Depresyondan Nasıl Çıkılır ve Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Depresyon dönemi insanoğlu için oldukça yıkıcı, hayattan bağların tamamen koparılması istenen kötü bir ruh halidir. Depresyon döneminden çıkmak ve kurtulmak için yapmanız gereken her şeyi sizler için hazırladık.

Depresyondan Nasıl Çıkılır ve Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Depresyon probleminin altında yatan durumlara baktığımızda genel olarak her zaman istenilerek ve keyif alınarak yapılan işlere karşı artık hiç bir zevk almama ve o işi yapmak istememe gibi durumlarla karşılaşırız.

Depresyonda bulunan kişi morali bozuk ve üzüntülüdür. Olaylara her zaman olumsuz yönden bakmaktadır. Kendisine suç işlemiş ve cezalandırılması gereken birisi olarak bakmaktadır. Kararsız, mutlu olamayan ve ellerinden hiç bir şey gelmeyen yapıdadırlar.

İlerleyen depresyon probleminde kişi hayatta yapılacak hiç bir şey olmadığını düşünerek hayatta olmanın bir anlam ifade etmediği kanısına da varabilir. Kişinin bedensel ve davranış biçimlerinde bozukluk görülmesinin yanı sıra duygusal ve zihinsel yapıda da çöküntüler görülebilmektedir.

Depresyon daha çok genetik, hormonsal ve çevresel faktörlerin bozulması sonucunda ortaya çıkan bitirilmişlik hissiyatıdır.

Depresyondan Nasıl Kurtulunur?

Kendinizi suçlamayın

İlk olarak bilmeniz gereken şey; bu durumun kesinlikle sizin bir seçiminiz olmadığıdır. Bu durum başınıza siz istemeden ve beklenmeyen bir anda gelmiştir. Olumlu bakmayı öğrenmek ve yardımlara açık olmalısınız.

Tedavi sürecine açık olun

Eğer tedavi desteği alıyorsanız biliniz ki bu durum gerçekten de geçici ve her şey eskisinden çok daha güzel olacak. Tedavi desteğini kesinlikle geri çevirmeyin ve zaman içerisinde her şeyin ne kadar güzel olacağını görün.

Önemli kararlar vermeyin

Bu dönemlerde sakin olmak ve geleceğinizi etkileyecek kararlar almamak çok önemlidir. Sizin vermeniz gereken tek kararın bu durumdan kurtulmak olmalıdır. Hayatta yaşanacak onca güzel ve zevk veren şeyler varken pes etmek ne kadar da saçma! Silkenin ve kendinize gelin.

Büyük sorumluluklara bulaşmayın

Kendinizi küçük şeylerle mutlu etmeyi bilmelisiniz. Yapımı uzun süren büyük hedefler peşine koşup yorulmak ve kendinizi yıpratmak yerine küçük şeylerden mutlu olarak hayatı zorlaştırmayın.

Aktiviteler yapın

Kendinizi yalnızlaştırmak yerine arkadaşlarınızla birlikte zevk alıp, gülüp eğleneceğiniz şeyler için vaktinizi harcayın. Sizi mutlu eden ne varsa koşun ve o aktiviteyi gerçekleştirin.

Dengeli beslenme ve spor yapın

Vücuttaki endorfin yani mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlayan en önemli durumlardan bir tanesi de düzenli spor yapmaktadır. Kendinizi zinde hissetmek için iyi bir şekilde beslenin. Güçlü hissedin, gücünüzü harcarken zevk alın ve gücünüzü tekrar geri almak için yeniden iyi beslenin.

Depresyondan çıkmak için diğer öneriler

  • Uykunuzu alın, zinde ve enerjik hissederek stresi yenin
  • Olumlu bakın, biliyoruz ki her şey çok daha güzel olacak
  • Sizi strese sokabilecek hiç bir şeye izin vermeyin, takmayın
  • Çünkü önemli olan tek kişi sizsiniz
  • Sevdiğiniz tüm insanlarla birlikte vakit geçirin, eğlenmeyi yeniden yazın.

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler?

Kuruyemişler

Çekirdek, fındık, kabak çekirdeği, fıstık, ceviz ve kaju gibi kuruyemişlerin içerisinde bol miktarda serotonin hormonu bulunmaktadır. Bu hormon metabolizma ile buluştuğunda insanın psikolojik olarak kendisini daha keyifli ve mutlu olmasını hissettirmektedir.

Yeşil çay

L-theanine amino asidi yönünden oldukça zengin olan yeşil çay beyin içerisindeki alfa yapıyı canlandırmaktadır. Bu şekilde yeşil çay alfa dalgalanması yaparak depresyondan çıkarıcı bir etki yaratmaktadır. Düzenli tüketim sonucunda yeşil çay ile depresyondan kurtulmak için güzel adımlar atabilirsiniz.

Kendinizi keyifsiz ve huysuz hissettiğiniz anlarda bir bardak yeşil çay tükettikten sonra dışarıya çıkıp hayattan zevk almanın güzel bir şey olduğu kanısına varabilirsiniz.

Yumurta

Yağ oranı az sığır eti, tavuk  ve balık eti ya da yumurta depresyonun etkilerini azaltmak için oldukça önemli yiyeceklerdir. Bu dönem içerisinde vücuttaki vitamin ve mineral dengesinin yüksek olması fiziksel zindelik kazandırarak psikolojik olarak da güçlü hissetmenizi sağlayacaktır.

Tahıllar

Tahıllı besinler içerisinde serotonin hormonunu tetikleyerek salgılanmasını sağlayan enzimler bulunduğundan dolayı düzenli olarak tahıllı besin tüketimi yapıldığında depresyondan kurtulmaya yardımcı olmaktadır.

Derin deniz balıkları

Hamsi, yaban somonu, tuna, kalkan ve sardalye gibi balıklar omega – 3 yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahip olduklarından dolayı vücuttaki beyin ve sinir dengesinin daha sakin bir şekilde çalışmasını, vücuttaki mutluluk hormonlarının daha fazla salgılanmasını sağlayarak depresyondan çıkmak için iyi bir adım niteliğinde olmaktadır.

Sizlerle paylaştığımız depresyondan çıkmak için uygulamanız gereken yöntemlere kendinizi adapte ederek ve güçlü kalarak bu mücadelenin galibi olacağınız konusunda hiç bir şüphemizin olmadığını sizlere bildirmek isteriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ