir. Bu özellikleriyle dereotu vücudumuzun ihtiyacı olan düzenli uykuyu sağlar ve stresi azaltır.

Kemikleri korur: Dereotu içerisinde yüksek miktarda kalsiyum içerdiğinden dolayı kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Minerallerin kemik içerisindeki hareketliliğini artırır ve dünya üzerinde bir çok insanın karşılaştığı kemik rahatsızlıklarına karşı etkin bir koruma sağlar. Çocuklarda kemik gelişimini dereotu destekler, olması gereken iskelet yapısını gerçekleştirmek için kalsiyum ve mineral oranını artırır. Yaşa bağlı kemik hastalıklarının da önüne geçer.

Şeker hastalığı: Vücuttaki doğal insülin görevini üstlenen dereotu kan şekerindeki bozulmaları dengeler ve olması gereken değerlere endeksler. Bu konuyla alakalı çalışmalar yapılmış ve dereotunun diyabet hastalarına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Şişkinliği önler: Dereotu, tüketilen besinlerin tamamen sindirilememesi ve hazımsızlık sonucu ortaya çıkan vücuttaki gaz problemini giderebilen bir özelliğe sahiptir. Aşırı gaz birikmesi organlara baskı yapabilir ve organların düzenli şekilde çalışmasını engelleyebilir. Bu nedenle dereotu tüketerek gaz ve şişkinlik problemini aşabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi: İçerisinde yüksek miktarda antioksidan bulunduran dereotu, vücutta görülebilecek bakteriyel mikroplanmalara ve virüs tehditlerine karşı bağışıklık sistemini güçlendirir; görülebilecek hastalıklara karşı vücudu korur.

İshali önler: Çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına sebep olabilecek bakteri ve mikroplara karşı savaşacak antioksidanı vücutla buluşturan dereotu ishale karşı vücudu korur.

Cilt problemleri: İçinde bulundurduğu antibakteriyel maddelerle deri üzerinde mantar, bakteri ve virüslerin oluşturabileceği egzama gibi cilt hastalıklarına karşı dereotu vücudu korur ve deri sağlığını sağlar.

Ağız bakımı: Dereotunun içerisinde bulunan uçucu yağlar, mikrop yok eden, antibakteriyel ve dezenfekte özelliklerine sahiptir. Dereotunun yaprak ve tohum kısımları ağız sağlığını tehdit edebilecek her türlü zararlı maddeleri temizler ve dil, damak gibi bölgelerin sağlığını sağlar.

Zayıflatıcı özellik: Dereotu ve yoğurt kürü, metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını artıran bir özelliğe sahip olduğundan dolayı dengeli beslenme ve düzenli spor ile dereotu zayıflatır bilgisi kanıtlanmıştır.

Tiroid için dereotu: Tiroid bezleri vücudun denge noktasıdır diyebiliriz. Vücut ısısından tutun bireylerin büyüyüp gelişmesi ve üreme özelliklerine kadar her şeyi tiroid bezinden salgılanan hormonlar düzenler. Kimi zaman tiroid bezinden salgılanan hormon seviyelerinde bozukluklar görülebilir. Tamda bu noktada tiroid bezine dereotu iyi gelir.

Dereotunun Zararları Nelerdir?

 • Dereotu gereğinden fazla tüketilmediği sürece herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Hatta aksine yeteri kadar tüketildiğinde vücuda inanılmaz faydaları bulunmaktadır.
 • Gereğinden fazla tüketilen dereotu cilt yüzeyinde küçük tahrişlere neden olabilir.
 • Güneş yanığı olan ciltlere dereotu kesinlikle temas ettirilmemelidir. Aksi takdirde cildin iyileşme süreci uzayacaktır.
 • Besin alerjileri yaşayan kişiler dereotu tüketirken dikkat etmelidirler.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Melike dedi ki:

  Eğer diyet yapıyorsanız dere otu tüketmeyiniz. Cacıklarda vazgecilmezidir.

 2. Orhan dedi ki:

  Aşırı kilo probleminiz varsa şayet dere otunu mutlaka hayatınızdan eksik etmeyin çok yararlı olacaktır.

 3. Halit dedi ki:

  Anne adaylarının imdatına yetişen dere otu anne sütü yapımına katkı sağlamaktadır

 4. Arıkan dedi ki:

  Nasıl kullanacağını bilmeyen arkadaşlar için diyorum kaynatılıp içebilir yada salata ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

 5. Pusat dedi ki:

  Caner arkadaşa bende katılıyorum şekerim düzene girdi bunun yanında kilo problemim vardı onunda önüne geçtim

 6. Caner dedi ki:

  Ben 15 yıldır diyabet hastasıyım şekerim gün içinde sürekli yükselmekteydi dere otu sayesinde artık kan şekerimi dengeleyebiliyorum.

BİR YORUM YAZ