Demli Çayın Zararları Nelerdir?

Türk toplumunun en büyük tiryakiliklerinden bir tanesi de siyah çaydır. Demli olarak tüketilen siyah çay zaman içerisinde vücuda zararlar vermektedir. Demli çayın insan sağlığına verdiği tüm zararlar yazımızda.

Demli Çayın Zararları Nelerdir?

Ülkemizde siyah çay, en çok tüketilen sıvı içecekler arasında 2. sırada gelmektedir. Sabah kahvaltımızda, öğle yemekten sonra ve akşam saatlerinde siyah demli çay bir çoğumuzun yaşam biçimi şekline dönüşmektedir.

Yeşil çay da siyah çayın üretildiği bitkilerden üretilir ancak Türk toplumu siyah çayın lezzetini yeşil çaya göre çok daha benimseniş ve ona göre tüketim uygulamış durumdadır. Siyah çayın üretim esnasındaki oksitlenme olayı, yeşil çaya göre çok daha fazla olduğundan besin değerlerinde düşüş meydana gelmektedir.

Buna rağmen siyah çayın içerisinde insan vücuduna yararlı enzimler bulunmaktadır ancak gün içerisinde 4 çay bardağından daha fazla demli çay tüketmek vücutta bazı fonksiyonların zamanla kaybolmasına sebebiyet verebilir.

Demli Çayın İnsan Sağlığına Zararları?

Demir emilimini azaltır

Örneğin sabah kahvaltısında vitamin ve demir minerali yönünden zengin bir kahvaltı yapıyorsunuz. Güzel kahvaltınızı 3 bardak demli çay ile süslediğinizi düşünelim. Böyle bir durumda vücuda almış olduğunuz demir mineralinin emilimi azalacak ve uzun süreçler sonunda vücutta demir eksikliği görülecektir.

Vücuttaki su oranı düşer

Eğer her gün 4 çay bardağından daha fazla demli çay tüketiyorsanız süreç içerisinde saf su içme isteğiniz azalacağından vücut susuz kalacak ve su içerisindeki minerallerden yararlanamayacaktır.

Sinir sistemlerini etkiler

Gün içerisinde ölçüsünü aştığınız demli çay sinir sistemlerine olumsuz etkiler yaparak, uykusuzluk, sinir ve stres hali gibi pek çok probleme neden olabilir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda ellerde titreme gibi sinirsel problemlere de yol açabilir.

Kabızlık yapar

Eğer dengesiz bir beslenme yapısına sahipseniz ve fazla miktarda demli çay tüketiyorsanız kabızlık problemi kaçınılmaz olacaktır.

Tansiyona neden olur

Fazla tüketilen çay içerisindeki etken maddelerle kan basıncında dengesizliğe neden olacağından süreç içerisinde tansiyon hastalıklarına neden olabilir.

Ağız sağlığını kötü etkiler

Demli çay fazla tüketildiğinde, diş minesinin zayıflamasına sebep olur ve zaman içerisinde diş üzerinde sararmalara ve lekelenmelere neden olur. Ayrıca hem demli hem de şekerli çay içen insanlar diğer insanlara göre daha erken diş çürümesi yaşamaktadır.

Kemik erimesini tetikler

Aşırı demli çay içmek vücuttaki kalsiyum emilimini düşürecek ve kemik sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca fazla tüketilen çay, idrarla birlikte vücuttaki kalsiyumun uzaklaştırılmasına sebep olabilir.

Boğaz sağlığını bozar

Fazla demli ve ısısı yüksek çaylar tüketildiğinde zaman içerisinde ciddi boğaz tahribatı gerçekleştirerek gırtlak kanserine sebebiyet verebilir. Bu nedenle hem çok demli çaydan hem de fazla sıcak çaylardan kaçınmak en iyisi olacaktır.

Demli çayın diğer zararları:

  • İçerisindeki okzalat maddesi ile böbrek taşı olanlara kötü etkiler yapar
  • Kan şekerinde dengesizliklere yol açabilir
  • Demli çay fazla tüketildiğinde kan pıhtılaşmasında zorluklar yaşanılabilir
  • Fazla tüketilen demli çay kalpte çarpıntı gibi problemler yaratabilir.
  • İçerisinde kafein bulundurduğundan dolayı hamileler tüketmemelidir
  • Demli çay fazla tüketildiğinde göz tansiyonu rahatsızlığını tetiklemektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ