Demir Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Kırmızı kan hücrelerinin yapı taşı olan vücuttaki hemoglobin üretimini sağlayan demir minerali oldukça önemlidir. Demir mineralinin bulunduğu tüm yiyeceklerin listesini hazırladığımız yazıda okuyabilirsiniz.

Demir Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Demir minerali, metabolizma içerisinde kan ile birlikte oksijenin taşınmasında oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Vücut, demir mineralini kandaki hemoglobin üretimini desteklemek için kullanmaktadır. Kan içerisinde oksijen taşınmasını sağlayan alyuvarların bir parçası olan hemoglobin üretimi için demir tüketimine dikkat etmek gerekmektedir.

Eğer demir yönünden fakir besleniyor ve demir eksikliği yaşıyorsanız , kırmızı kan hücrelerinin üretimi azalacak, tüm organ ve organizmalara giden oksijen miktarı da azalacaktır. Demir eksikliği anemisinin ana nedeni de bu durumdur.

Yapılan testler sonucunda demir eksikliği seviyeniz tespit edilmektedir. Doktorunuz demir eksikliğinin giderilmesi için demir yönünden yüksek içerikli bir beslenme programı hazırlayacaktır. Demir yönünden zengin yiyecekler tüketmek demir eksikliğinin giderilmesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Demir Bulunan Besinler Nelerdir?

Besinlerde demir, bitkisel ve hayvansal olarak ikiye ayrılmaktadır. Bitkisel kaynaklı demirlere  “non heme” denilmektedir. Bu demir çeşidi hayvansal besinlerden vücuda giren demire göre emilimi oldukça yavaştır.

Hayvansal bazlı demirlere ise “heme” denilmektedir. Vücudun demir ihtiyacının giderilmesi için hayvanlardan alınan demir minerali oldukça etkilidir. Özellikle de kümes ve ahır hayvanlarının yanı sıra deniz mahsüllerinde de iyi miktarda demir bulunmaktadır. Ayrıca hayvansal yiyeceklerden gelen demir kısa süre içerisinde sindirilerek metabolizmaya dahil edilmektedir.

Genel olarak bitkisel bazlı demirler tüketildiğinde vücut maksimum %10’unu kullanabilirken, hayvansal bazlı demirlerde ise %30’una kadar emilasyon sağlayabilmektedir. Bitkilerden alınan demir mineralinin emilim oranını artırmak mümkündür. Bunun için C vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketmelisiniz. C vitamini tüketmek vücuttaki demir emilimini artırmaktadır.

Hangi et ürünlerinde demir bulunur?

Kuzu ciğeri, dana eti, tavuk – hindi eti, sığır eti, kaz ciğeri, sakatat et çeşitleri ve yumurtada bol miktarda demir bulunmaktadır.

Hangi deniz ürünlerinde demir bulunur?

Uskumru, ton balığı, karides – istiridye, sardalya – mezgit balıkları ve deniz tarağı gibi mahsüllerde iyi miktarda demir minerali bulunur.

Hangi sebzelerde demir bulunur?

Köy lahanası, pazı – ıspanak, bezelye – fasulye, brokoli, karahindiba, kale ve tatlı patateste iyi miktarda demir bulunmaktadır.

Hangi meyvelerde demir bulunur?

Kuru kayısı, kuru şeftali, kuru üzüm, kuru incir, çilek ve karpuzda bol miktarda demir minerali bulunmaktadır.

Hangi tahıl ürünlerinde demir bulunur?

Çavdar ekmeği, beyaz ekmek, tam buğday ekmeği, zenginleştirilmiş pirinç – makarna, yulaf, mısır ve buğdaydan elde edilen ürünlerde demir minerali bulunur.

Demir mineralinin bulunduğu diğer yiyecekler

Mercimek, fasulye, domates, mısır – akçaağaç şurubu ve soya peyniri gibi yiyeceklerde de demir bulunmaktadır.

Günlük Demir İhtiyacı Ne Kadar?

  • 52. haftaya kadar bebeklerde günlük 11 mg
  • 3 yaşına kadar çocuklarda günlük 7 mg
  • 18-50 yaş arasındaki erkeklerde günlük 8 mg
  • 18-50 yaş arası kadınlarda günlük 18 mg
  • Hamilelik dönemindeki kadınlarda günlük 27 mg
  • Emziren annelerde günlük 9-100 mg

demir ihtiyacı bulunmaktadır.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücutta demir eksikliği gibi bir durumla karşılaşıldığında, halsizlik, isteksizlik, yorgunluk, nefeste darlık ve başta ağrı gibi problemler ilk belirtiler arasında kendisine yer bulur. İkinci aşama olarak demir eksikliği belirtilerine dikkatte eksiklik, huysuzluk, başta dönme, cilt solgunluğu, kalpte çarpıntı, dilde ağrı, yutkunmada zorluk ve dudak çatlamaları gibi problemleri ekleyebiliriz.

Eğer demir eksikliği küçük çocuk ya da bebeklerde görülüyorsa bu durum sonucunda bebek hem daha geç yürüyebilir hem de daha geç konuşabilir. Çocuğun gelişimi ve büyümesindeki problemlerin yanında dikkatte eksiklik, odaklanamama ve çabuk sinirlenme gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

Erişkin insanlarda ve çocuk yaştakilerde demir eksikliğinin belirtileri tedavi süreci ile beraber ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak özellikle de küçük yaştaki çocuklarda zihinsel problemlerin yanı sıra davranış bozuklukları da kalıcı kimlikte olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ