Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Damar tıkanıklığı erken teşhis edilmediğinde hayati tehlikeye varan sonuçlar yaratabiliyor. Damar tıkanıklığını önlemek için tüketebileceğiniz doğal bitki ve besinlerin hepsini sizler için hazırladık.

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Kanın içerisinde bulunan yağlar, zamanla birlikte damar yapısının iç kısımlarına yapışır ve oralarda birikim yapmaya başlayarak ilerleyen zamanlarda damar tıkanıklığına neden olur. Bağımlılık yapan zararlı maddeler, yükselen kolesterol miktarı ve hareketsiz yaşam, damar tıkanıklığına neden olan ilk sebeplerdendir. Damar tıkanıklığından dolayı vücuttaki organizmalara ulaşması gereken kan miktarı düşüş gösterir ve başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere vücudun pek çok organında ciddi hasarlara yol açabilir.

Birazdan sizlere önereceğimiz bitkiler, damar tıkanıklığına iyi gelen besinlerdir fakat damar tıkanıklığı kırmızı seviyede bir hastalık olduğundan dolayı acil olarak bir doktor gözetimine başvurmanızda fayda vardır. Damar tıkanıklığına iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri, tedavi amaçlı kullanılırken doktor reçetesine ek olarak kullanılmalı ve doktorunuza danışarak daha çok önleme amaçlı kullanılmalıdır.

Damar Tıkanıklığı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Zencefil

Damarlardaki yüksek yağ oranı ve dengesiz kolesterolün düzenlenmesi için zencefil etken bir bitki türüdür. Kandaki su miktarını artırır, dolaşım hızını yükseltir ve doğal detoks etkisi yaratarak damarları rahatlatır. Tedavi amaçlı olması için zencefilin kök kısmı kullanılmaktadır.

Antiseptik, damarları açan, kolesterolü düşüren ve iltihapları kurutan özelliklere sahip olan zencefil bitkisi, fosfor, magnezyum, demir ve C vitamini yönünden vücudun ihtiyacı olan bir çok maddeyi bünyesinde barındırmaktadır.

Damarlarda sertlik gibi damar problemleri yaşayan insanlar zencefilin bütün yararlarından faydalanabilir. Taze olarak demleyeceğiniz zencefil çayı ya da yemeklerinize ekleyeceğiniz zencefil tozu damar tıkanıklığına iyi gelecektir.

Kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaç kullananlar ya da safra kesesi hastalığı olan insanlar zencefili kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

Zerdeçal

Zerdeçal, damarları eskisinden daha sağlıklı yapan, damarların içerisindeki plakları yok eden etken bir bitkidir. Zencefil ile aynı aileyi paylaşan zerdeçal bitkisi de iyi bir antioksidan, iltihap kurutucu ve damarlardaki yağı yok eden bir yapıdadır.

Zerdeçal bitkisi, kanda bulunan kolesterolü düzenler, damar içerisindeki iltihaplanmalara karşı savaşır. Bu mücadele zaman içerisinde damarların temizliğini ve kanın tüm vücutta rahatça dolaşmasını sağlamaktadır.

Zerdeçal bitkisinin damarlara olan faydalarından yararlanmak için her gün yarım yemek kaşığı kadar zerdeçalı yemek ya da içeceklerinizde bulundurabilirsiniz.

Yeşil Çay

Çay yaprakları farklı şekilde işlendiğinde ortaya yeşil çay çıkmaktadır. Fermantasyona uğramamış yapraklardan elde edildiği için çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayın damarlardaki kolesterol miktarını düşürdüğü ve dengelediği ve kalp hastalıklarına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Yeşil çay, vücuttaki yüksek kolesterol miktarını dengelediği için damarlar için büyün önem arz etmektedir. Yeşil çay, vücuda çok büyük faydalar sağlamaktadır fakat kesinlikle aynı anda başka bitki çayları ile tüketilmemelidir. Yeşil çayın içerisindeki polifenol antioksidanı diğer bitkilerdeki maddeler ile zararlı iletişime girebilmektedir.

Bu nedenle damar tıkanıklığı için yeşil çay kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız.

Meksika biberi

Mikrop öldürücü özelliği bulunan meksika biberi, sindirim sistemini düzenleyici ve eklem ağrılarını giderici özelliklere sahiptir.  İçerisindeki kapsaisin maddesi bu bibere hem acılık verir de hem de onu zengin antioksidan kaynağı yapar. Bu özelliklerinin yanı sıra iyi bir A vitamini sağlayıcısı olan meksika biberi, kan dolaşımını hızlandırır, kötü kolesterolü düşürür ve kalp basıncını düzenler.

Bütün bu yararları ile birlikte meksika biberi, damarlada plak temizliği yaparak damar tıkanıklığına iyi gelen bitkiler arasındadır. Eğer hassas bir mide yapısına sahipseniz meksika biberi tüketmeden önce mutlaka doktorunuzla bir görüşme yapmalısınız.

Alıç Bitkisi

Toplumda geyik dikeni olarak bilinen alıç bitkisi, Avrupa’nın tıp kökenini oluşturan en eski bitkilerdendir. Dünya üzerinde 250’den fazla çeşit alıç bitkisi mevcuttur. Alıç bitkisinin genel tedavi amaçları arasında kalp ve damar sağlığı bulunmaktadır.

Alıç bitkisi, kan damarlarını genişletir ve kalbin daha fazla kan ile buluşmasını sağlar, kan basıncını düzenler ve damar plaklarını temizler. Kan damarları daha geniş bir yapıya ulaştığında zengin oksijenli kan yapısı kalple buluşarak onu daha güçlü kılar.

İyi bir antioksidan kaynağı olan alıç bitkisi, kalp krizi, inme ve çeşitli kalp hastalıkları riskini en aza indirmektedir. Alıç bitkisi yaygın olarak çay şeklinde tüketilmektedir ancak tablet ya da kapsül tarzında da üretimi yapılmaktadır. Alıç bitkisini de tüketmeden önce mutlaka uzman bir doktordan görüş almalısınız.

Uyarı: Damar tıkanıklığı hastalığı çok ciddi bir problemdir ve uzman doktorlar tarafından kontrol gerektirmektedir. Sizlere önerdiğimiz bitkiler damar tıkanıklığına iyi gelen besinlerdir fakat damar tıkanıklığı için mutlaka uzman bir doktor kontrolü yapılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Emel dedi ki:

  Seray Hanım merhaba, son yaptırdığım tahliller sonucunda bacak damarımda tıkanıklık olduğu belirlendi. Tedavisine başlandı ancak ben bacağımdaki damar tıkanıklığı için bitkisel tedavi yöntemi de arıyorum yardımcı olur musunuz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhaba Emel Hanım, bacak damar tıkanıklığı için bitkisel kür tarifi veriyorum. Mutfak robotu içerisine 1 bardak su koyduktan sonra içerisine 17-18 adet maydanoz ekleyin. İçerisine yarım limon sıkın ve 1 diş sarımsakta koyun. İyice rendelendikten sonra kürünüz hazır. Bu karışımı 1 ay boyunca her sabah aç karna tüketmelisiniz.

 2. Berat dedi ki:

  Beyin damarı tıkanıklığı için bitkisel önerileriniz bulunuyor mu?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Berat Bey, beyin damar tıkanıklığı gibi durumları önlemek için direkt olarak bitkisel tedavi yöntemi uygulamaktan ziyade, soğan, soğan suyu, sarımsak, havuç, ceviz ve nar bitkisi tüketmek beyin damarlarının korunmasına yardımcı olmaktadır.

BİR YORUM YAZ